Hlavní obsah

Eurovizi vyhrála italská rocková skupina Maneskin, pomohly jí hlasy diváků

Italská rocková skupina Maneskin.

Celoevropskou hudební soutěž Eurovizi vyhrála italská rocková skupina Maneskin, k triumfu jí pomohly divácké hlasy. Český zpěvák Benny Cristo do finále nepostoupil.

Článek

Vítězem mezinárodní písňové soutěže Eurovize se stala italská rocková skupina Maneskin. Itálie soutěž vyhrála potřetí. Naposledy titul získal v roce 1990 Toto Cutugno, kterého proslavila píseň L'Italiano.

Seskupení Maneskin bylo favoritem sázkových kanceláří. Po udělení hlasů nicméně zaostávalo za interprety ze Švýcarska, Francie a Malty. K vítězství mu pomohly hlasy diváků.

Eurovize se letos vrátila po roční pauze způsobené pandemií covidu-19. Živým vystoupením během finálového večera přihlíželo 3500 fanoušků, kteří se předtím prokázali negativním testem.

Maneskin v dánštině znamená měsíční svit. Kapela název zvolila jako hold zemi, ze které pochází její hráčka na baskytaru Victoria. Skupina získala 529 bodů. Druhá skončila Francie a třetí Švýcarsko, jež vedlo po udělení bodů národními porotami.

Českou republiku v nizozemském Rotterdamu zastupoval zpěvák a tanečník Cristo, který je domácímu publiku znám spíše jako Ben Cristovao. Do finále nepostoupil.