Hlavní obsah

Eurovolby v zahraničí: Současná vládnoucí koalice propadla, získávali populisté a Zelení

24. 5. 2019

Záznam přímého přenosu volebního studia Televize Seznam. (Video: Seznam.cz)

Volby do europarlamentu skončily. Státy postupně zveřejňují výsledky přesné. Volební účast byla ve všech zemích EU 50,5 %. To je více než před pěti lety, kdy byla 42,61 %.

Článek

Eurovolby rozhodnou o novém rozložení sil v Evropském parlamentu. Zde se sdružují zástupci jednotlivých stran podle frakcí, v rámci kterých prosazují svůj program. Být členem frakce není pro poslance povinné. Velkým faktorem ve formování frakcí je otázka větší či menší integrace. Před eurovolbami se hodně mluvilo o vzniku nových frakcí.

V současném složení europarlamentu fungují tyto frakce: Evropská strana lidová (EPP) – KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, Progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu (S&D), Evropští konzervativci a reformisté (ECR) – ODS, Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) – ANO, Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice (GUE-NGL) – KSČM, Zelení-Evropská svobodná aliance (Greens-EFA),Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD) – Svobodní, Evropa národů a svobody (ENF)

Foto: Seznam.cz

Odhad složení Evropského parlamentu z 02:01.

Eurovolby v Česku sledujeme v samostatném onlinu

Shrnutí nejzásadnějších momentů voleb

Ztratily centristické strany

Koalice EEP a S&D držela od roku 1989 nadpoloviční většinu. Letos si obě frakce pohoršily a o většinu přišly. Oproti tomu uskupení ALDE posílilo. Přidá se k němu i hnutí Obroda francouzského prezidenta Macrona.

Posílili populisté a euroskeptici

Strany Marine Le Penové ve Francii, Nigela Farage ve Velké Británii, Mattea Salviniho v Itálii a Viktora Orbána v Maďarsku skončily ve svých zemích první.

Zelená vlna

Zelení sklidili úspěch napříč Evropou. Nejvíce se jim dařilo v Německu, kde zdvojnásobili počet svých mandátů. Dále zaznamenali historický úspěch ve Francii, Portugalsku i Finsku.

Předčasné volby

Řecko

Šéf vládní levicévé strany SYRIZA a premiér Alexis Tsipras v reakci na volební výsledek uvedl, že příští týden vypíše předčasné parlamentní volby na nejbližší možný termín. Vítězná opoziční konzervativní Nová demokracie uvedla už premiéra vyzvala k rezignaci

Rakousko

Rakouský parlament na pondělní mimořádné schůzi rozhodne o osudu přechodné vlády kancléře Sebastiana Kurze. Pokud poslanci vysloví Kurzovi na návrh opozice nedůvěru, povede zemi k předčasným zářijovým volbám pravděpodobně dočasný kabinet odborníků. K hlasování dojde i přes to, že vládnoucí lidová strana vyhrála s rekordním úspěchem 34,9 %.

Volby v Evropě sledujeme online zde:

 • V Lotyšsku se právě otevřely volební místnosti

  .

  Lotyšští voliči mohou od šesté hodiny ranní středoveropského času (sedm hodin místního času) přijít odevzdat svůj hlas vybraným kandidátům eurovoleb. Ti bojují celkem o osm křesel v Evropském parlamentu. V roce 2014 se tamní volební účast vyšplhala na 30,24 procenta.

 • 24. 5. 2019

 • V Irsku se uzavřely volební místnosti

  .

  V Irsku se právě uzavřely volební místnosti. V roce 2014 byla volební účast v zemi z hlediska Unie nadprůměrná – tehdy k volebním urnám přišlo 52,4 procenta oprávněných voličů. Letos se očekává přibližně stejné číslo.

  Irsku v současnosti připadá 11 ze 751 křesel v Evropském parlamentu, ale irští voliči vybírají celkem 13 europoslanců. Dva z nich si však budou muset počkat na chvíli, kdy z Evropské unie odejde Británie a přerozdělí se část jejích křesel.

 • Irští voliči rozhodují i o novém složení radnic a o uvolnění pravidel pro rozvody

  .

  Irští voliči dnes rozhodují nejen o nových členech Evropského parlamentu, ale i o novém složení radnic a obecních zastupitelstev a v referendu o uvolnění pravidel pro rozvody. Zájem voličů podle místních médií přibližně odpovídá minulým evropským volbám, kdy přišla k urnám více než polovina Irů. Volební místnosti jsou otevřené do 22:00 místního času (23:00 SELČ).

  Irsku v současnosti připadá 11 ze 751 křesel v Evropském parlamentu, ale irští voliči vybírají celkem 13 europoslanců. Dva z nich si však budou muset počkat na chvíli, kdy z Evropské unie odejde Británie a přerozdělí se část jejích křesel. To by podle současné dohody s EU mělo nastat nejpozději 31. října.

 • Průzkum Eurobarometr: Členství v EU považuje za přínosné nejvyšší počet lidí od roku 1983

  Podle únorového průzkumu Eurobarometr Evropského parlamentu vyjádřil podporu Evropské unii historicky nejvyšší počet lidí. Průzkumu se zúčastnilo více než 27 tisíc občanů z 28 členských států. Podle výsledků 62 procent z nich věří, že členství v EU je dobrá věc. 68 procent dotazovaných dokonce uvedlo, že jsou přesvědčeni, že být členem Unie je pro jejich zemi přínosné, což je nejvyšší počet od roku 1983. 66 procent odpovídajících by v případě referenda hlasovalo pro setrvání v EU, jen 17 procent by zvažovalo výstup.

 • Speciální studio Seznamu k volbám do Evropského parlamentu

  Studio k eurovolbám. (Video: Seznam.cz)

 • Parlamentní komise: Berlusconi by neměl v eurovolbách kandidovat

  .

  Kontroverzní milánský magnát a někdejší trojnásobný italský premiér Silvio Berlusconi by spolu s dalšími čtyřmi lidmi neměl kandidovat do Evropského parlamentu, tvrdí protimafiánská komise italského parlamentu. Připomněla, že Berlusconi je obžalovaný z ovlivňování svědků ve dvou procesech a podobně má problém se zákonem i zbylá čtveřice. O čtvrtečním závěru komise v pátek informovala agentura DPA. Prohlášení komise však pětici kandidátů nezabrání v tom, aby se volebního klání zúčastnila, napsala agentura AFP.

 • Momentálně Irům připadá 13 poslaneckých křesel

  .

  Irsku v současnosti připadá 13 ze 751 křesel v Evropském parlamentu, ale pokud z Evropské unie odejde Británie, získají Irové další dvě europoslanecká místa.

 • Dnes budou hlasovat Češi a Irové

  .

  Volby do Evropského parlamentu pokračují. Dnes se bude hlasovat v ČR a v Irsku, kde se po hlasování čekají pozdě večer odhady výsledků. Irové budou souběžně hlasovat v referendu o změně legislativy týkající se rozvodů. Češi mohou k volbám přijít i v sobotu.

 • 23. 5. 2019

 • Nizozemsko: V eurovolbách uspěli socialisté i pravicoví populisté

  .

  Nová pravicová populistická a euroskeptická strana Fórum pro demokracii (FvD) uspěla ve čtvrtečních volbách do Evropského parlamentu v Nizozemsku se ziskem 11,2 procenta hlasů a tří mandátů. Vyplývá to podle agentur Reuters a AP z odhadů výsledků hlasování. Vítězem se ale podle těchto údajů překvapivě nestala liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. Skončila až druhá za vítěznou Stranou práce (PvdA), která si podle nizozemské televize NOS připsala 18,4 procenta hlasů.

 • Zachvátí téma brexitu volby v Británii?

  .

  Strana Brexit Party požadující uskutečnění brexitu vedená euroskeptikem Nigelem Faragem podle posledních čtyř průzkumů získá v průměru 32 % hlasů a volby vyhraje. Farage již volby do EP v Británii opanoval v roce 2014 v čele se Stranou nezávislosti Velké Británie (UKIP).

  Foto: Shutterstock.com

  Nigel Farage jako lídr UKIP.

 • Občané EU žijící v Británii si stěžují na nesrovnalosti u voleb

  .

  Stovky občanů Evropské unie žijících v Británii měly ve čtvrtek problémy ve volebních místnostech, kde kvůli administrativním nesrovnalostem nemohly odevzdat svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu. Píší o tom britská média. Lidé si na údajná pochybení ve velkém stěžují na sociálních sítích pod hashtagem #DeniedMyVote (Odepřeli mi hlasovat).

  Občané EU trvale žijící v Británii tam mohou v eurovolbách hlasovat, pokud vyplní příslušné registrační formuláře. Řada voličů si dnes ale stěžovala na to, že úřady podle nich jejich formuláře nezpracovaly včas nebo jim pozdě sdělily či vůbec nesdělily informace o tom, jaké formuláře a do kdy musejí kvůli možnosti hlasovat odevzdat.

  „Žiji v Británii šest let, platím daně, pracuji jako dobrovolník, učím vaše děti na univerzitě, ale dnes nesmím hlasovat, protože mi (úřad) neposlal formulář, který musejí občané EU vyplnit,“ citoval list The Independent vyjádření Emmy Zürcherové, která pracuje jako pedagožka na University College v Londýně.

 • Místnosti otevřela brexitem zmítaná Británie

  .

  V eurovolbách mohou hlasovat také občané Spojeného království. To se podle původního plánu brexitu voleb účastnit nemělo, kvůli odložení vystoupení z EU se ale Britové zapojit musí.

 • Nizozemsko jako první začalo volit

  .

  V Nizozemsku začaly jako v první z osmadvaceti členských zemí Evropské unie volby do Evropského parlamentu. Většina volebních místností se otevřela ve čtvrtek v 07:30 SELČ, první voliči ale svůj hlas mohli odevzdat již krátce po 05:00, kdy se otevřela místnost na mezinárodním letišti Schiphol u Amsterodamu.

Doporučujeme

Další zprávy