Hlavní obsah

Eurovolby v Česku vyhrál Babiš, úspěch slaví také Okamura. ČSSD propadla

23. 5. 2019

Sledujte živé vysílání volebního studia Televize Seznam. (Video: Seznam.cz)

Sledujte živé vysílání volebního studia Televize Seznam k výsledkům voleb do Evropského parlamentu.

Článek

Vítězem čtvrtých voleb do Evropského parlamentu v České republice se stal podle očekávání a prognóz Andrej Babiš. Získal 21,2 procenta hlasů a 6 mandátů.

Úspěch slaví také hnutí SPD Tomio Okamury, které získalo dva mandáty. V minulých volbách přitom Okamurovo hnutí (tehdy to byl Úsvit přímé demokracie) neuspělo.

Poprvé budou mít v Evropském parlamentu své zástupce ( a to 3) také čeští Piráti.

Účast voličů byla tentokrát skoro o deset procentních bodů vyšší než před 4 lety. Volit přišlo přes 28 procent voličů.

Hranici pro vstup do Evropského parlamentu překonalo stejně jako v minulých volbách sedm politických subjektů: ANO, ODS, Piráti, STAN-TOP 09, SPD, KDU-ČSL a KSČM.

Propadla se tedy vládní sociální demokracie, která v minulém období měla 4 mandáty.

Mezi 21 novými europoslanci je 7 žen, návrat do velké politiky slaví někdejší ministr obrany za ODS Alexandr Vondra, jenž získal mandát díky přednostním hlasům, které mu dali voliči.

Výsledky voleb do Evropského parlamentu:

ANO – 21,2 % – 6 mandátů

ODS – 14,5 % – 4 mandáty

Piráti – 14 % – 3 mandáty

TOP 09/STAN – 11,7 % – 3 mandáty

SPD – 9,1 % – 2 mandáty

KDU-ČSL – 7,2 % – 2 mandáty

KSČM – 6,9 % – 1 mandát

Účast: 28,72 %

 • Volební účast byla letos pravděpodobně vyšší než v minulých volbách

  Zájem Čechů o volbu poslanců Evropského parlamentu byl letos zřejmě o něco vyšší než před pěti lety, kdy hlas odevzdalo 18,2 procenta oprávněných voličů. V sobotu a v pátek se volební účast v Praze pohybovala kolem 30 procent a také v některých dalších krajích podle předběžných odhadů překročí 20 procent. Mimořádně vysokou volební účast hlásí Holubice na Brněnsku, kde se souběžně konalo místní referendum.

  Volební účast v Jihočeském kraji byla kolem 25 procent, někde ale dosáhla i 40 procent. „Naši kontroloři objíždějí menší města a obce, ale těch 25 hlásí všichni,” řekla Alena Karvánková z krajského úřadu. Na českobudějovické ZŠ Máj I je v jednom okrsku účast 18 procent. V táborské Základní škole Mikoláše z Husi, okrsku číslo pět, je účast 40 procent. Na krumlovské ZŠ Kaplická mají účast 35 procent z 500 voličů.

  Na Vysočině byla volební účast kolem 20 procent. Liší se podle míst: V Sulkovci na Žďársku byla pět procent, v Ubušínku na Žďársku 50 procent. „Jinak se to pohybuje kolem dvaceti procent,“ řekla Ivana Schimmerová z krajského úřadu.

 • V Litovli ukradli vlajku, podle Ministerstva vnitra se napříč volebními okrsky dějí drobné prohřešky

  „V Ostravě se dopustila jedna osoba přestupku vyvěšováním originálních volebních plakátů jednoho z kandidátů v blízkosti volební místnosti,” sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška. Vnitro také zaregistrovalo krádež české státní vlajky v Litovli, na Chomutovsku se pak nesvéprávná osoba neúspěšně domáhala možnosti volit. „Z důvodu jejího nevhodného chování byla přivolána policie,” doplnil Krátoška.

 • Piráti posílají vzkaz premiéru Babišovi: „Bureši, čau“

  První písmena uvedených povolání u prvních devíti kandidátů tvoří vzkaz „Bureši, čau”.

  Hlasovací lístek Pirátů skrýval narážku na krycí jméno Bureš, pod nímž je Andrej Babiš zapsán jako agent StB. Premiér komunistickou spolupráci popírá, ale ani díky soudní při se nálepky nezbavil.

  Ilustrační foto.

 • Volební místnosti se zavírají

  S čtrnáctou hodinou se v České republice zavírají volební místnosti. Volební účast v jednotlivých krajích se podle zjištění zpravodajů ČTK pohybovala nejčastěji mezi 15 a 21 procenty.

 • Zatím nejmenší účast je v Ústeckém kraji, v průměru 15 procent

  Malý zájem voličů je na severu Čech. Průměrná volební účast v Ústeckém kraji je 15 procent, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová. „Dnes už jsou volební místnosti navštěvované jen velmi málo,” uvedla. Například v Krupce na Teplicku je účast 15 procent, v Chřibské na Děčínsku 16 procent.

 • Největší zájem o eurovolby je zatím v Praze

  Zájem lidí o výběr kandidátů do Evropského parlamentu nebyl ani dnes dopoledne velký. Volební účast v jednotlivých krajích se podle zjištění zpravodajů ČTK pohybuje nejčastěji mezi 15 a 21 procenty. Zřejmě největší zájem o volby je v hlavním městě. V Praze odvolila téměř třetina oprávněných voličů. Vybírat zástupce do Evropského parlamentu lze do dnešních 14:00, výsledek voleb bude zveřejněn v neděli pozdě večer.

 • Legislativní proces Evropské unie krok za krokem

  Legislativní proces EU. (Video: Hana Grohová)

 • Nově zvolené europoslance čeká především volba předsedy Evropské komise, říká Jiří Hošek

  Podle šéfkomentátora televize Seznam Jiřího Hoška hraje Evropský parlament důležitou roli především v otázce kontroly evropského rozpočtu a schvalování legislativních předpisů. Úkolem europoslanců je též schvalování mezistátních smluv, jako například dohody o volném obchodu či stále aktuální a nedořešené dohody o brexitu.

  „První úkol, který nově zvolení europoslanci budou mít, je volba předsedy Evropské komise, což je naprosto zásadní. Je možné, že na jeho výběr bude mít důležitý vliv i 73 britských zástupců,” říká v rozhovoru Jiří Hošek.

  Šéfkomentátor Seznamu Jiří Hošek připomíná, jaké úkoly čekají nově zvolené europoslance. (Video: Seznam.cz)

 • Druhý den eurovoleb v Česku oficiálně začal

  Od osmé hodiny ráno se v České republice podruhé otevírají volební místnosti. Budou otevřené tradičně do 14:00.

 • 24. 5. 2019

 • Volební účast se v pátek v krajích různila, v průměru nejvyšší byla v Praze

  K volbám do Evropského parlamentu přišlo v jejich první den někde i přes 20 procent voličů, naopak jinde komisaři hlásí účast do deseti procent. Vyplynulo to ze zjištění zpravodajů ČTK. Volební místnosti se otevřely dnes ve 14:00 a uzavřely ve 22:00.

  V hlavním městě se volební účast k 20:00 pohybovala okolo 20 procent. Ve Středočeském kraji hlásí jednu z nejvyšších účastí Benešov, a to 17 procent. Kolem 15 procent je v průměru volební účast v Libereckém kraji, v Ústeckém a Jihočeském kraji se pak vyšplhala zhruba na deset procent. Ve větších městech na západě Čech udávají volební komise zatím spíše vyšší zájem o evropské volby, než očekávaly. V Královéhradeckém kraji hlásí tradičně vyšší účast krkonošská horská střediska, kde volí na voličské průkazy i řada rekreantů z velkých měst.

 • Volební místnosti se uzavřely. Znovu se otevřou zítra v osm hodin ráno

  První den voleb do Evropského parlamentu skončil. Voliči měli možnost přijít do 22 hodin, odevzdat svůj hlas ale mohou i zítra, a to mezi 8. a 14. hodinou.

 • Hamáček odvolil v Mladé Boleslavi. Odhaduje vyšší volební účast, než předpokládají průzkumy

  Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček odhaduje, že volební účast ve volbách do Evropského parlamentu by mohla být vyšší, než předpokládaly průzkumy. Podle něj výsledky voleb také ukážou, zda se Evropská unie začne hádat a rozpadat. Hamáček doufá, že ČSSD uspěje a obhájí co nejvíc mandátů. Za úspěch by považoval obhájení aktuálního postavení na politické scéně. Řekl to dnes novinářům poté, co odevzdal hlas ve volbách do EP v domě kultury v Mladé Boleslavi. Kolik očekává procent hlasů, neuvedl.

  „Tady v Mladé Boleslavi v mém volebním okrsku tři hodiny po otevření volebních místností je účast přes 12 procent, což je relativně vysoké číslo, tak pokud to samé bude v České republice, tak by ta volební účast mohla být vyšší, než odhadovaly některé průzkumy,” uvedl Hamáček.

 • Také Fiala by si vystačil se čtyřmi mandáty

  „Když získáme tři mandáty, bude to víc než minule. Čtyři mandáty bych považoval za velký úspěch, s takovým výsledkem bych byl spokojen,” řekl Fiala. Na Česko připadá 21 křesel v Evropském parlamentu, který má 751 členů. Eurovolby označil Fiala za velmi důležité pro další směřování Evropské unie. „Výsledek těchto voleb ovlivní, jak bude vypadat Evropská unie. Mělo by nám na tom záležet, jak vypadá, protože jsme země s exportní ekonomikou, která potřebuje mít otevřené hranice, obchodní spolupráci a která potřebuje být pevnou součástí Západu kvůli své bezpečnosti,” konstatoval předseda ODS.

 • Pospíšil chce dát žlutou kartu Babišovi

  Volby do Evropského parlamentu mají podle lídra společné kandidátky TOP 09, STAN a dalších uskupení Jiřího Pospíšila význam pro budoucí chod EU, jsou ale i symbolem pro vnitřní politiku ČR. Novinářům to předseda TOP 09 řekl v jedné z volebních místností na Malé Straně v Praze, kam přišel hodit svůj hlas. „Hlas pro spojence je hlas pro Evropu, hlas proti demontáži EU a současně to je žlutá karta pro Andreje Babiše a jeho vládu,” uvedl.

 • Zahradil doufá ve čtyři mandáty pro ODS

  Lídr občanských demokratů pro evropské volby Jan Zahradil očekává, že ODS letos zdvojnásobí počet svých europoslanců na čtyři. Bude to podle něj záležet na volební účasti. Zahradil to uvedl poté, co dnes odvolil spolu s manželkou v pražských Dejvicích. „Určitě to bude lepší než minule. My věříme, že zdvojnásobíme počet našich europoslanců, tedy že ze dvou mandátů uděláme čtyři,” řekl místopředseda ODS Zahradil. Doufá, že voliče občanských demokratů od účasti ve volebních místnostech neodradí teplé a slunné počasí. „Věříme, že naši voliči jsou disciplinovaní a že oni k volbám přijdou,” dodal.

Doporučujeme

Další zprávy