Hlavní obsah

Evropský parlament: Země EU musí společně odpovědět na Vrbětice

Foto: Bellingcat.com

Do akce ve Vrběticích se zapojilo minimálně šest agentů ruské GRU, po Alexandru Miškinovi a Anatoliji Čepigovi vyhlásily české úřady pátrání.

Reklama

21. 4. 2021 10:51
aktualizováno • 21. 4. 2021 13:20

Země Evropské unie musí jasně a společně zareagovat na výbuch v muničním skladu ve Vrběticích, za nímž stála podle zjištění českých tajných služeb ruská vojenská rozvědka GRU.

Článek

Vyzvali k tomu dnes ve společném prohlášení předsedové hlavních politických skupin v Evropském parlamentu, kteří podpořili Česko v současném vyhroceném diplomatickém sporu s Ruskem. Europoslanci se pravděpodobně budou aktuálními událostmi zabývat na plenární schůzi příští týden.

„Útok, do něhož se proti obyvatelům jakéhokoli členského státu Evropské unie zapojila ruská zpravodajská služba GRU, musí být vnímán jako vážný útok na celou EU. Je to nepřijatelný nepřátelský akt,“ shodli se šéfové klubů.

Zprávy o účasti ruských agentů na explozi, která v roce 2014 zabila dva lidi, jsou podle nich šokující. Vůdci europoslaneckých frakcí vyjádřili plnou solidaritu Česku a vyzvali unijní země, aby „také projevily solidaritu přijetím silné, společné a konkrétní akce vůči Rusku v odpovědi na tento útok“.

Pod prohlášením jsou podepsáni lídři tří nejpočetnějších skupin – lidovecké, socialistické a liberální – a také Zelených a konzervativců.

„Jsem ráda, že se nám s kolegy z frakce Renew Europe podařilo iniciovat vznik společného prohlášení lídrů hlavních politických frakcí v Evropském parlamentu,“ říká místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová. „Stojí pevně za Českou republikou, vyjádřili jí solidaritu a také apelují na společnou odpověď Ruské federaci ze strany členských zemí Evropské unie. Útok ve Vrběticích označili za neakceptovatelný nepřátelský akt, narušení suverenity členského státu EU, které musí být vnímáno jako atak na celou Unii. Předsedové evropských frakcí napříč politickým spektrem našli shodu během velmi krátké doby, je to výraz jasné mezinárodní podpory Česku v této chvíli a já jsem za to velmi ráda. Všem, kteří se připojili, tak patří velký dík.“

Většina českých europoslanců po společné reakci volá již od víkendového zveřejnění informací tajných služeb. Česko v reakci na ně vyhostilo 18 Rusů z pražské ambasády, Rusko reagovalo vypovězením 20 českých zaměstnanců moskevského velvyslanectví.

„Teroristický čin, který se odehrál ve Vrběticích jasně dokresluje, jak daleko je Putinův režim s to zajít v prosazování svých zájmů. Je jasné, že jinou než velmi razantní reakci považuje za slabost, která podporuje další posunutí hranic jeho konání,“ zdůraznil nutnost rázné koordinované akce člen nejsilnější lidovecké frakce Luděk Niedermayer.

Dnešní prohlášení prosazovali také čeští pirátští europoslanci patřící do skupiny zelených či politici ODS z řad evropských konzervativců.

„Řešíme to, co neudělal Jan Hamáček v pondělí,“ konstatoval na twitteru Alexandr Vondra v narážce na účast místopředsedy české vlády na pondělní videokonferenci ministrů zahraničí EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell po ní konstatoval, že Česko nepožádalo o společnou reakci členských zemí, Hamáček tvrdí opak.

K prohlášení se nepřipojily skupiny krajní levice, k níž patří čeští komunisté, a nacionalistické pravice, do níž se řadí SPD. Obě strany se k ráznému postupu vůči Rusku stavějí opatrně a požadují důkazy o ruské akci ve Vrběticích.

Oč v kauze jde? Česká policie vyhlásila po dvou agentech, kteří podle ní stojí za výbuchem, při němž zahynuli dva zaměstnanci vrbětického skladu a který způsobil miliardovou škodu. Podle informací Seznam Zpráv se však na útoku podíleli ještě další příslušníci elitního komanda 29155, které je určeno pro násilné akce.

Že za explozí stojí Rusko, oznámili v sobotu večer na mimořádné tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Na základě jednoznačných důkazů získaných vyšetřováním našich bezpečnostních složek musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské GRU jednotky 29155 do výbuchu muničního areálu skladu Vrbětice v roce 2014. Při této explozi došlo k obrovským materiálním škodám, vážnému ohrožení a narušení životů mnoha místních obyvatel, ale především zde zahynuli dva naši spoluobčané, nic netušící nevinní otcové rodin,“ prohlásil premiér Babiš.

Bezpečnostní složky označily za hlavní podezřelé agenty Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Oba muži jsou také podezřelí z útoku na Sergeje Skripala v britském Salisbury, kterého se pokusili otrávit látkou Novičok. Britské úřady v roce 2018 zveřejnily jejich fotografie a čeští policisté v nich poznali do té doby pro ně neznámé cizince, jejichž snímky měli založené ve spise k vrbětickému případu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované