Hlavní obsah

Exšéf policie: Uzavřít únos bez výslechu? Neuvěřitelné

Kdo je Andrej Babiš mladší? (Video: Jolana Humpálová, Seznam Zprávy)

 

Reklama

15. 11. 2018 6:00

Bývalý policejní prezident Oldřich Tomášek strávil u policie čtyřicet let. Případ, kdy policisté vyřídili kauzu zmizení Andreje Babiše juniora bez jeho výslechu, považuje za neuvěřitelný.

Článek

Detektivové se místo výslechu spokojili s fotografií Babiše mladšího s jeho matkou, kteří na snímku z Bratislavy drželi v rukou aktuální číslo časopisu.

„Bez toho, že s tím člověkem mluvíte, ale nemůžete takový případ uzavřít,“ prohlásil bývalý policejní prezident Tomášek.

Sám premiérův syn dnes tvrdí, že byl proti své vůli držen na Krymu poté, co v Česku loni naplno vypuklo policejní vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. „Otec chtěl, abych zmizel,“ řekl v pořadu Zvláštní vyšetřování.

Andrej Babiš junior reportérům Seznamu v pořadu Zvláštní vyšetřování popsal, že jej na Ruskem okupovaném Krymu nedobrovolně držel Petr Protopopov, který pracuje pro jeho otce. (Video: Seznam Zprávy)

Z Krymu pak poslal Andrej Babiš mladší do Prahy e-mail, v němž prosil policii o pomoc. Když se o případ začala policie zajímat, převezl jej podle jeho slov spolupracovník jeho otce Rus Petr Protopopov do Bratislavy, kde mu nařídil vyfotit se s matkou. „Policie mě k tomu nevyslýchala,“ uvedl.

Je normální policejní postup, že kriminalisté při prověřování možného únosu nevyslechnou oběť? Toho, kdo tvrdí, že je někde držený proti své vůli?

V žádném případě se takto nemá postupovat, to je těžko uvěřitelné. A to říkám se zkušeností čtyřiceti let u policie, z toho dvacet na „vyšetřovačce“. Normální je, že se takový člověk vyslechne, aby se nade vši pochybnost vědělo, jestli je, či není v pořádku. A pokud by byl v cizině, tak se nechá vyslechnout cestou právní pomoci. Ale bez toho, že s tím člověkem mluvíte, nemůžete takový případ uzavřít.

Názor policie, že není třeba vyslechnout oběť, přece musel posvětit i státní zástupce. O čem to svědčí?

Pokud to tak bylo, tak státní zástupce nedělal dobře svoji práci. Je to přece jasné: nedovedu si představit, že nějaká žena přijde nahlásit znásilnění a já to nechám být, protože mi někdo jiný řekne, že znásilněná nebyla a je to hloupost. A nebudu s ní ani mluvit.

Kdyby se takový případ stal ve chvíli, kdy jste byl policejním prezidentem, jak byste situaci řešil?

Zjistil bych, kdo tu práci na tom daném případu řídil, a vyměnil ho.

Mohlo sehrát roli to, že šlo o zmizení klíčové postavy dotační kauzy českého premiéra?

Nechci o tom spekulovat. Před zákonem má být jedno, jestli jde o syna premiéra nebo dlaždiče. Oba mají stejná práva daná ústavou.

Policie se Andreje Babiše mladšího snaží vypátrat už dva roky. Jak si vysvětlujete, že s ním dodnes nemluvila?

Nevím, neumím si to vysvětlit. Nevím, jestli ho opravdu hledali a jak. Za mých mladých let bychom si zjistili, kde bydlí jeho matka, a požádali místní o prošetření, jestli tam je, nebo není. A bylo by jasno.

Zvláštní vyšetřování: Průlomové svědectví v kauze Čapí hnízdo. Slonková a Kubík vypátrali zmizelého Babišova syna. (Video: Seznam Zprávy, Vít Klusák, Filip Remunda)

Oldřich Tomášek

• Bývalý policejní prezident, k policii nastoupil v roce 1977.

• Do civilu odešel v roce 2016 v hodnosti brigádního generála.

• Policii řídil v druhé půli devadesátých let, měl pověst nejúspěšnějšího policejního šéfa. Odejít ze své funkce musel poté, co odmítl požadavky politiků na personální čistky. Roky pak vedl karlovarskou policii.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované