Hlavní obsah

Faltýnkův diář: Jak se dostalo zlaté vejce Českých drah k miliardářům

Foto: Profimedia.cz

Zápisky Jaroslava Faltýnka přibližují, jak se politik ANO angažoval v případu společnosti ČD – Telematika.

Reklama

15. 4. 2021 7:29

Politici tvrdili, že stát chce zcela ovládnout strategickou společnost ČD – Telematika, ale někteří měli jiný zájem. Seznam Zprávy popisují další část diáře Babišova klíčového muže Jaroslava Faltýnka.

Článek

Babišova vláda si vytkla smělý cíl, že z České republiky učiní zemi pro budoucnost – Country for the Future. Existuje-li v tuzemsku podnik, který ji k takovému cíli může postrčit, je to společnost ČD – Telematika. Patří jí 3 500 kilometrů optických kabelů, s nimiž lze budovat třeba vysokorychlostní internet. Tato strategická infrastruktura představuje pro stát i významné bezpečnostní hledisko.

Stát drží prostřednictvím Českých drah v ČD – Telematica jen 71 procent, a tak politici ANO, kteří od voleb v roce 2013 mají v rukách Ministerstvo dopravy, v minulosti deklarovali, že je zájem podnik ČD – Telematika zcela ovládnout.

Seznam Zprávy však nyní získaly řadu indicií, že šlo spíše jen o předstíraný plán.

Skupina politiků a manažerů kolem předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, propojených z dob společného působení v Babišově holdingu Agrofert, postupovala způsobem, který podíl v lukrativním podniku ČD – Telematika přihrál nikoliv státu, jak oficiálně tvrdili, ale vlivným finančníkům.

Prozrazují to zápisky ze souboru poznámek Jaroslava Faltýnka, který se podařilo v uplynulých měsících získat a Seznam Zprávy ho už několik dní rozplétají.

Celý článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ze zápisků a z časové posloupnosti dění kolem cenné polostátní firmy je zřejmé, že druhý muž hnutí ANO Faltýnek dopředu počítal s tím, že podíl v ČD – Telematika padne do rukou jeho známého, miliardáře Pavla Hubáčka a následně skupině nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Tím vyvstává otázka, komu vlastně Faltýnek a jeho lidé sloužili. Veřejnosti, nebo spíše zájmům podnikatelů, jak naznačují následující řádky?

Faltýnek věděl, jak to dopadne

Bylo jaro roku 2016, období duben až květen. Jaroslav Faltýnek ve své sněmovní kanceláři přijímal různé podnikatele, státní manažery a politiky. Jedním z témat, o které se velice zajímal, byla akcionářská struktura ČD – Telematiky.

Tehdy klíčový 29procentní podíl vlastnila společnost Dial Telecom, s níž jednaly České dráhy o koupi.

Jaroslav Faltýnek si však v té době na kostičkovaný papír po jedné ze schůzek zapsal v jarních měsících 2016 jiný scénář: „Dial T (šipka) Creditas (šipka) PPF.“

Foto: Seznam Zprávy

Z Faltýnkova diáře: Poslední řádek směřuje podíl ČD – Telematiky do správných rukou.

V čele Českých drah v té době stál ředitel Pavel Krtek, k němuž však Faltýnkovi lidé neměli snadný přístup. A to byl problém, protože Pavel Krtek se snažil drobné akcionáře v ČD – Telematice vykoupit, aby České dráhy mohly cennou společnost plně ovládnout.

A Jaroslav Faltýnek si do diáře zapsal: „KRTEK – dát výkonného ředitele na hlídání Krtka.“

Foto: Seznam Zprávy

Z Faltýnkova diáře: Úkoly pro přítele Hlínu, pohlídat dozorčí radu.

Zhruba pět měsíců poté, v říjnu 2016, kupuje místo Českých drah podíl v ČD – Telematica od Dial Telecom skupina Unicapital patřící miliardáři a Faltýnkovu příteli Pavlu Hubáčkovi, který mimo jiné vlastní i banku Creditas (právě ta byla uvedena ve zmíněné Faltýnkově poznámce).

U Hubáčka se podíl v ČD – Telematice dlouho neohřál. V květnu roku 2018 balík akcií získala skupina PPF nedávno zesnulého nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. V červenci 2019 navíc zdroje ze skupiny Unicapital a drah přiznaly, že už v době, kdy podíl v ČD - Telematice Hubáčkova skupina získala, byla domluvená na následném přeprodeji podílu PPF.

Osud podílu v ČD – Telematice se tedy odvíjel přesně podle Faltýnkovy poznámky z jara 2016 – na trase Dial Telecom – Creditas (Unicapital) – PPF. Šlo přitom o kontrakty mezi soukromými subjekty, takže politik Jaroslav Faltýnek by o takových obchodech v době zápisu do svého diáře (jaro 2016) neměl nic tušit.

Zmínky o ČD – Telematice se v jeho diáři nacházejí na několika místech, o dění v této společnosti se tedy Babišův klíčový muž dost zajímal. Zapsal si například, že zmiňovaný majitel skupiny Unicapital a banky Creditas Pavel Hubáček se potká s jeho dvorním právníkem a přítelem Květoslavem Hlínou.

Na dalším listu Faltýnek poznamenal, že o vývoji situace kolem ČD – Telematiky mu slíbil podat informace tehdejší šéf dozorčí rady ČD a Faltýnkův blízký spojenec Milan Feranec. Doplnil, že podnik by se mohl rozdělit na dvě části.

Za dvojnásobek

Své spolupracovníky – Hlínu, Ferance a Krtkova předchůdce v čele ČD Kurucze – nezmiňoval Faltýnek v diáři náhodně.

Už v létě roku 2014 měly totiž ČD možnost pořídit si 29procentní podíl ČD – Telematiky za 198 milionů korun. Tehdy balík držely nizozemské společnosti Nyland Holding a Titulus Holding, které ovládal podnikatel David Knop-Kostka. Akcií se chtěl zbavit, jenže u tehdejších manažerů Českých drah narazil na pasivitu.

Státní podnik tehdy řídil zmiňovaný Daniel Kurucz, který před tím působil jako manažer ve společnostech Agrofertu – stejně jako již výše zmíněný právník a Faltýnkův přítel Květoslav Hlína či předseda dozorčí rady ČD Milan Feranec – dnes poslanec.

„Jednání, která vedl pan Daniel Kurucz a jeho poradce Květoslav Hlína, nikdy nepřešla do módu standardního transakčního procesu. Na naši nabídku, kterou jsme předložili v červnu 2014, nebylo nikdy písemnou formou reagováno. Vzhledem k několikaměsíčnímu neproduktivnímu jednání, úniků citlivých informací a zjevné neochotě přikročit k realizaci prodeje ze strany Českých drah se klienti rozhodli realizovat prodej jinému zájemci,“ informoval v dopise (v lednu 2015) pro ministra dopravy a pro vedení Českých drah Petr Kováč, který zastupoval majitele nizozemských firem Davida Knop-Kostku.

Foto: Seznam Zprávy

Dokument: Na nabídku prodeje podílu v ČD – Telematica dráhy nereagovaly.

Daniel Kurucz na přelomu let 2014 a 2015 odešel z vedení ČD, v lednu 2015 však informoval vedení drah o tom, že jeho společnost Kurucz & Partners zastupuje společnost O2 ze skupiny PPF v jednání o výkupu minoritních podílů v ČD – Telematice.

Po Kuruczovi nastoupil do vedení Českých drah jako nový generální ředitel Pavel Krtek, který si dal za cíl znovu jednat o plném ovládnutí ČD – Telematiky. Postupně se mu povedlo získat v ČD Telematice minoritní podíly společností AŽD Praha, OHL ŽS a Odborového sdružení železničářů, čímž dráhy získaly ve společnosti 71 procent.

V dubnu 2016 pak oslovilo vedení ČD majitele zbývajícího balíku akcií – již zmiňovaný Dial Telecom – se zájmem koupit jeho podíl a tím získat 100 procent akcií. Cena však už byla oproti nabídce společností Nyland Holding a Titulus Holding z předchozího roku dvojnásobná: činila 405 milionů korun.

Lidé blízcí Jaroslavu Faltýnkovi ve firmě ČD – Telematika

Milan Feranec

Politik z Olomouce. Nyní poslanec za hnutí ANO, bývalý šéf dozorčí rady Českých drah a firmy ČD – Telematika. Dříve i náměstek ministra dopravy. S Jaroslavem Faltýnkem v minulosti mnoho let pracoval ve skupině Tchecomalt Group a v Agrofertu Andreje Babiše.

Květoslav Hlína

Advokát z Přerova, dříve pracující pro Babišovu skupinu Agrofert. Po nástupu hnutí ANO získal zakázky od státních subjektů v resortu dopravy, včetně ČD – Telematiky. Měl řadu kontraktů i od pražského dopravního podniku. V Hlínově kanceláři dříve pracovala i manželka poslance Ferance.

Martin Gillar

Jako advokátní koncipient dříve pracoval v kanceláři Květoslava Hlíny. V minulých letech byl místopředsedou představenstva firmy ČD – Telematika, později pracoval jako šéf pražského dopravního podniku. Dnes působí ve společnosti Czech Home Capital, kterou spoluvlastní společník DRFG David Rusňák - zeť ministryně financí Aleny Schillerové.

Tomáš Drmola

Manažer z Prostějova a bývalý spolužák Jaroslava Faltýnka z prostějovského gymnázia. V letech 2014 až 2018 náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku. Rovněž bývalý člen dozorčí rady ČD – Telematiky.

To už bylo pro České dráhy velice nevýhodné. Záměr ovládnout z bezpečnostních a ekonomických důvodů lukrativní ČD – Telematiku z tohoto a řady dalších důvodů spadl pod stůl.

Jaroslav Faltýnek navzdory vlastním poznámkám tvrdí, že s příběhem ČD – Telematiky neměl nic společného.

„Nikdy jsem se nezabýval problematikou prodeje ČD – Telematika. V minulosti byly pokusy spojit mou osobu s touto kauzou, proti tomuto nařčení se ale bráním soudní cestou. Pana Hubáčka znám přes 20 let, je to můj známý. Obchodně jsem mu ale nikdy nepomáhal, ” odpověděl na dotaz Seznam Zpráv, proč daný obchodní případ řešil.

Případy z Faltýnkova diáře

Seznam Zprávy zmapovaly byznysové vazby druhého muže hnutí ANO. Reportéři v minulých měsících promluvili s řadou svědků a Faltýnkových souputníků. Podařilo se jim tak získat i ztracený Faltýnkův „diář“, soubor obsahující jeho poznámky z řady obchodních jednání. Informace dotýkající se věcí veřejného zájmu následně redakce ověřovala u mnoha zdrojů a porovnávala s dostupnými daty. Vznikla tak série reportáží odkrývající odvrácenou tvář pravé ruky Andreje Babiše.

V sérii článků už jsme publikovali:

1. část: Skutečný svět vládního šéfposlance

Faltýnek zařizoval na školství 30 milionů pro souseda

3. část: Do boje o reklamu povolal Faltýnek Švachulu

4. část: „Pověřilo mě předsednictvo ANO,“ hájí své kroky Faltýnek

5. část: „Krnáčová je neřízená střela. Paktuje se s Křetínským“

6. část: Faltýnek řídil byznys vymahačů

10 procent ze zakázky je normální

Reklama

Související témata:

Doporučované