Hlavní obsah

Film o vraždě novináře zatím do kin nedorazil. Mají distributoři strach?

Foto: Profimedia.cz

Režisér snímku Bryan Fogel a snoubenka zavražděného novináře Hatice Cengizová na filmovém festivalu Sundance.

Reklama

23. 2. 2020 18:40

U kritiků i diváků na festivalu uspěl, distributoři ale zatím váhají. Dokumentární film o vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího si odbyl premiéru na americkém filmovém festivalu Sundance. Úspěch snímku vyvolává obavy z nátlaku na distributory ze strany Saúdské Arábie, která si podle CIA vraždu objednala.

Článek

„Thriller, který vám otevře oči.“ Tak téměř dvouhodinový dokument Disident hodnotí americký kulturní magazín Variety.

Film popisuje vyšetřování vraždy exilového novináře Džamála Chášakdžího, k níž došlo začátkem října 2018 na konzulátu jeho země v tureckém Istanbulu. Podle amerického deníku The Washington Post, který odkazuje na zdroje z CIA, si vraždu objednal přímo saúdský korunní princ Salmán.

Krátce po lednové premiéře vypadala cesta dokumentu do kin růžově. Snímek chválila kritika i diváci, režisér Bryan Fogel ale už tehdy mluvil o možných snahách Saúdské Arábie omezit distribuci filmu.

„Sním o tom, že se distributoři postaví Saúdské Arábii,“ citovala Fogela americká média.

Od premiéry ale uběhl už měsíc a film svého distributora stále nemá. Tvůrci dokumentu podle svých slov „zvažují své možnosti a snaží se získat tu nejlepší nabídku“, píše The Guardian.

Od diváků i novinářů tak začínají zaznívat obavy, že by film mohl potkat osud jedné epizody komediálního pořadu Patriot Act společnosti Netflix. V jednom z dílů pořadu, který kombinuje talkshow a politickou satiru, se moderátor Hasan Minhaj věnoval právě vraždě Chášakdžího. Následná stížnost Saúdské Arábie donutila Netflix ke stažení epizody.

„Je nesmírně důležité věnovat pozornost případu vraždy Džamála Chášakdžího,“ cituje deník The Guardian Rebeccu Vincentovou, ředitelku britské pobočky organizace Reportéři bez hranic.

Motivem k vraždě investigativního novináře byla podle amerických médií kritika saúdskoarabského režimu ve sloupcích v listu The Washington Post, kam Chášakdží příspíval.

Před soudem stanulo v Saúdské Arábii jedenáct lidí, pět z nich bylo odsouzeno k trestu smrti a tři k odnětí svobody dohromady na 24 let. Korunního prince policie zprostila obvinění. Organizace Novináři bez hranic rozsudek považuje za výsměch.

Fogelův snímek se zaměřuje jak na odhalení osob, které stály za smrtí investigativního novináře, tak na saúdské snahy umlčet zahraniční disent. Kromě rozhovorů s tureckými vyšetřovateli, kteří se případu věnovali, se film zabývá i společnostmi a vládami, jež se Saúdskou Arábií obchodují.

Film Disident má být podle režiséra důvodem, proč by měly vlády přehodnotit svůj vztah k Saúdské Arábii. Nejedná se o první Fogelův kontroverzní dokument, v roce 2018 získal Oskara za snímek Icarus, který pojednává o ruském sportovním dopingu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované