Článek
Hraniční meandry Odry jsou součástí jedné z nejvýznamnějších ptačích oblastí v České republice: Heřmanský stav – Stružka. Ornitologové zde zaznamenali na 188 druhů ptáků.
Ekologický rozměr megalomanského vodního díla jednoznačně poškodí místní ekosystémy, zdroje vody a zejména charakter přírodní památky Hraniční meandry Odry, která patří mezi evropsky významné lokality Natury 2000.
„Cílem vlády je zjevně prosadit aspoň nějakou investici za každou cenu. Zcela unikátní evropsky významná lokalita Meandry Odry u Bohumína by vzala zasvé, ohrožena je i ptačí oblast Heřmanský stav – Odra – Poolzí,“ uvedl Vlastimil Karlík z organizace Arnika.
„Celková výstavba oderské větve kanálu včetně polského úseku bude velmi draze zaplacenou ekologickou katastrofou pro biodiverzitu a život v celé střední Evropě,“ zdůraznil.
„Výstavba oderské větve kanálu Dunaj–Odra–Labe sama o sobě nedává žádný smysl. Projekt počítá s plavební hloubkou až pět metrů, zatímco na polské straně je maximálně 1,8 metru. Na polském území je vodní cesta v natolik špatném stavu, že řada úseků by kvůli zvýšení splavnosti musela projít rozsáhlými úpravami a rekonstrukcí,“ dodali zástupci Arniky.
Území má výjimečnou krajinářskou hodnotu, pestrá přírodní stanoviště umožňují výskyt řady vzácných a ohrožených rostlinných i živočišných druhů a navíc je přírodním unikátem z hlediska přírodní říční dynamiky.
„Nemůžeme si dovolit nyní utopit desítky či ve výsledku dokonce stovky miliard korun v ničení přirozených toků našich řek. Pokud budeme betonovat obrovská koryta, proti kterým se místní lidé bouří a málokdo je potřebuje, nezbudou nám peníze na zachycení vody přímo v krajině, abychom zabránili povodním a tragickému suchu,“ řekl Jan Skalík, expert Hnutí Duha na krajinná opatření.
Oblast má rozlohu přes 126 hektarů a představuje ojedinělý přírodní fenomén, který už na evropských tocích téměř není k vidění. Na celém úseku podél toku Odry mezi Bohumínem a Kopytovem si řeka zachovala přirozenou dynamiku korytotvorných procesů.
„Výstavba zabere úrodnou půdu a nenávratně ji zničí, celkově ohrozí hydrologickou bilanci území, což bude mít další návazné dopady na kvalitu životního prostředí našeho regionu, rizikově ohrozí biodiverzitu území vázaného na fenomén říční krajiny Odry,“ uvedla Ostravská univerzita ve výzvě vládě, ať projekt zruší.
Naďa Johanisová z Masarykovy univerzity v Brně zase poukazuje na metodologické i obsahové nedostatky studie proveditelnosti koridoru. Jak uvedla pro Ekolist, podle jejího rozboru vyplývá, že koridor Dunaj–Odra–Labe ani Odra–Labe nejsou společensky přínosnou stavbou a socioekonomicky se nevyplatí.
Kabinet má opačný názor, stavba koridoru by podle ministrů mohla začít po roce 2030.
„Projekt se nám zdá realizovatelný a proveditelný. Studie potvrdila, že to dává smysl a pomůže to regionu,“ uvedl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček.
Podle ministerstva by splavnění Odry usnadnilo přístup regionálního průmyslu na evropské a světové trhy. Počítá se i s rekreační plavbou a turistickým využitím.
Bude to další rána, která kraj dlouhodobě zatížený těžkým průmyslem a špatným životním prostředím znovu poškodí. Tak vyhodnotili pondělní rozhodnutí vlády, která schválila přípravu vodní stavby Dunaj-Odra-Labe na řece Odře, odborníci z Ostravské univerzity. Vyzvali vládu, aby od plánu upustila. Nejsou jediní: budovatelský projekt dlouhodobě kritizují ekonomové, ekologové i dopravní logistici.
„Ekonomický benefit České republiky byl dlouhodobě uplatňován na úkor Moravskoslezského kraje, což se odrazilo na stavu místního životního prostředí a zdraví jeho obyvatelstva. Schválení tohoto projektu v tomto trendu pokračuje a bezprecedentně ohrožuje budoucnost krajiny našeho regionu,“ napsali představitelé nejnovější výzvy z Ostravské univerzity.
Plánovaná první etapa se týká úseku Odry od ostravské části Svinov k polským hranicím, kde by se měl budovaný koridor napojit na polskou část vedoucí až k městu Kędzierzyn-Koźle.
Podívejte se v úvodní fotogalerii, do jaké krajiny by měla dorazit těžká technika. Stavět by se mělo u unikátního ekosystému Hraniční meandry Odry.
Redakce Seznam Zpráv získala svolení publikovat poetické fotografie z této chráněné krajinné oblasti, které pořídil místní rodák, fotograf Jiří Spáčil. Nasnímal ojedinělý přírodní fenomén, který se už na evropských tocích téměř nevyskytuje.