Článek
Výstava Umění za čarou nabízí unikátní přehlídku tvůrců, jakými jsou Jiří Kovanda, Markéta Othová, Krištof Kintera, Timo, Lucia Sceranková, Ondřej Přibyl a umělecká dvojice Lukáš Jasanský – Martin Polák a Hynek Alt – Aleksandra Vajd.
Umění za čarou je prvním z projektů, které mají představit pražské metro jako prostor, jenž je otevřený současnému umění. Odkazuje i na to, že podoba nově vznikajících stanic byla svěřena renomovaným umělcům. Pražské metro se díky tomu zařadí do skupiny světových metropolí, kde jsou podobné realizace a umělecké intervence běžné.
Fotografie tvůrčího tandemu Lukáše Jasanského a Martina Poláka ze série Vtipy, rok 1992. Dvojice je pověstná svým konceptuálním přístupem k fotografii a neotřelým typem humoru.
Fotografie bývalé tvůrčí dvojice Aleksandry Vajd a Hynka Alta. Snímek bez názvu ze série Jeskyně, léta 2009–12.
Dvojice se zaměřuje na křehkost, vnímání a iluzi fotografického média.
Nůž od slovenské autorky Lucii Scerankové, rok 2013.
Výtvarná umělkyně často vytváří zátiší či krajiny interpretované skrze iluzivní zobrazení.
Ú-spěch od brněnského streetartisty Tima, 2020.
Poetická fotografie Ondřeje Přibyla ze série Krajinářská tvorba III. 2003
Sochař Krištof Kintera a jeho první významné dílo - TO. Autor bral toto sochařské dílo z laminátu všude s sebou, stalo se jeho věrným domácím mazlíčkem. Na fotografii zrovna Kintera jede se svým dílem metrem.
Krátkodobé realizace v metru zaštítil Dopravní podnik. Vnímá je jako nástroj pro zkvalitnění prostředí, kterým denně projde až milion cestujících.
Jiří Kovanda a záznam jeho nenápadné performance z roku 1977 na Václavském náměstí. Jiří Kovanda nyní patří k nejznámějším konceptuálním umělcům v České republice, proslavil se právě těmito drobnými akcemi ve veřejném prostoru.
Projekt vznikl ve spolupráci Dopravního podniku a Galerie hlavního města Prahy.
Výstavu bude možné vidět do konce roku 2020 na plochách za kolejištěm stanic Náměstí Republiky B, Florenc B, Můstek A a Karlovo náměstí B.