Článek
V úterý přepravila česká armáda letecky 60 plicních ventilátorů z Itálie, pocházely z tamních aliančních skladů. Už o víkendu pak Hasičský záchranný sbor ČR, pod který koordinace příjmu humanitárních pomocí ze zahraničí spadá, převzal 45 přístrojů z Rakouska a 150 z Maďarska. A jako první poslala pomoc Evropská unie – z krizových zásob uvolnila 30 ventilátorů.
Oproti jarní vlně, kdy zakoupené ochranné pomůcky z Číny přijela vláda – premiér Babiš, vicepremiéři Hamáček a Schillerová – vítat na letiště, tentokrát se ministři omezili na poděkování přes sociální sítě.
V následující galerii se můžete podívat do italských skladů Aliance: fotografie uvolnilo NATO, armáda i hasiči.
Česká armáda se pro ventilátory ze skladových zásob Severoatlantické aliance (NATO) vypravila na jih Itálie.
Předávka se odehrála na vojenském letišti u města Grottaglie (region Apulie), kde se nachází skladiště NSPA. Jde o speciální agenturu NATO, která poskytuje podporu při pořizování vojenského materiálu a služeb.
Česko kvůli rostoucímu počtu hospitalizovaných lidí s onemocněním covid-19 nakupuje v posledních dnech stovky nových ventilátorů. Zároveň dostává desítky přístrojů jako humanitární pomoc.
Alianční pomoc představuje 60 plicních ventilátorů ze skladových zásob NATO.
Plicní ventilátor je přístroj, který plně nebo částečně nahrazuje činnost plic a zajišťuje čerpání kyslíku po těle.
Do České republiky přístroje dopravil vojenský letoun CASA C-295M z kbelské základny.
Itálie: ventilátory naloženy, mohou zamířit do Česka.
Úterý 27. října po čtvrté hodině odpolední: Takhle probíhala vykládka ve Kbelích.
Kam ventilátory poputují, je teď na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví.
„Děkuji spojencům a zástupcům NSPA za rychlou pomoc,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.
Plicní ventilátory poskytnuté NATO.
A tohle už jsou snímky z 24. října, které uvolnil Hasičský záchranný sbor ČR. Jeho členové vyrazili pro 150 plicních ventilátorů do Maďarska.
Před odjezdem do Maďarska. Na cestu se za brzkého rána vydal konvoj tří kamionů a doprovodného auta ze základny v Hlučíně na Opavsku.
Hasiči, kteří vycestovali do Maďarska, se museli nechat otestovat na covid-19.
„Víkend nevíkend. Až si dnes v noci budete posouvat hodinky na zimní čas, my budeme vyrážet do Maďarska splnit úkol a přivézt do ČR další plicní ventilátory v rámci humanitární pomoci,“ napsal na svém twitterovém účtu Hasičský záchranný sbor ČR.
Nakládka ve skladu v maďarském městě Gödöllő.
Maďarské ventilátory pak putovaly do skladu ve Zbirohu na Rokycansku, distribuovat se budou podle požadavků Ústředního krizového štábu nebo ministerstva zdravotnictví.
Požadavek na ventilátory vložil Hasičský záchranný sbor ČR do systému CECIS, což je společný komunikační a informační systém unijních zemí pro mimořádné události.
„Zástupci české a maďarské vlády jednají o tom, zda půjde o zápůjčku, nebo dar,“ uvedl vedoucí komunikace HZS ČR Rudolf Kramář.
Další snímky od Hasičského záchranného sboru ČR, tentokrát s datem pondělí 26. října, ukazují pomoc od Rakouska.
„Organizujeme přijetí daru Rakouské republiky v podobě 45 kusů plicních ventilátorů, které naši rakouští kolegové právě dovezli do ČR,“ uvedli k tomu na svém twitterovém účtu hasiči.
Rakouská pomoc.
Jako první ovšem do Česka dorazila 24. 10. zásilka 30 plicních ventilátorů z krizových zdravotnických zásob EU.
Přivezli je z Rumunska tamní hasiči ze skladů rescEU.
O vytvoření společné unijní rezervy zdravotnických prostředků rescEU rozhodla na jaře kvůli šíření koronavirové epidemie Evropská komise.
Vybavení, které má zahrnovat ochranné i laboratorní pomůcky či léky a vakcíny, mají v případě potřeby využívat členské státy. Komise hradí 90 procent zásob, na zbytku se podílejí země. Počáteční rozpočet činil 50 milionů eur.
A pro připomenutí: Snímky z 20. března 2020 z příletu čínského speciálu na pražské Letiště Václava Havla.
A pro připomenutí: Snímky z 20. března 2020 z příletu čínského speciálu na pražské Letiště Václava Havla.
A pro připomenutí: Snímky z 20. března 2020 z příletu čínského speciálu na pražské Letiště Václava Havla.