Hlavní obsah
Online

Poučení z Gotta: Vláda sepíše pravidla pro pohřby osobností

Foto: Tomáš Pacovský, Seznam.cz

V den pohřbu Karla Gotta vyhlásila vláda státní smutek.

9. 10. 2019 11:25
aktualizováno • 9. 10. 2019 17:27

Babišův kabinet chce napříště – po úmrtí význačné osobnosti – lépe definovat formát pohřbu, oznámil ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Článek

Minulý týden, bezprostředně po skonu Karla Gotta, prohlásil premiér Andrej Babiš, že zpěváka poctí státním pohřbem (více tu). A vyhlásí státní smutek. Později oznámení změnil – umělec bude mít pohřeb se státními poctami. Což bylo také přání Gottovy rodiny (psali jsme zde).

A zmatek pokračoval o víkendu, kdy zemřela herečka a význačná osobnost disentu Vlasta Chramostová. Její letitý souputník a nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský veřejně prohlásil, že pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, byla by to právě ona (podrobněji zde).

Na vládě teď začne vznikat „manuál“, kdy a jak vlastně v podobných situacích postupovat. Kabinet se podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka shodl, že se pokusí znovu definovat pravidla pohřbu se státními poctami.

„Za sebe mohu říci, že si myslím, že rozloučení s významnými osobnostmi budou vždy především věcí vkusu a že budou především záležitostí rodiny. To budou ty rozhodující věci a stát může být někdo, kdo nabídne svou účast, pokud to nejsou vyloženě politické osobnosti,“ řekl.

Iniciativa vzešla z Úřadu vlády, na termínu vypracování se zatím ministři nedohodli.

 • Odešel smířen, v pokojném spánku. Gottova rodina zveřejnila parte

  Ve smutečním oznámení Gottovi blízcí uvedli, že jejich milovaný manžel, otec a dědeček odešel smířen, v pokojném spánku, v kruhu své nejbližší rodiny.

  Foto: karelgott.com

  Parte zesnulého zpěváka Karla Gotta.

 • Zeman pošle věnec na Žofín, Zaorálek půjde na mši

  Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se chystá na sobotní zádušní mši za Karla Gotta v pražské katedrále sv. Víta. Pozvánku dostali i další členové vlády. Zástupci Ministerstva kultury položí věnec na Žofíně, kde se v pátek uskuteční veřejné rozloučení se zesnulým zpěvákem, řekl dnes Zaorálek novinářům.

  Věnec na Žofín pošle také prezident Miloš Zeman, řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

 • Stručně k poslednímu rozloučení s Karlem Gottem

  Páteční rozloučení s Karlem Gottem se odehraje na Slovanském ostrově.

  Začne v 08:00 a skončit by mělo ve 22:00, v případě velkého zájmu později.

  Už od noci bude pro veškerou dopravu uzavřeno Masarykovo nábřeží mezi Národním divadlem a Mánesem, na místě vznikne pěší zóna. Před žofínským palácem budou znít Gottovy písně stejně jako ve velkém sále, kde bude se státními poctami a vojenskou čestnou stráží vystavena rakev.

  Na stupínky pod ní i na stoly uprostřed místnosti budou lidé moci pokládat květiny. Mohou se také zapsat do kondolenční knihy.

  V sobotu bude od 11:00 následovat zádušní mše ve svatovítské katedrále pro pozvané hosty.

  Zpěvákova rakev bude vystavena na katafalku opět se státními poctami a ceremoniálu se zúčastní Hradní stráž.

  Na obřad se kromě Gottových blízkých, kolegů a přátel chystají i členové české vlády, slovenský premiér Peter Pellegrini a další osobnosti veřejného života.

Doporučené

Další články