Hlavní obsah

Hádka v Bílém domě. Zpravodaj CNN po střetu s Trumpem přišel o akreditaci

Zpravodaj CNN Jim Acosta přišel po hádce s Trumpem o akreditaci do Bílého domu. (Video: Martin Zíta, AP)

 

Reklama

8. 11. 2018 8:27

Bílý dům odňal akreditaci zpravodaji televize CNN, který se na středeční tiskové konferenci dostal do sporu s prezidentem Donaldem Trumpem. Reportér Jim Acosta pozbyl práva účastnit se prezidentských akcí v Bílém domě.

Článek

Acosta se na tiskové konferenci Trumpa zeptal, proč v závěru kampaně označoval za invazi karavanu migrantů mířící k USA ze Střední Ameriky. Když chtěl zpravodaj CNN položit další otázku, Trump prohlásil, že už „to stačí“. Acosta se pak přetahoval s asistentkou o mikrofon a prezident ho nazval „neslušným a hrozným“ člověkem, za kterého by se CNN měla stydět.

Když před položením otázky další novinář, z televize NBC, Acostu hájil jako poctivého a pracovitého reportéra, reagoval Trump slovy: „Upřímně, tebe taky zrovna nemusím.“

Podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové bylo Acostovo chování „absolutně nepřijatelné“. Vyčetla mu, že „vložil ruku na mladou ženu, která se snažila dělat svou práci“. Akreditace, přesněji bezpečnostní osvědčení vydané prezidentskou ochrankou, mu byla odebrána až do odvolání, uvedla mluvčí.

Acosta na Twitteru Sandersovou obvinil ze lži. Podle očitých svědků se asistentky obsluhující mikrofon sice krátce dotkl, ale omluvil se jí. V prohlášení ho podpořila i televize CNN, podle níž je odebrání akreditace odvetou za Acostovy nepříjemné otázky. Prezident ve vztahu k médiím podle CNN zašel příliš daleko. Agentura Reuters označila incident za „nové dno v chování Trumpa vůči novinářům“.

Vlivné americké Sdružení zpravodajů Bílého domu (WHCA), organizace reportérů informujících o činnosti prezidenta, vydalo prohlášení, v němž se za Acostu postavilo. Jeho chování nebylo podle WHCA útočné a reakce Bílého domu je nepřijatelná. „Tato ubohá a pomýlená akce musí být okamžitě odvolána,“ uvádí se v prohlášení.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované