Hlavní obsah
Online

Online: Co se dělo v české politice po zveřejnění kauzy Hamáček

Foto: Seznam Zprávy

Jednání Poslanecké sněmovny ke kauze Jana Hamáčka probíhalo za uzavřenými dveřmi, poslanci a poslankyně museli odevzdat mobilní telefony.

Reklama

4. 5. 10:09
aktualizováno • 4. 5. 22:31

Vicepremiér Jan Hamáček chtěl podle informací Seznam Zpráv, které jsme publikovali v úterý 4. května, vyměnit na cestě do Moskvy informace související s útokem ve Vrběticích za dodávky vakcíny Sputnik. Co se ten den odehrálo?

Článek

Co byste měli vědět o kauze Jana Hamáčka

- Seznam Zprávy dnes přinesly informaci, že vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chtěl na plánované cestě do Moskvy vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a uspořádání summitu amerického a ruského prezidenta v Praze. Čtěte ZDE.

- Opozice požaduje Hamáčkův okamžitý odchod z veřejného života. Detaily ZDE.

- Sněmovna o kauze jednala na uzavřeném jednání. Do budovy dolní komory dorazil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, policejní prezident Jan Švejdar a šéf BIS Michal Koudelka. Dorazil i šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun a ředitel rozvědky Marek Šimandl. Nikdo z nich se však nedostal ke slovu. Schůze byla přerušena.

- Na středeční půl devátou svolala ČSSD mimořádnou tiskovou konferenci k „aktuální politické situaci“. Bude na ní statutární místopředseda Roman Onderka, místopředsedkyně a ministryně Jana Maláčová či poslanci Ondřej Veselý a Jan Birke. Šéf sociálních demokratů Jan Hamáček ve výčtu chybí.

- „Článek mě šokoval, je plný lží a spekulací. Neobsahuje ani jednu citaci. Je to asi nejtěžší okamžik mého života. Poté, co jsme zvládli kauzu Vrbětice, měl jsem pocit, že je čas chválit. Je to věc, která se dotýká mě osobně, mých blízkých,“ řekl dnes Hamáček v poledne na tiskové konferenci ČSSD.

 • Hamáček jednání nezablokoval, řekl poslanec ČSSD

  Poslanec ČSSD Ondřej Veselý v České televizi v pořadu Události, komentáře prohlásil, že vicepremiér Jan Hamáček úterní jednání vlády nezablokoval. Podle něho byl dostatek času na to, aby na schůzi promluvili i zástupci tajných služeb nebo šéf žalobců Pavel Zeman. Jenže problém byl v tom, že si po Hamáčkovi vzali slovo další poslanci.

 • Zastírací manévr nechápu, řekl Jurečka

  Poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka v České televizi v pořadu Události, komentáře uvedl, že nechápe, proč došlo k údajnému zastíracímu manévru vicepremiéra Jana Hamáčka, který stáhl na několik dní českého velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňku. Podle Jurečky mohl Pivoňka třeba říct, že jede do Česka k lékaři a nemuselo se to řešit tak složitě, jak Hamáček popisoval přes den ve snaze obhájit své kroky.

  „Ten příběh cesty do Ruska velmi smrdí a pan Hamáček ho vysvětlil velmi komplikovaně,“ uvedl Jurečka.

 • Vedení ČSSD předstoupí před novináře, ale bez Hamáčka

  Vedení sociální demokracie na středeční ráno svolalo mimořádnou tiskovou konferenci. Před novináři se v Poslanecké sněmovně chtějí zástupci ČSSD podle zaslané pozvánky vyjádřit k aktuální politické situaci. Tiskové konference se zúčastní místopředseda strany Roman Onderka, místopředsedkyně strany a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, předseda zahraničního výboru Ondřej Veselý a místopředseda výboru pro bezpečnost Jan Birke.

 • Reportér Kroupa: Na stopu mě přivedl Hamáček

  Reportér Seznam Zpráv Janek Kroupa v rozhovoru pro DVTV na otázku, kdo ho na stopu přivedl, odpověděl: Jan Hamáček.

  A to zejména tím, jak Hamáček popisoval postupně informace o plánované cestě do Ruska. Později se reportér dozvěděl i o detailech ze schůzky, kterou v úterý Seznam Zprávy publikovaly.

  Kroupa také zopakoval to, co už řekl v pořadu Ptám se já, že kdyby neměl přímé svědectví o tomto jednání, tak by článek nemohl publikovat.

 • Zeman: Styděl jsem se

  Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman uvedl, že na začátku schůzky 15. dubna, kde měl Jan Hamáček informovat o svém záměru, nebyl. „Přišel jsem později, spíš ve večerních hodinách. V okamžiku, kdy jsem přišel, tak bylo naprosto zřejmé, že žádná cesta do Ruska nebude. Neměl jsem žádný dojem, že by pan vicepremiér Hamáček tu věc chtěl uklidit nebo někde zasunout pod koberec,“ uvedl Zeman.

  Zároveň pronesl ostrá slova na adresu úterního jednání Sněmovny. „K té atmosféře, styděl jsem se. Styděl jsem se, jak to probíhalo, styděl jsme se za způsob komunikace a bylo mi líto lidí, kteří od roku 2014 vyšetřují tuto trestnou činnost. Místo toho, aby se policii, BIS a státnímu zastupitelství dostalo poděkování, tak jsem byl přítomen nejapnému a nedůstojnému divadlu,“ dodal nejvyšší žalobce.

 • Poslanci se dohadují, kdo jednání obstruoval

  Poslanci se po jednání Sněmovny neshodnou, kdo může za to, že jednání skončilo fiaskem, když nestihl vystoupit ani premiér, ani šéfové zpravodajských služeb. Koaliční poslanci viní opozici, že jednání zobstruovala. Opoziční poslanci zase popisují, jak Jan Hamáček opakoval známá fakta, jeho straničtí kolegové ho hájili a premiér nereagoval na dotazy.

 • Hamáček: Řešili jsme na schůzce celou řadu věcí

  Ministr vnitra Jan Hamáček v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že na schůzce 15. dubna řešili celou řadu věcí.

  „Souvisely s přípravou reakce České republiky na ta zjištění. Věděli jsme, že ta reakce musí být razantní a jediné řešení bude vyhoštění ruských diplomatů. Řešili jsme otázky, které souvisely s bezpečnostní otázkou České republiky a s jejími zájmy v zahraničí,“ uvedl Hamáček.

 • Faltýnek: Schůzi obstruovala opozice

  Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka nedošlo na vystoupení premiéra a šéfů zpravodajských služeb kvůli vystoupení opozičních poslanců. „Opozice obstruovala tuto schůzi,“ řekl Faltýnek.

 • Dnes už jednání pokračovat nebude

  Podle informací Seznam Zpráv už se Sněmovna dnes k uzavřenému jednání nevrátí. Kdy se bude pokračovat, zatím není jasné. Poslanci zrušili i volbu radních ČT, která se měla odehrát v 18 hodin.

  „Já předpokládám, že k bodu se vrátíme co nejdříve. Pokud na tom nebude shoda, tak se k tomu musíme vrátit v rámci výborů. Očekával jsem, že jako jeden z prvních řečníků vystoupí pan premiér, ale v podstatě v rozpravě nevystoupil. Diskuze neměla smysl, protože se to přehouplo do vzájemného osočování,“ popsal jednání poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL).

 • Uzavřené jednání bylo přerušeno

  Uzavřené jednání o cestě Jana Hamáčka do Moskvy bylo přerušeno. Podle informací Seznam Zpráv před poslance vůbec nepředstoupili přizvaní šéfové zpravodajských služeb. „Šéfové tajných služeb neřekli ani slovo, nedostali šanci. Vystoupil pouze pan ministr Hamáček,“ uvedl poslanec Jaroslav Faltýnek (ANO). Poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL) po jednání uvedl, že si neodnesl žádné nové informace, které by celou kauzu osvětlily.

 • Šmarda: Akčnější než seriál

  Bývalý místopředseda ČSSD Michal Šmarda si na turbulentní vývoj zavtipkoval na Facebooku.

 • Uzavřené jednání Sněmovny začalo

  Uzavřené jednání začalo, cesty k sálům byly uzavřeny. „V kanceláři jsem nechala mobil a počítač. Takto přísná opatření jsem ještě nezažila, ale je to v pořádku,“ uvedla poslankyně Věra Kovářová (STAN).

 • Novináři nesmí do předsálí

  Před kávovarem v předsálí se tvoří fronta - poslanci se zásobují před uzavřeným jednáním. Policisté v civilu vyvádějí novináře, kteří do těchto prostor za normálních okolností přístup mají. Zaměstnanci Sněmovny vypnuli poslaneckou wi-fi síť.

 • 15 minut na nachystání sálu

  Poslanci dostali 15 minut, během kterých si mají odnést všechnu techniku. Mezitím proběhne kontrola jednacího sálu, nesmí v něm zůstat například tašky, ve kterých by mohlo být nahrávací zařízení ukryté. Po návratu poslanců do sálu by pravděpodobně měla následovat další kontrola. Předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) upozornila, že porušení pravidel by znamenalo trestný čin.

 • Sněmovna odhlasovala uzavřené jednání

  Poslanci si odhlasovali uzavřené jednání o plánované cestě Jana Hamáčka do Moskvy. Z jednání se nebude pořizovat žádný záznam. Přítomen může být mimo poslanců pouze nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, policejní prezident Jan Švejdar, šéf BIS Michal Koudelka, šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun a ředitel rozvědky Marek Šimandl. Poslanci musí na dobu schůze nechat mimo sál veškerou elektroniku, na kterou by bylo možné jednání nahrát. Televizní přenos bude přerušen.

 • Poslanci řeší, jak má uzavřené jednání vypadat

  Poslanci řeší, jak vlastně bude uzavřené jednání vypadat - zda bude nahráváno, zda se bude pořizovat zápis nebo kdo všechno může být přítomen v sále. V úvahu také připadá zabavit poslancům po dobu schůze v sále mobilní telefony a počítače. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka by se z jednání neměl pořizovat žádný záznam.

 • Dorazili i další šéfové zpravodajských služeb

  Podle serveru Aktuálně.cz do Sněmovny dorazil také šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun a ředitel rozvědky Marek Šimandl.

 • Sněmovna kauzu projedná na uzavřeném jednání

  Poslanci schválili, že se Sněmovna v úterý bude zabývat plánovanou cestou Jana Hamáčka do Moskvy. Jednání bude uzavřené.

Sdílejte článek