Hlavní obsah
Online

Online: Co se dělo v české politice po zveřejnění kauzy Hamáček

Foto: Seznam Zprávy

Jednání Poslanecké sněmovny ke kauze Jana Hamáčka probíhalo za uzavřenými dveřmi, poslanci a poslankyně museli odevzdat mobilní telefony.

Reklama

4. 5. 10:09
aktualizováno • 4. 5. 22:31

Vicepremiér Jan Hamáček chtěl podle informací Seznam Zpráv, které jsme publikovali v úterý 4. května, vyměnit na cestě do Moskvy informace související s útokem ve Vrběticích za dodávky vakcíny Sputnik. Co se ten den odehrálo?

Článek

Co byste měli vědět o kauze Jana Hamáčka

- Seznam Zprávy dnes přinesly informaci, že vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chtěl na plánované cestě do Moskvy vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a uspořádání summitu amerického a ruského prezidenta v Praze. Čtěte ZDE.

- Opozice požaduje Hamáčkův okamžitý odchod z veřejného života. Detaily ZDE.

- Sněmovna o kauze jednala na uzavřeném jednání. Do budovy dolní komory dorazil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, policejní prezident Jan Švejdar a šéf BIS Michal Koudelka. Dorazil i šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun a ředitel rozvědky Marek Šimandl. Nikdo z nich se však nedostal ke slovu. Schůze byla přerušena.

- Na středeční půl devátou svolala ČSSD mimořádnou tiskovou konferenci k „aktuální politické situaci“. Bude na ní statutární místopředseda Roman Onderka, místopředsedkyně a ministryně Jana Maláčová či poslanci Ondřej Veselý a Jan Birke. Šéf sociálních demokratů Jan Hamáček ve výčtu chybí.

- „Článek mě šokoval, je plný lží a spekulací. Neobsahuje ani jednu citaci. Je to asi nejtěžší okamžik mého života. Poté, co jsme zvládli kauzu Vrbětice, měl jsem pocit, že je čas chválit. Je to věc, která se dotýká mě osobně, mých blízkých,“ řekl dnes Hamáček v poledne na tiskové konferenci ČSSD.

 • Poslanci se dohadují, kdo jednání obstruoval

  Poslanci se po jednání Sněmovny neshodnou, kdo může za to, že jednání skončilo fiaskem, když nestihl vystoupit ani premiér, ani šéfové zpravodajských služeb. Koaliční poslanci viní opozici, že jednání zobstruovala. Opoziční poslanci zase popisují, jak Jan Hamáček opakoval známá fakta, jeho straničtí kolegové ho hájili a premiér nereagoval na dotazy.

 • Hamáček: Řešili jsme na schůzce celou řadu věcí

  Ministr vnitra Jan Hamáček v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že na schůzce 15. dubna řešili celou řadu věcí.

  „Souvisely s přípravou reakce České republiky na ta zjištění. Věděli jsme, že ta reakce musí být razantní a jediné řešení bude vyhoštění ruských diplomatů. Řešili jsme otázky, které souvisely s bezpečnostní otázkou České republiky a s jejími zájmy v zahraničí,“ uvedl Hamáček.

 • Faltýnek: Schůzi obstruovala opozice

  Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka nedošlo na vystoupení premiéra a šéfů zpravodajských služeb kvůli vystoupení opozičních poslanců. „Opozice obstruovala tuto schůzi,“ řekl Faltýnek.

 • Dnes už jednání pokračovat nebude

  Podle informací Seznam Zpráv už se Sněmovna dnes k uzavřenému jednání nevrátí. Kdy se bude pokračovat, zatím není jasné. Poslanci zrušili i volbu radních ČT, která se měla odehrát v 18 hodin.

  „Já předpokládám, že k bodu se vrátíme co nejdříve. Pokud na tom nebude shoda, tak se k tomu musíme vrátit v rámci výborů. Očekával jsem, že jako jeden z prvních řečníků vystoupí pan premiér, ale v podstatě v rozpravě nevystoupil. Diskuze neměla smysl, protože se to přehouplo do vzájemného osočování,“ popsal jednání poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL).

 • Uzavřené jednání bylo přerušeno

  Uzavřené jednání o cestě Jana Hamáčka do Moskvy bylo přerušeno. Podle informací Seznam Zpráv před poslance vůbec nepředstoupili přizvaní šéfové zpravodajských služeb. „Šéfové tajných služeb neřekli ani slovo, nedostali šanci. Vystoupil pouze pan ministr Hamáček,“ uvedl poslanec Jaroslav Faltýnek (ANO). Poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL) po jednání uvedl, že si neodnesl žádné nové informace, které by celou kauzu osvětlily.

 • Šmarda: Akčnější než seriál

  Bývalý místopředseda ČSSD Michal Šmarda si na turbulentní vývoj zavtipkoval na Facebooku.

 • Uzavřené jednání Sněmovny začalo

  Uzavřené jednání začalo, cesty k sálům byly uzavřeny. „V kanceláři jsem nechala mobil a počítač. Takto přísná opatření jsem ještě nezažila, ale je to v pořádku,“ uvedla poslankyně Věra Kovářová (STAN).

 • Novináři nesmí do předsálí

  Před kávovarem v předsálí se tvoří fronta - poslanci se zásobují před uzavřeným jednáním. Policisté v civilu vyvádějí novináře, kteří do těchto prostor za normálních okolností přístup mají. Zaměstnanci Sněmovny vypnuli poslaneckou wi-fi síť.

 • 15 minut na nachystání sálu

  Poslanci dostali 15 minut, během kterých si mají odnést všechnu techniku. Mezitím proběhne kontrola jednacího sálu, nesmí v něm zůstat například tašky, ve kterých by mohlo být nahrávací zařízení ukryté. Po návratu poslanců do sálu by pravděpodobně měla následovat další kontrola. Předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) upozornila, že porušení pravidel by znamenalo trestný čin.

 • Sněmovna odhlasovala uzavřené jednání

  Poslanci si odhlasovali uzavřené jednání o plánované cestě Jana Hamáčka do Moskvy. Z jednání se nebude pořizovat žádný záznam. Přítomen může být mimo poslanců pouze nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, policejní prezident Jan Švejdar, šéf BIS Michal Koudelka, šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun a ředitel rozvědky Marek Šimandl. Poslanci musí na dobu schůze nechat mimo sál veškerou elektroniku, na kterou by bylo možné jednání nahrát. Televizní přenos bude přerušen.

 • Poslanci řeší, jak má uzavřené jednání vypadat

  Poslanci řeší, jak vlastně bude uzavřené jednání vypadat - zda bude nahráváno, zda se bude pořizovat zápis nebo kdo všechno může být přítomen v sále. V úvahu také připadá zabavit poslancům po dobu schůze v sále mobilní telefony a počítače. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka by se z jednání neměl pořizovat žádný záznam.

 • Dorazili i další šéfové zpravodajských služeb

  Podle serveru Aktuálně.cz do Sněmovny dorazil také šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun a ředitel rozvědky Marek Šimandl.

 • Sněmovna kauzu projedná na uzavřeném jednání

  Poslanci schválili, že se Sněmovna v úterý bude zabývat plánovanou cestou Jana Hamáčka do Moskvy. Jednání bude uzavřené.

 • Filip: Sněmovnu nemůže řídit mediokracie

  Předseda KSČM Vojtěch Filip poslancům řekl, že se mu nelibí, aby agendu ve Sněmovně nastavovala média. Pokud si podle Filipa Hamáček přeje poslancům vysvětlit informace, na které upozornily Seznam Zprávy, zařazení bodu podpoří. „Nemám nic proti tomu, abychom vyhověli, ale myslím si, ať to navrhuje kdokoliv, nikdy jsem nebyl pro to, aby se Poslanecká sněmovna řídila mediokracií,“ uvedl šéf komunistů.

 • Schillerová: Jsem si jista, že to Hamáček vysvětlí

  „To podezření, které nastolil Seznam, je tak závažné, že ho musí pan vicepremiér vysvětlit. Já jsem přesvědčena, že to vysvětlí,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

 • Faltýnek: Nejdřív projednejme dva body

  Poslanecká sněmovna by mohla diskutovat o neuskutečněné cestě vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy v úterý po debatě o dvou jiných předlohách. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí dolní komory to řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. „Dneska bychom chtěli začít debatou o zákoně o brexitu, který je potřeba přijmout v krátké době, a dále o občanských průkazech. Potom můžeme volně přejít do diskuse,“ řekl Faltýnek.

 • Koudelka: Nevím, proč mě Hamáček nepozval

  Do Sněmovny dorazil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a policejní prezident Jan Švejdar. Zeman novinářům řekl, že se k celé věci vyjádří až po skončení uzavřeného jednání Sněmovny. Dorazil také šéf BIS Michal Koudelka. Podle svých slov nemá informace, proč nebyl 15. dubna přizván ke schůzce, kterou svolal Jan Hamáček a na níž podle informací Seznam Zpráv seznámil přítomné se svým plánem na cestu do Moskvy.

 • Okamura: Hamáček by měl cestu vysvětlit

  Tomio Okamura: „Já už jsem vyzýval před 14 dny k tomu, aby pan ministr vnitra Hamáček objasnil cíl cesty do Moskvy. My jako Poslanecká sněmovna máme právo vědět o tom, za jakým účelem a s jakým obsahem jedou ministři jednat do zahraničí. Ano, my to podpoříme, my jsme vyjasnění cesty chtěli vždy.“

Sdílejte článek

Další články