Hlavní obsah

Hanks oživil moment z Forresta Gumpa, když mu Obama předával vyznamenání

 

Reklama

23. 11. 2016 14:02

Končící prezident USA naposledy rozdával nejvyšší americké civilní vyznamenání - prezidentskou Medaili svobody.

Článek

Jako ve filmu Forrest Gump si mohl znovu připadat herec Tom Hanks v úterý večer při návštěvě Bílého domu. Jen prezidenta Lyndona B. Johnsona nahradil Barack Obama a ocenění nesouviselo s válečným hrdinstvím, ale kulturním přínosem pro USA.

Obama v Bílém domě rozdal nejvyšší americké civilní vyznamenání - prezidentskou Medaili svobody - naposledy. Dostalo ji 21 osobností, mezi nimiž byli kromě Hankse i herci Robert De Niro a Robert Redford, basketbalové legendy Michael Jordan a Kareem Abdul-Jabbar nebo rocker Bruce Springsteen a soulová zpěvačka Diana Rossová.

„Toto jsou lidé, kteří mi pomohli stát se tím, kým jsem. Všichni na tomto pódiu mě velmi silně, osobně ovlivnili, takovým způsobem, že si to sami pravděpodobně nedokážou představit," prohlásil Obama.

Ocenění jsou udělována osobnostem, které „se zvlášť zasloužily o obranu národních zájmů Spojených států, světového míru nebo kulturních a jiných významných veřejných či soukromých výdobytků".

Mezi úterními laureáty jsou rovněž zakladatel společnosti Microsoft a mecenáš Bill Gates se svou ženou Melindou, kteří byli vyznamenáni za svou filantropickou činnost, nebo architekt Frank Gehry, mimo jiné spoluautor pražského Tančícího domu.

Medaili převzala i známá komička a moderátorka televizních talkshow Ellen DeGeneresová, u níž Obama vyzdvihl osobní odvahu, když se v roce 1997 přihlásila k homosexuální orientaci. „Teď, když už jsme pokročili tak daleko, je snadné zapomenout... Kolik odvahy musela mít Ellen, když se před téměř 20 lety veřejně přihlásila ke své homosexualitě," řekl. „Muselo to být nesmírně těžké, riskovat svou kariéru - lidé takové věci nedělají často," citují média Obamu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované