Hlavní obsah
Online

Rozpuštění MeSES? Rozpustit by se měla spíš vláda, říkají kritici Arenbergera

Foto: Profimedia.cz

Petr Smejkal, jedna z tváří MeSES.

Reklama

18. 5. 6:04
aktualizováno • 18. 5. 22:08

Dění kolem koronavirové epidemie sledujeme online.

Článek

Měli byste vědět

- Politici i odborníci kritizují náhlé rozpuštění Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), k němuž dnes bez udání důvodů sáhlo Ministerstvo zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). Článek o konci MeSES čtěte ZDE. Členové odborné skupiny ale večer rozhodli o tom, že budou pokračovat dál, i když s nimi dnes Ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci. Více ZDE.

- Za pondělí testy odhalily 1126 nově nakažených. Před týdnem to bylo více než 1500. Reprodukční číslo R za pondělí lehce stouplo. Aktuálně je na hodnotě 0,82. Po neděli bylo na hodnotě 0,81, což byl také velmi mírný nárůst. Podrobnosti ZDE.

- Od středy se nemusí cestující z České republiky po příjezdu do Rakouska odebrat do karantény. Cestovatelé však u sebe musí mít doklad o očkování proti covidu-19 nebo negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci. Vše o cestování do zahraničí čtěte ZDE.

- Co vše se mění od 24. května, si projděte podrobně ZDE.

- Jak se koronavirus šíří ve vaší obci? Přehlednou mapu najdete ZDE.

- Jaká opatření aktuálně platí, naleznete ZDE.

 • V restauracích otevřených po covidu zdraží pivo ještě víc než v obchodech

  Hospody a restaurace obsluhují po mnoha měsících první hosty. Budou se chtít zahojit na tom, že byly tak dlouho zavřené a zdraží pivo podobně, jako podražilo v obchodech? Půllitr za 60 korun přijde, shodují se. Otázkou je kdy.

 • Storyous: Tržby po otevření zahrádek byly o 60 procent vyšší než v pondělí v uzávěře

  Tržby gastronomických podniků za první den po otevření restauračních zahrádek byly podle společnosti Storyous, která dodává do restaurací technologie a pokladní systémy, o 60 procent vyšší proti běžnému pondělí v uzávěře. Počet otevřených podniků se však nezvýšil, venkovní prostory zpřístupnily většinou ty, které dosud prodávaly přes výdejní okénka. Dnes to řekl ředitel společnosti Storyous Igor Třeslín. Okénkový prodej podle Storyous nyní využívalo zhruba 64 procent stravovacích provozů, zbytek měl zavřeno. Přestože restauratéři možnost otevřít zahrádky podle Třeslína uvítali, po dlouhém nuceném uzavření je to pro ně jen malá útěcha. V mnoha evropských zemích jsou podle něj gastronomická zařízení otevřená uvnitř i venku, mají jen sníženou kapacitu. „Nezapomínejme, že mnoho restaurací v Česku venkovní prostor k dispozici vůbec nemá. Osobně přitom nevidím téměř žádný rozdíl v tom, zda host s negativním testem na koronavirus sedí na zahrádce, nebo uvnitř restaurace, kde je navíc profesionální vzduchotechnika,“ uvedl.

 • Svatoanenská nemocnice nabízí dárcům krve test na protilátky na covid

  Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně nově nabízí dárcům krve zdarma test na protilátky proti nemoci covid-19. Podle ní tak nemocnice reaguje na poptávku dárců po vyšetření krve. Odhalí, jestli dotyčný nemoc prodělal a jestli je nutné, aby dostal v nejbližších měsících vakcínu. Nemocnice chce zároveň získat nové dárce krve. Dárci mají o vyšetření protilátek zájem. „Když už je míváme v odběrových křeslech, napadlo nás, že by tato možnost mohla být hezkým poděkováním za jejich dobrovolné dárcovství,“ vysvětlila primářka Krevní banky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Jarmila Celerová.

 • Roste hlad po cestování vlakem, dráhy přidávají spoje

 • Antigenních testů ubylo o desetitisíce. PCR testů přibylo

  Těsně před devátou ranní ministerstvo zdravotnictví uvolnilo kompletní data za včerejšek. Antigenních testů bylo 238 023, před týdnem to bylo přitom přes 300 tisíc. Naopak mírně přibylo PCR testů. Za včerejšek jich bylo 28 733, minulé pondělí pak mírně přes 22 tisíc.

  Pacientů, kteří potřebují hospitalizaci, přibylo. Data z úterního rána uvádějí, že v nemocnicích je nyní 1 351 lidí s koronavirem, pondělní ranní údaje uváděly o 41 pacientů méně.

 • Za pondělí odhaleno 1 126 nakažených

  Testy v pondělí odhalily 1 126 nově nakažených. O týden dříve to bylo 1 545. V posledních dnech ovšem neustále klesá počet testů.

  Statistika zemřelých se již blíží hranici 30 tisíc. Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví zemřelo s nákazou koronavirem 29 933 lidí.

 • Číslo R mírně roste

  Reprodukční číslo R, které popisuje rychlost šíření epidemie, za pondělí lehce stouplo. Aktuálně je na hodnotě 0,82. Po neděli bylo na hodnotě 0,81, což byl také velmi mírný nárůst. Pokud se číslo R dostane nad hodnotu 1, pak to zjednodušeně znamená, že jeden nemocný nakazí v průměru více než jednoho dalšího člověka a šíření epidemie tak zrychluje.

 • Na co se připravit? Aneb další vlna rozvolnění schválena

  Česko česká další fáze rozvolňování protikoronavirových opatření. Seznam Zprávy přinášejí přehled změn, které začnou platit od pondělí 24. května tak, jak je schválila vláda na včerejším zasedání.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy