Hlavní obsah

Hasiči vyprostili cisternu na Jesenicku, rybáři hlásí úhyn ryb

Foto: Hasičský sbor Jesenicko

Cisterna skončila za svodidly těsně nad místní říčkou.

Reklama

5. 5. 2018 9:36
aktualizováno • 5. 5. 2018 10:06

Hasiči v noci na dnešek vyprostili cisternu, která v pátek odpoledne havarovala v Adolfovicích na Jesenicku.

Článek

Kvůli úniku asi 200 litrů nafty a většího množství vápence, který vozidlo převáželo, zůstávají na řece Bělé postaveny norné stěny. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák. Rybáři v souvislosti s havárií zaznamenali úhyn ryb.

„Na místě zasahoval sedmdesátitunový jeřáb, s jeho pomocí jsme cisternu převrátili zpět na kola. Následně jsme provedli úklid uniklých provozních kapalin. Náš zásah skončil v 03:00 ráno,” uvedl Hošák.

Rybáři monitorují škody

Podle předsedy místní organizace Českého rybářského svazu v Jeseníku Michala Ondrucha nyní rybáři projíždějí kolem toku Bělé až k hranicím s Polskem. „Budeme zastavovat a sledovat případný úhyn ryb. Na líhni, která je necelé dva kilometry pod danou nehodou, už máme úhyn zaznamenaný, přestože jsme zařízení po havárii rychle odstavili. Myslím, že úhyn nebude velký. Včera (v pátek) byl do deseti kilogramů, dnes uvidíme,” řekl ČTK dnes dopoledne Ondruch.

Kvůli havárii cisterny byla až do noci v místě nehody omezena doprava na jednu polovinu silnice, která spojuje Jeseník se Šumperkem. Řidič cisterny utrpěl zranění. Asi 45 tun vážící vozidlo zůstalo převrácené na boku, do řeky z něj unikla nafta a také vápenec, který vytvořil na hladině kašovitý povrch. Hasiči o havárii informovali starosty okolních obcí, pracovníky životního prostředí, rybáře a také členy bezpečnostní rady.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované