Hlavní obsah

Hlavní obviněný v kauze nemocničních zakázek začal spolupracovat s policií a promluvil o korupci

23. 1. 2019

Kdo je podnikatel Tomáš Horáček? (Video: Radek Nohl, Seznam.cz)

Podnikatele Tomáše Horáčka pustil státní zástupce z vazby.

Článek

V korupční kauze, ve které figuruje podnikatel ve zdravotnictví Tomáš Horáček nebo bývalá šéfka Nemocnice na Bulovce Andrea Vrbovská, došlo po půl roce ke zlomu.

Státní zástupce, jak uvedla Česká televize, se rozhodl, že Horáčka po více než šesti měsících propustí z vazby.

„Dospěl jsem k závěru, že trestní stíhání jednoho z obviněných není nadále nutné vést vazebně, a proto jsem v jeho případě rozhodl o nahrazení vazby několika opatřeními,“ uvedl pro Seznam státní zástupce Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

K tomuto kroku došlo podle zjištění Seznamu poté, co podnikatel začal s policií spolupracovat.

Zdroje, které jsou obeznámeny s průběhem vyšetřování, uvedly, že Horáček v uplynulých dnech vypovídal. Byl velmi otevřený a nemluvil jen o trestné činnosti.

„Bez komentáře,“ řekl advokát Jiří Teryngel, který Horáčka zastupuje, na otázku Seznamu, zda jeho klient začal s policisty spolupracovat. Nekomentovali to ani žalobci.

Horáček byl zadržen a obviněn loni na konci června společně třeba s bývalou ředitelkou Nemocnice Na Bulovce Andreou Vrbovskou.

Jak už Seznam uvedl po Horáčkově zadržení, detektivové zmapovali, jak tento podnikatel podle nich cíleně řídil zakázky na catering v pražské Nemocnici Na Františku – snažil se je dohodit konkrétním firmám.

Ani jednou to nevyšlo, ale za to, že výsledek tendru zařídil, požadoval podle obvinění jednou čtyři a půl milionu, podruhé rovných pět milionů korun.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Výbuch auta s trhavinami si v Sýrii vyžádal nejméně deset životů

    Nejméně deset mrtvých a 15 zraněných si v neděli vyžádal výbuch auta naloženého trhavinami v syrském města Ar-Raj blízko hranice s Tureckem. S odvoláním na místní městský úřad a zdravotníky o tom informovala agentura Reuters. Exploze poničila část nemocnice, stálo v prohlášení úřadu města, které se nachází v severozápadní Sýrii a které kontrolují povstalci podporovaní Tureckem. Turecká státní agentura Anadolu uvedla, že v „teroristickém bombovém útoku“ u hranice přišlo o život 12 civilistů.

  • Provoz na trati mezi Berounem a Zdicemi stojí

    Provoz na železniční trati mezi Berounem a Zdicemi je zastaven, vlak kvůli chybě strojvedoucího strhl v opravovaném úseku trakční vedení. Oprava může trvat podle předběžných informací až do 22:00, řekla ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty Nela Friebová. Jde o vytíženou část trati, kudy jezdí vlaky například ve směru na Plzeň a Mnichov.

  • 49 tisíc lidí ve stávce. Lidé řekli automobilce dost

    Jednání o nové pracovní dohodě mezi odbory a automobilkou General Motors se dostala do slepé uličky a všech zhruba 49 tisíc zaměstnanců v USA vstoupí v neděli před půlnocí do stávky. Oznámil to odborový svaz United Auto Workers (UAW). Stávka bude prvním větším přerušením práce v GM od roku 2007. Stávka podle agentury AP zřejmě zastaví výrobu GM ve Spojených státech, ale také v Kanadě a Mexiku. GM je největší automobilkou v USA.