Hlavní obsah

Statici zkoumají stabilitu Notre-Dame. Podle Macrona bude zrenovována do pěti let

16. 4. 2019

Svět se skládá na Notre-Dame. Hasiči zachránili hlavní část pařížské ikony. (Video: Karolína Štuková, AP, Reuters)

Pařížská katedrála Notre-Dame se v pondělí v 18:50 ocitla v plamenech. Střecha a věž 850 let staré katedrály se v pondělí zřítila. Hlavní část katedrály se hasičům v noci podařilo zachránit.

Článek

Konstrukce hořící pařížské katedrály Notre-Dame zůstane uchráněna od celkové zkázy, oznámil podle francouzského tisku velitel pařížských hasičů Jean-Claude Gallet.

Zachráněny byly i dvě čelní věže chrámu, dodal. Jednu z nich sice zachvátily plameny, ale jejich šíření se podařilo zastavit. Chrám přišel o svou úzkou věž a celou střechu.

První záběry zevnitř katedrály

První záběry z vnitřku katedrály. Propadl se strop. (Video: Reuters)

Podle předběžných zjištění pařížské prokuratury vznikl oheň neúmyslným zaviněním. Požár může souviset s renovačními pracemi na budově.

Jeden hasič byl při zásahu vážně zraněn. Podle dostupných informací nebyl zraněn nikdo další.

Lidé přispívají na rekonstrukci. „Katedrálu Notre-Dame společně znovu vybudujeme,“ uvedl viditelně pohnutým hlasem prezident Emmanuel Macron přímo na místě neštěstí. Macron oznámil, že vyhlásí rovněž i mezinárodní sbírku.

Pád notredamské zvoničky. (Video: instagram.com/nicolas_marang, Reuters)

Uchránit před plameny se podle představeného katedrály Patricka Chauveta podařilo především trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka, což jsou pro katolické věřící velmi významné předměty.

Katedrála je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury, leží na ostrově Île de la Cité na řece Seině. Patří k nejnavštěvovanějším památkám metropole, každoročně přitáhne 13 milionů návštěvníků. Chrám se nyní opravuje a na některých částech je lešení.

CO O POŽÁRU KATEDRÁLY NOTRE-DAME VÍME

– Plameny zachvátily 850 let starou budovu v pondělí krátce před sedmou hodinou večer. V důsledku požáru se propadla střecha a zřítila se jedna z věží. Požár se podařilo dostat pod kontrolu a částečně uhasit v brzkých ranních hodinách v úterý. Definitivně hasiči oheň uhasili okolo 10:00.

– S plameny bojovalo 400 hasičů za pomoci 18 vodních děl. Z hořící katedrály se hasičům podařilo zachránit umělecká díla a významné náboženské předměty, především trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka. Jeden hasič se při zásahu vážně zranil.

– Přesná příčina požáru zatím není známá. Podle mluvčího pařížských hasičů by mohla souviset s renovačními pracemi na špičce kostelní věže. Úřad pařížského prokurátora vyloučil žhářství či terorismus. Případ považuje za nehodu.

– Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil obnovu katedrály a vyhlášení mezinárodní sbírky. Francouzský miliardář a módní magnát François-Henri Pinault slíbil na obnovu katedrály 100 milionů eur (2,6 miliardy korun). Vůbec nejbohatší Francouz a hlavní postava koncernu luxusních značek LVMH Bernard Arnault pak spolu se svojí rodinou přislíbil příspěvek v hodnotě 200 milionů eur. Celkově bylo přislíbeno od dárců či úřadů téměř půl miliardy eur.

– Statici a experti vydají posudek k tomu, nakolik je katedrála stabilní. Ministerský kabinet bude mimořádně zasedat a řešit plán pro rekontrukci.

– Prezident Emmanuel Macron si přeje, aby byl Notre-Dame zrekonstruován do pěti let.

 • Video: Macron přišel osobně podpořit pařížské hasiče

  Prezident Macron přišel osobně podpořit pařížské hasiče. (Video: Reuters)

 • Začal boj o severní věž

  Hasiči se snaží zamezit zřícení jedné z čelních věží katedrály, která hoří.

  „Pokud spadne, budou škody ohromné,“ řekl novinářům šéf hasičů Jean-Claude Gallet.

 • Nuñez: Katedrálu se možná nepodaří zachránit

  Notre-Dame se hasičům možná nepodaří zachránit. Novinářům to podle agentur řekl náměstek francouzského ministra vnitra Laurent Nuñez. Hasiči už krátce předtím oznámili, že kritická bude následující hodina a půl.

 • Lidé přišli vzdát hold Notre-Dame, zpívají Ave Maria

  Lidé přišli vzdát hold katedrále Notre-Dame, která je stále v plamenech. Zpívají Ave Maria.

 • Lidé kolem radnice se modlí

 • Tiskový mluvčí pražských hasičů o požáru Notre-Dame

 • Zraněný jeden hasič

  Na místě se zranil jeden hasič, nyní je ošetřován.

 • Další hodina a půl bude kriticky důležitá

  Novinářům z deníku La Croix jeden z hasičů řekl, že další hodina a půl bude kriticky důležitá pro výsledek akce.

 • Katedrála není zachráněna

  „Nebylo dosaženo záchrany Notre-Dame,“ informuje o aktuální situaci Laurent Nunez, náměstek ministra vnitra.

 • Senátor volá po veřejné sbírce na rekonstrukci

  Francouzský senátor Bruno Retailleau na Twitteru navrhuje uspořádání veřejné sbírky na rekonstrukci Notre-Dame.

  „Stát by mohl zorganizovat veřejnou sbírku na rekonstrukci chrámu Matky Boží v Paříži, který je také chrámem Matky Boží Francie. V jednotě ve vypořádávání se s výzvami je francouzský lid velký,“ napsal.

 • AFP: Hasiči si nejsou jistí, jestli dokážou požár zastavit

 • Všechna umělecká díla zachráněna

  Reportér týdeníku Paris Match Nicolas Delesalle píše, že všechna umělecká díla z katedrály byla zachráněna. Nebyl dotčen ani trezor nebo eucharistie.

 • Kolem katedrály padá popel

  Fotografie popela na Twitteru zveřejnil Wladimir Garcon-Berson, na místě přítomný reportér Le Figaro.

 • Hasiči jsou na vyvýšených plochách

  Reportérka Le Monde Raphaelle Bacqué tweetuje, že hasiči intenzivně pracují na vyvýšených plochách kolem severní a jižní věže.

 • „Hašení ze vzduchu by jen pomohlo kolapsu konstrukce“

  Francouzská záchranná služba na Twitteru vysvětluje, proč katedrála nemůže být hašena ze vzduchu. Nápor padající vody by prý jen napomohl kolapsu konstrukce Notre-Dame.

 • Oheň v severní věži jen zevnitř

  Francouzská média informují, že oheň, který zachvátil velkou severní věž, jde pouze zevnitř, nikoliv zvenčí.

 • Proč k hašení katedrály nepoužívají letadla?

  Španělský deník El País publikoval vyjádření francouzských specialistů k tomu, proč hasiči nepoužívají k hašení katedrály speciální letadla. Podle expertů by použití letadel mohlo způsobit závažné škody a zranit obyvatele v okolí. Speciální letadla na hašení běžně létají vysokou rychlostí a jsou schopna naráz shodit až 6 tun vody. Právě z těchto důvodu jsou zásahy hasicích letadel v městských oblastech velmi málo frekventované. V případě katedrály Notre-Dame by mohlo dojít i k velké historické a kulturní škodě. Specialisté dodali, že v případě poškození by zodpovědným za škodu byl pilot letadla.

Doporučujeme

Další zprávy