Hlavní obsah

Statici zkoumají stabilitu Notre-Dame. Podle Macrona bude zrenovována do pěti let

16. 4. 2019

Svět se skládá na Notre-Dame. Hasiči zachránili hlavní část pařížské ikony. (Video: Karolína Štuková, AP, Reuters)

Pařížská katedrála Notre-Dame se v pondělí v 18:50 ocitla v plamenech. Střecha a věž 850 let staré katedrály se v pondělí zřítila. Hlavní část katedrály se hasičům v noci podařilo zachránit.

Článek

Konstrukce hořící pařížské katedrály Notre-Dame zůstane uchráněna od celkové zkázy, oznámil podle francouzského tisku velitel pařížských hasičů Jean-Claude Gallet.

Zachráněny byly i dvě čelní věže chrámu, dodal. Jednu z nich sice zachvátily plameny, ale jejich šíření se podařilo zastavit. Chrám přišel o svou úzkou věž a celou střechu.

První záběry zevnitř katedrály

První záběry z vnitřku katedrály. Propadl se strop. (Video: Reuters)

Podle předběžných zjištění pařížské prokuratury vznikl oheň neúmyslným zaviněním. Požár může souviset s renovačními pracemi na budově.

Jeden hasič byl při zásahu vážně zraněn. Podle dostupných informací nebyl zraněn nikdo další.

Lidé přispívají na rekonstrukci. „Katedrálu Notre-Dame společně znovu vybudujeme,“ uvedl viditelně pohnutým hlasem prezident Emmanuel Macron přímo na místě neštěstí. Macron oznámil, že vyhlásí rovněž i mezinárodní sbírku.

Pád notredamské zvoničky. (Video: instagram.com/nicolas_marang, Reuters)

Uchránit před plameny se podle představeného katedrály Patricka Chauveta podařilo především trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka, což jsou pro katolické věřící velmi významné předměty.

Katedrála je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury, leží na ostrově Île de la Cité na řece Seině. Patří k nejnavštěvovanějším památkám metropole, každoročně přitáhne 13 milionů návštěvníků. Chrám se nyní opravuje a na některých částech je lešení.

CO O POŽÁRU KATEDRÁLY NOTRE-DAME VÍME

– Plameny zachvátily 850 let starou budovu v pondělí krátce před sedmou hodinou večer. V důsledku požáru se propadla střecha a zřítila se jedna z věží. Požár se podařilo dostat pod kontrolu a částečně uhasit v brzkých ranních hodinách v úterý. Definitivně hasiči oheň uhasili okolo 10:00.

– S plameny bojovalo 400 hasičů za pomoci 18 vodních děl. Z hořící katedrály se hasičům podařilo zachránit umělecká díla a významné náboženské předměty, především trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka. Jeden hasič se při zásahu vážně zranil.

– Přesná příčina požáru zatím není známá. Podle mluvčího pařížských hasičů by mohla souviset s renovačními pracemi na špičce kostelní věže. Úřad pařížského prokurátora vyloučil žhářství či terorismus. Případ považuje za nehodu.

– Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil obnovu katedrály a vyhlášení mezinárodní sbírky. Francouzský miliardář a módní magnát François-Henri Pinault slíbil na obnovu katedrály 100 milionů eur (2,6 miliardy korun). Vůbec nejbohatší Francouz a hlavní postava koncernu luxusních značek LVMH Bernard Arnault pak spolu se svojí rodinou přislíbil příspěvek v hodnotě 200 milionů eur. Celkově bylo přislíbeno od dárců či úřadů téměř půl miliardy eur.

– Statici a experti vydají posudek k tomu, nakolik je katedrála stabilní. Ministerský kabinet bude mimořádně zasedat a řešit plán pro rekontrukci.

– Prezident Emmanuel Macron si přeje, aby byl Notre-Dame zrekonstruován do pěti let.

 • Macron oznámil spuštění národní sbírky

  „Zítra bude spuštěna národní sbírka na rekonstrukci katedrály. Obnovíme Notre-Dame,“ řekl prezident Emmanuel Macron novinářům přímo před stále ještě trochu hořící katedrálou. Vyzdvihl také kulturní důležitost Notre-Dame.

 • Macron poděkoval hasičům

  „Chci poděkovat hasičům. Zhruba 500 z nich jich bojovalo s ohněm, a ještě budou. Extrémní odvaha, velká profesionalita, odhodlání jejich vedení. Chtěl bych jim poděkovat za celý národ,“ řekl před Notre-Dame prezident Emmanuel Macron.

 • Pařížané tleskají hasičům

  Pařížané na ostrově Saint-Louis, kterého se Cité, kde se Notre-Dame nachází, spojuje most, tleskají hasičům.

 • Požár nebyl založen úmyslně

  Pařížská prokuratura oznámila, že požár podle předběžných zjištění vznikl neúmyslným zaviněním.

 • Boj s požárem potrvá ještě 3–4 hodiny

  Podle ministerstva vnitra bude trvat ještě tři nebo čtyři hodiny, než se oheň podaří dostat plně pod kontrolu. Úřad vyzval ke krajní opatrnosti.

 • Z historie katedrály

  Stavba notre-damské katedrály začala v polovině 12. století a pokračovala zhruba 200 let.

  Naposledy utrpěla katedrála rozsáhlé škody v průběhu francouzské revoluce v 18. století, protože byla symbolem katolické víry. V této době přišla o svou ústřední věž, která v pondělí padla pod náporem požáru.

  Obě světové války přežila katedrála bez větší újmy. 22. srpna 1944 ohlásily její zvony osvobození Paříže za druhé světové války.

 • Odborníci se o osud Notre-Dame nadále obávají

  V Notre-Dame sice začalo hořet v oblasti střechy a zasaženy tak byly nejprve pozdější prvky stavby a ne to nejcennější. Požár se ale hasičům ani několik hodin po jeho vypuknutí nedaří dostat pod kontrolu a podle odborníků může být pro slavnou stavbu fatální. Historička umění zabývající se středověkem Milena Bartlová ČTK řekla, že nejvíce se obává propadnutí klenby a rozšíření ohně v interiéru. Ředitel pražské pobočky Národního památkového úřadu Ondřej Šefců v ČT uvedl, že v případě požáru ve věžích hrozí pád zvonů do interiéru katedrály a vzácné a staré skleněné vitráže jsou podle něj kvůli žáru nenávratně ztraceny.

 • Reuters: Věže zachráněny

  Agentura Reuters informuje, že se hasičům podařilo zachránit obě hlavní věže.

 • Exkluzivní video ze střechy katedrály

  Novinář Thomas Savage z TelQuelOfficiel ve spolupráci s hasiči pořídil video z akce na střeše.

 • Předseda francouzské vlády Philippe označil hasiče bojující s požárem za hrdiny

  „Náš smutek nelze popsat slovy,“ uvedl na svém twitterovém profilu předseda francouzské vlády Édouard Phillipe. Hasiče bojující s ohněm označil za hrdiny.

 • Zranění hasiče jsou vážná

  Zranění, která utrpěl jeden z hasičů, jsou vážná. Informovala o tom agentura Reuters.

 • AFP: Hlavní část katedrály je zachráněna a zachována, říkají pařížské úřady

 • I v pozdních hodinách se lidé scházejí a truchlí nad katastrofou

  Novinář francouzského deníku Le Monde Jean-Baptiste Chastand sdílel na svém twitterovém profilu video Pařížanů, truchlících a vzdávajících úctu své hořící národní památce.

 • Sbírka na rekonstrukci bude spuštěna zítra

  Francouzská nezisková organizace Fondation de patrimoine, která se stará o kulturní dědictví země, zítra spustí národní dobročinnou sbírku na rekonstrukci katedrály Notre-Dame.

 • Video: Macron přišel osobně podpořit pařížské hasiče

  Prezident Macron přišel osobně podpořit pařížské hasiče. (Video: Reuters)

 • Začal boj o severní věž

  Hasiči se snaží zamezit zřícení jedné z čelních věží katedrály, která hoří.

  „Pokud spadne, budou škody ohromné,“ řekl novinářům šéf hasičů Jean-Claude Gallet.

 • Nuñez: Katedrálu se možná nepodaří zachránit

  Notre-Dame se hasičům možná nepodaří zachránit. Novinářům to podle agentur řekl náměstek francouzského ministra vnitra Laurent Nuñez. Hasiči už krátce předtím oznámili, že kritická bude následující hodina a půl.

 • Lidé přišli vzdát hold Notre-Dame, zpívají Ave Maria

  Lidé přišli vzdát hold katedrále Notre-Dame, která je stále v plamenech. Zpívají Ave Maria.

Doporučujeme

Další zprávy