Hlavní obsah

Statici zkoumají stabilitu Notre-Dame. Podle Macrona bude zrenovována do pěti let

16. 4. 2019

Svět se skládá na Notre-Dame. Hasiči zachránili hlavní část pařížské ikony. (Video: Karolína Štuková, AP, Reuters)

Pařížská katedrála Notre-Dame se v pondělí v 18:50 ocitla v plamenech. Střecha a věž 850 let staré katedrály se v pondělí zřítila. Hlavní část katedrály se hasičům v noci podařilo zachránit.

Článek

Konstrukce hořící pařížské katedrály Notre-Dame zůstane uchráněna od celkové zkázy, oznámil podle francouzského tisku velitel pařížských hasičů Jean-Claude Gallet.

Zachráněny byly i dvě čelní věže chrámu, dodal. Jednu z nich sice zachvátily plameny, ale jejich šíření se podařilo zastavit. Chrám přišel o svou úzkou věž a celou střechu.

První záběry zevnitř katedrály

První záběry z vnitřku katedrály. Propadl se strop. (Video: Reuters)

Podle předběžných zjištění pařížské prokuratury vznikl oheň neúmyslným zaviněním. Požár může souviset s renovačními pracemi na budově.

Jeden hasič byl při zásahu vážně zraněn. Podle dostupných informací nebyl zraněn nikdo další.

Lidé přispívají na rekonstrukci. „Katedrálu Notre-Dame společně znovu vybudujeme,“ uvedl viditelně pohnutým hlasem prezident Emmanuel Macron přímo na místě neštěstí. Macron oznámil, že vyhlásí rovněž i mezinárodní sbírku.

Pád notredamské zvoničky. (Video: instagram.com/nicolas_marang, Reuters)

Uchránit před plameny se podle představeného katedrály Patricka Chauveta podařilo především trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka, což jsou pro katolické věřící velmi významné předměty.

Katedrála je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury, leží na ostrově Île de la Cité na řece Seině. Patří k nejnavštěvovanějším památkám metropole, každoročně přitáhne 13 milionů návštěvníků. Chrám se nyní opravuje a na některých částech je lešení.

CO O POŽÁRU KATEDRÁLY NOTRE-DAME VÍME

– Plameny zachvátily 850 let starou budovu v pondělí krátce před sedmou hodinou večer. V důsledku požáru se propadla střecha a zřítila se jedna z věží. Požár se podařilo dostat pod kontrolu a částečně uhasit v brzkých ranních hodinách v úterý. Definitivně hasiči oheň uhasili okolo 10:00.

– S plameny bojovalo 400 hasičů za pomoci 18 vodních děl. Z hořící katedrály se hasičům podařilo zachránit umělecká díla a významné náboženské předměty, především trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka. Jeden hasič se při zásahu vážně zranil.

– Přesná příčina požáru zatím není známá. Podle mluvčího pařížských hasičů by mohla souviset s renovačními pracemi na špičce kostelní věže. Úřad pařížského prokurátora vyloučil žhářství či terorismus. Případ považuje za nehodu.

– Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil obnovu katedrály a vyhlášení mezinárodní sbírky. Francouzský miliardář a módní magnát François-Henri Pinault slíbil na obnovu katedrály 100 milionů eur (2,6 miliardy korun). Vůbec nejbohatší Francouz a hlavní postava koncernu luxusních značek LVMH Bernard Arnault pak spolu se svojí rodinou přislíbil příspěvek v hodnotě 200 milionů eur. Celkově bylo přislíbeno od dárců či úřadů téměř půl miliardy eur.

– Statici a experti vydají posudek k tomu, nakolik je katedrála stabilní. Ministerský kabinet bude mimořádně zasedat a řešit plán pro rekontrukci.

– Prezident Emmanuel Macron si přeje, aby byl Notre-Dame zrekonstruován do pěti let.

 • Babiš: Vláda je připravena pomoci při obnově Notre-Dame i finančně

  Česká vláda je připravena pomoci Francii při obnově katedrály Notre-Dame i finančně. Čeká ale na rozhodnutí francouzské vlády o postupu rekonstrukce a organizování sbírky, napsal premiér Andrej Babiš (ANO). Podle ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) může Česká republika pro obnovu chrámu nabídnout pomoc odborníků, jeho úřad pracuje na uspořádání veřejné sbírky.

  „Ministerstvo kultury nyní řeší organizaci, respektive uspořádání veřejné sbírky. Sám úřad ji pořádat nemůže, ale může tak učinit státní příspěvková organizace,“ uvedl Staněk. Zákon podle něj nebrání tomu, aby peníze vybrané na zvláštním bankovním účtu byly převedeny do zahraničí.

  Pomoci s obnovou Notre-Dame by mohli čeští restaurátoři nebo odborníci z Metodického centra konzervace Technického muzea v Brně, kteří mají zkušenosti s opravami vyhořelého slovenského hradu Krásná Horka. „V tuto chvíli také čekáme na rozhodnutí francouzské strany, jakou další konkrétní formu pomoci bude potřebovat tak, aby pomoc byla koordinovaná a smysluplná,“ doplnil Staněk.

 • Archivní video: Hasiči trénují zásah u Notre-Dame

  Francouzští hasiči trénují zásah u Notre-Dame ve 20. letech minulého století. (Video: Martin Zíta, Reuters)

 • Zahraniční státníci vyjadřují lítost kvůli požáru pařížské gotické katedrály

  Vzkazy podpory adresované francouzským občanům a politickým představitelům přišly od papeže Františka, amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina, od vrcholných představitelů Evropské unie, ale i z Japonska či Libanonu.

  Hlava katolické církve vyjádřila „šok a lítost“ nad zprávami o požáru chrámu, který je podle papeže „symbolem křesťanství ve Francii a v celém světě“. Putin označil požár za tragédii, která způsobila bolest v srdcích všech Rusů. Šéf Bílého domu Trump prohlásil, že katedrála je „jedním z největších světových pokladů“. Podle libanonského premiéra Saada Harírího je požár „tragédií pro lidstvo“.

  „Naši lásku k lidstvu můžeme zralým způsobem dokázat při rekonstrukci,“ zdůraznil japonský prezident Mun Če-in a vyzval země, aby se sjednotily a pomohly památce vstát z popela. „Polsko ví, jaké to je ztratit v ohni kulturní dědictví. Sami jsme vystavěli Varšavu ze sutin. Katedrálu Notre-Dame obnovíme společně jako Evropané,“ uvedl už v pondělí na Twitteru polský premiér Mateusz Morawiecki.

 • Požár Notre-Dame se podařilo zcela uhasit, na místě zůstane asi stočlenná hlídka

  Požár v pařížské katedrále Notre-Dame, který propukl v pondělí večer, se v úterý dopoledne podařilo zcela uhasit. Informoval o tom velitel zásahu. Na místě bude nyní hlídkovat zhruba stovka hasičů, kteří budou dohlížet na bezpečnost požářiště a zaměří se na statiku stavby. Jejich úkolem bude rovněž zaznamenat spolu s odborníky přesný rozsah škod a zajistit převoz cenných artefaktů z chrámu.

  Příčina požáru dosud není známa a vyšetřování pokračuje. Pařížská prokuratura již v pondělí oznámila, že oheň podle předběžných zjištění vznikl neúmyslným zaviněním, podle nezávislých odborníků nejspíše v souvislosti s projektem renovace špičky kostelní věže. Podle rektora katedrály biskupa Patricka Chauveta byla všechna protipožární opatření v chrámu v pořádku.

 • Algoritmus na YouTube spojil požár katedrály s útoky z 11. září 2001

  Algoritmus serveru YouTube, který má uživatelům pomoci s identifikací dezinformací a upozorňovat na ně, v pondělí spojil požár katedrály Notre-Dame s teroristickými útoky z 11. září 2001. Upozornil na to zpravodajský server BuzzFeed News. Algoritmus záběrů hořící katedrály v živém vysílání streamovaném na platformě několika televizními stanicemi doplnil informačním boxem o zmíněném teroristickém útoku.

  Podle technologického serveru CzechCrunch si algoritmus zřejmě myslel, že lidé sledují konspirační videa o 11. září, nikoliv živý přenos požáru katedrály, proto k nim informace čerpané z encyklopedie Britannica přiřadil. Mluvčí společnosti YouTube pro BuzzFeed News řekla, že algoritmus funguje samostatně a šedé boxy k videím přiřazuje automaticky. Nelze tak se stoprocentní úspěšností předejít jeho chybám.

  Služba je aktuálně dostupná pouze ve Spojených státech a Jižní Koreji. Po několika minutách pracovníci YouTube boxy s informacemi o 11. září jeden po druhém z videí odstranili.

 • Co teď? Naději dává Francouzům katedrála v Nantes

  Francouzský deník Le Parisien si klade otázku, co nyní katedrálu čeká. Její obnova je prakticky hotovou věcí, jak ale takový proces bude vypadat? Oslovení odborníci listu řekli, že opravy požárem zničené budovy budou trvat několik let. Zatím ale nelze ani odhadovat, kolik přesně. Stále není jasné, jak moc oheň budovu poškodil. A nejen oheň. Na stavu budovy se podepíše také zásah hasičů, který katedrálu vystavil velkému množství vody.

  Francouzům ale podle Le Parisien dodává naději katedrála svatého Petra a Pavla ve městě Nantes, kterou požár zničil v roce 1972. Plameny pohltily střechu a zničily také podstatnou část konstrukce budovy. Tři roky byla uzavřena veřejnosti, menší opravné práce ale na budově dělníci prováděli i v novém tisíciletí. Podle odborníků je však opravená budova k nerozeznání od té původní.

  List zároveň dodává, že i přes případnou úspěšnou opravu budovy se Francie už nikdy nezbaví smutku ze ztráty nenahraditelné kulturní památky.

 • Hasiči: Po více než devíti hodinách zuřivého boje jsme oheň přemohli

  Vedení pařížských hasičů na svém twitterovém účtu uvedlo, že díky spolupráci různých bezpečnostních složek se podařilo zachránit kamennou část konstrukce budovy a cenné artefakty. Hasiči na sociální síti uvedli, že plameny přemohli po více než devíti hodinách zuřivého boje. Při zásahu téměř 400 hasičů byl jeden z nich lehce zraněn, stejně jako dva policisté.

 • Dokud Notre-Dame stojí, nic nám nehrozí

  Francouzská média přinášejí reakce Pařížanů. V osmapadesátiletém muži, kterého citoval deník Le Parisien, vyvolal požár vzpomínku na matku. „Tohle místo přežilo staletí a řadu konfliktů, má matka mi vždy říkala, když za války procházela kolem katedrály Notre-Dame: dokud ta stojí, nic nám nehrozí,“ řekl deníku. Pondělní požár muž označil za vzkaz a příležitost pro Francii. Podle něj by se Francouzi měli v této době, kdy „roste napětí a nenávist a země je v plamenech“, sjednotit.

 • Francouzský tisk označuje požár Notre-Dame za národní tragédii

  Srdce v plamenech, tragédie, katastrofa, šok pro národ – taková slova se v úterý objevují v titulcích článků francouzských listů o pondělním požáru pařížské katedrály Notre-Dame. Mnozí komentátoři označují tuto stavbu za „kulturní symbol Evropy“. „Toto mistrovské dílo v srdci Paříže zažilo války a rabování… Nikdy předtím ale nebylo postiženo tak velkým ohněm,“ píše v úvodníku deník Le Figaro, který na titulní stránce dnes otiskl fotografii hořící věže katedrály s titulkem Katastrofa.

  Deník Le Parisien hovoří o smutku a slzách a popisuje, jak pozdě do noci přicházeli Pařížané i turisté ke katedrále zpustošené plameny smutní a plni úzkosti. „Nikdo nechce jít domů, všichni tu zůstávají, bezmocní nad tou katastrofou,“ popsal noc u pařížské katedrály Le Parisien.

  I hospodářský deník Les Échos má dnes na první stránce obraz hořící katedrály s titulkem Tragédie v Paříži. List připomíná, že škody, které požár způsobil, je stále těžké odhadnout.

 • Před katedrálu přišel hrát uznávaný violoncellista

  Se svým nástrojem přišel před katedrálu Notre-Dame uznávaný violoncellista Gautier Capuçon. Hudebník chce svým gestem podle francouzských médií vyjádřit podporu zasahujícím hasičům.

 • Nejbohatší Francouz slibuje na opravu 200 milionů eur

  Francouzský miliardář Bernard Arnault se připojil k řadě lidí, kteří přislíbili příspěvek na obnovu katedrály. Podle listu Le Parisien oznámil dar v hodnotě 200 milionů eur, asi 5,2 miliardy korun. Arnault stojí v čele koncernu LVMH, který sdružuje luxusní značky jako Louis Vuitton, Moët et Chandon nebo Hennessy. Podle žebříčku nejbohatších lidí magazínu Forbes je Arnault nejbohatším Francouzem a Evropanem. V celosvětovém přehledu mu patří čtvrté místo. Jeho jmění se odhaduje na 67 miliard eur.

 • První fotografie z interiéru katedrály

  První fotografie z interiéru katedrály. (Video: Reuters)

 • Slovenský prezident Kiska přispěje na obnovu katedrály. Jsme s vámi, vzkázal na Twitteru

  Slovenský prezident Andrej Kiska na svém twitterovém účtu napsal, že se připojí ke sbírce na obnovu katedrály Notre-Dame, ke které vyzval jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron. V plamenech podle Kisky zmizel kousek každého z nás, duch jednoho z největších světových pokladů podle něj ale přetrvá.

 • Proč se zdálo, že hasiči nezasahují?

  Dlouhé desítky minut po vypuknutí požáru v katedrále Notre-Dame se mohlo zdát, že hasiči nezasahují. Jak píše list Le Parisien, při pohledu z ulice například nebyl k vidění proud vody mířící na plameny. Podle listu to souvisí se způsobem, jak francouzští hasiči bojují s požáry historických budov. Na rozdíl od některých jiných sborů ve světě Francouzi památky hasí „zevnitř“.

  „Je to taktika, která je velmi efektivní. Zároveň je ale nesmírně nebezpečná,“ řekl listu expert Serge Delhaye. Při hašení „zvenku“ podle Delhaye hasiči potenciálně riskují, že plameny a horký vzduch vženou do útrob budovy, a požár tak napáchá větší škodu. Le Parisien zároveň dodává, že jakmile hrozí zhroucení budovy, od tohoto způsobu hašení je třeba upustit. „Nikdo nepošle své lidi do padající budovy,“ dodal Delhaye.

 • Prokurátor oficiálně zahájil vyšetřování

  Kancelář pařížského prokurátora podle americké televize CNN oficiálně zahájila vyšetřování požáru katedrály Notre-Dame. Podle televize budou vyšetřovatelé v první fázi hovořit s dělníky, kteří se podíleli na rekonstrukci budovy. Už dříve se objevily zprávy, že požár vznikl nešťastnou náhodou.

 • Plameny jsou poraženy, nyní odborníci zjišťují, zda je budova stabilní

  Podle listu Le Parisien se v 8 hodin ráno v Paříži sejde skupina odborníků, kteří mají rozhodnout, zda je budova katedrály Notre-Dame stabilní a nehrozí její zřícení. Na základě jejich rozhodnutí pak budou pokračovat hasičské práce. Podle deníku to uvedl náměstek ministra vnitra Laurent Nuñez. Ministr měl také dodat, že požár hasiči definitivně porazili.

 • CO O POŽÁRU KATEDRÁLY NOTRE-DAME VÍME

  – Plameny zachvátily 850 let starou budovu v pondělí krátce před sedmou hodinou večer. V důsledku požáru se propadla střecha a zřítila se jedna z věží. Požár se podařilo dostat pod kontrolu a částečně uhasit v brzkých ranních hodinách v úterý.

  – S plameny bojovalo 400 hasičů za pomoci 18 vodních děl. Z hořící katedrály se jim podařilo zachránit umělecká díla a významné náboženské předměty, především trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka. Jeden hasič se při zásahu vážně zranil.

  – Přesná příčina požáru zatím není známá. Podle mluvčího pařížských hasičů by mohla souviset s renovačními pracemi na špičce kostelní věže. Úřad pařížského prokurátora vyloučil žhářství či terorismus. Případ považuje za nehodu.

  – Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil obnovu katedrály a vyhlášení mezinárodní sbírky. Francouzský miliardář a módní magnát François-Henri Pinault slíbil na obnovu katedrály 100 milionů eur (2,6 miliardy korun).

  – Podporu Francii vyjádřila řada světových lídrů, například německá kancléřka Angela Merkelová, předseda Evropské rady Donald Tusk nebo český premiér Andrej Babiš. Americký prezident Trump na Twitteru hasičům radil, aby hasili ze vzduchu. Francouzské úřady to ale odmítly s tím, že by to budovu mohlo ještě více poškodit.

 • Francouzské ministerstvo vnitra zveřejnilo záběry požáru a hasičského zásahu

  Francouzské ministerstvo vnitra zveřejnilo záběry požáru a hasičského zásahu. (Video: Ministère de l'Intérieur)

 • Katedrály jsou jako suchý les, říká hasič

  „Kostely a katedrály jsou plné starého a vysušeného dřeva, hoří velice rychle,“ řekl pro CNN bývalý šéf newyorských hasičů Jim Bullock. Podle něj jsou v tomto ohledu tyto budovy jako suché lesy. „Zejména velké katedrály pak mají ještě další velký problém – strop je velice vysoko a uvnitř budovy je mnoho volného prostoru. Požár tak má spoustu kyslíku, který ho pohání,“ dodal. Podle CNN není pařížská katedrála v tomto ohledu výjimkou, řada odborníků stropu katedrály Notre-Dame přezdívala právě „les“.

 • Přežila morové rány, války i revoluci

  Lidé na sociálních sítích komentují požár slavné katedrály. Jeden z uživatelů na Twitter napsal, že 800 let stará stavba přežila revoluce, války i morové rány. Další poznamenávají, že zmizel klenot, který nelze nahradit.

Doporučujeme

Další zprávy