Hlavní obsah

Hořící svědomí. Praha chce vykoupit sanatorium, kde zemřeli Palach i Toufar

19. 1. 2019

Ticho politických špiček za Palacha. Jediný projev k 50. výročí pronesl šéf Senátu Kubera. (Video: Seznam, Seznam.cz)

Hrdinný čin studenta Jana Palacha, který se 16. ledna před 50 lety na Václavském náměstí upálil na protest proti vývoji v Československu po okupaci v roce 1968, připomínala ve třetím lednovém týdnu řada vzpomínkových akcí v Česku i zahraničí. Dění jsme sledovali v online přenosu.

Článek

„Umřel, protože chtěl vykřiknout co nejhlasitěji. Chtěl, abychom si uvědomili, co se to s námi děje, abychom viděli, co to vskutku děláme, a uslyšeli, co to vskutku říkáme v tom čase ústupků, o kterých se říkalo, že jsou nezbytné, kompromisů, které byly vydávány za rozumné, a taktizování, o kterém se leckomu chtělo věřit, že je chytré. Vytrácelo se tehdy vědomí, že i pod největším tlakem musí při tom všem cosi zůstat, cosi základního, s čím na trh už nelze a bez čeho lidský život ztrácí svou nezadatelnou důstojnost.“

Dovolte nám uvést online přenos citací z dokumentu Charty 77, který byl zveřejněn u příležitosti 20. výročí sebeupálení Jana Palacha. A který ani teď neztratil nic na autentičnosti.

 • Dělo se před padesáti roky

  Foto: Seznam.cz

  .

 • 16. 1. 2019

 • Pochod za Jana Palacha skončil na Staroměstském náměstí

  Cesta světla, tedy průvod účastníků pietní akce na připomínku činu Jana Palacha, došla z Václavského náměstí na náměstí Staroměstské.

 • Na Palacha vzpomínalo před filozofickou fakultou asi 50 lidí

  Na Jana Palacha vzpomínala dnes v podvečer před budovou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze asi padesátka lidí. Na pietním aktu u Palachovy pamětní desky vystoupil například rektor fakulty Tomáš Zima, rektorka Vysoké školy ekonomické Hana Machková nebo rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

 • Koncert italských neofašistů věnovaný Palachovi bude, tvrdí organizátoři

  Organizátoři sobotního koncertu italských neofašistických kapel na památku Jana Palacha ve Veroně, kterým tamější divadlo odřeklo pět dní před akcí pronájem sálu, vzkazují, že koncert bude. Ti, kdo si zakoupili lístky, ale dosud neví, kde se bude konat. Na stanovisko sdružení Nomos, jež za akcí stojí, upozornil dnes zpravodajský server VeronaSera. Místní úřady – městské i provinční – akci i přes protesty z italské i české strany zaštítí. Na žádosti, aby patronát nad ní stáhly, provinční úřady dosud nijak nereagovaly, napsal dnes list Il Fatto Quotidiano.

 • Dělo se před padesáti roky

  Foto: Seznam.cz

  .

 • Na Václavském náměstí zaznělo kázání z Palachova pohřbu

  Tiše, se svíčkami v ruce dnes v podvečer lidé vzpomínají na Václavském náměstí na čin Jana Palacha. Více než tisícovka jich předtím vyslechla vzpomínku chartistky Dany Němcové či kázání z Palachova pohřbu 25. ledna 1969, které shromáždění svolanému spolkem Milion chvilek pro demokracii poskytl farář a chartista Jakub Trojan.

  Akci k uctění Palacha svolala iniciativa pod heslem „Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí“, transparent s tímto nápisem nesli lidé v čele průvodu spolu s velkou svící. Na druhém byl další Palachův citát „Velké myšlenky je třeba nejen mít, ale také je umět vyslovit a prosadit“.

  Předseda spolku známého demonstracemi proti trestně stíhanému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) Mikuláš Minář v úvodu shromáždění uvedl, že chce, aby dnešní protest byl tichý a mluvil řečí symbolů. Na akci, kterou otevřela československá hymna, si lidé přinesli vlajky České republiky a Evropské unie. Řada z nich držela v rukou svíčky a louče.

 • Každý den přicházíme o kousek svobody, řekl šéf Senátu Kubera

  Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ANO) se večer na Václavském náměstí stal prvním vysoce postaveným politikem, který se k padesátému výročí Palachovy oběti vyjádřil. „Svoboda není zadarmo, ani dnes ji nemáme trvale garantovanou. Každý den přicházíme o malý kousek, takže si toho často ani nevšimneme. Svoboda se nedá koupit ve slevě, hned po životě je nejdražší věcí, kterou máme. A to je odkaz, který nám tu Jan zanechal.“

  Prezident Miloš Zeman k Palachově oběti veřejně nevystoupil a k památníku pod Národním muzeem poslal věnec. Květiny zaslal i premiér Andrej Babiš (ANO), který je na týdenní cestě po Asii.

 • Z Václavského náměstí: „Záleží na nás, co bude dál“

  „Mnozí dnes prorokují, že začíná nová normalizace. Možná je to naopak (...) na nás záleží, zda to dopadne dobře, či špatně,“ řekl v projevu na Václavském náměstí Mikuláš Minář, šéf spolku Milion chvilek pro demokracii, která akci na památku Jana Palacha pořádala.

  „Jeho oběť nebyla marná, dodávala 20 let vnitřní sílu nezkřivit se,“ dodal Minář a vyzval účastníky, aby se nechali Palachem pozvat k odvaze. Za Palachovým činem není podle něj tečka. „Je to dvojtečka, máme na něj navázat v dnešních podmínkách.“

  Češi sice nežijí ve stínu tanků, ale ani v současnosti podle něj nemají hotovo. „Úsilí o plnohodnotnou demokracii a svobodu nekončí. (...) Největším nebezpečím nejsou nyní ruské tanky, nýbrž devalvace slov a lhostejnost.“

 • Dělo se před padesáti roky

  Foto: Seznam.cz

  .

 • Palach byl rváč, říká proděkan Filozofické fakulty UK

  „Teprve nedávno vyšly najevo vzpomínky jeho kamarádů a spolužáků o tom, že byl úplně jiný, než jsme si mysleli. Mysleli jsme si, že byl introvertní, samotářský. Jeho přátelé a lidé, kteří ho výborně znali, říkají, že byl rváč, skoro až uličník, a velmi otevřený člověk,“ říká proděkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Daniel Soukup. Kromě toho se zajímal o zbraně a také si z novin vystřihoval články, které referovaly o jižním Vietnamu, kde bylo sebeupálení častou formou protestu. A to se právě stalo Palachovou inspirací. Podívejte se na celý rozhovor s Danielem Soukupem.

  Palach byl rváč, říká proděkan Filozofické fakulty UK. (Video: Kamila Bejlková)

 • Kytici od premiéra zatím nikdo nevyhodil, přibyl k ní ale komentář

  „Na pomníku Jana Palacha by neměla být kytice od bezskrupulózního normalizačního komunisty spolupracujícího s StB,“ píše se v anonymním textu.

 • Unikátní fotka: Tak studenti v Hradci v reakci na Palacha stávkovali. A tisk psal o dojení

  Čin Jana Palacha vyburcoval studenty v Hradci Králové ke stávce. Hradecký lékař a senátor Jaroslav Malý (nestr. za ČSSD) našel v archivu fotku z týdne po Palachově oběti, kdy se spolužáky obsadili děkanát hradecké Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

  „Byl jsem ve 4. ročníku a měli jsme praktika z neurologie, když jsme oznámili vyučujícímu, že odcházíme a stávkujeme. Jako studenti jsme obsadili děkanát naší lékařské fakulty v Šimkově ulici, bivakovali po posluchárnách a snažili se díky Palachovu hrdinství vyvolat alespoň jiskry odporu proti okupaci a postupující normalizaci. Na fotce jsem s Helenkou Faltusovou, Jirkou Mádlem, Jirkou Košťákem, Ivanem Štefánkem, Pavlem Brokešem. Lenina jsme oblékli, byl přece leden. Vydrželi jsme stávkovat týden. Bohužel další vývoj ve společnosti udusil na mnoho let všechny jiskry demokracie,“ vzpomíná Malý.

  Studenti prý tehdy usilovali o mediální pozornost, zvali na děkanát rozhlas i noviny, nepřišel ale nikdo. „A už 5. února psali, kolik se nadojilo a podobné zprávy. Úplně to vyvanulo,“ říká.

  Zajímavostí je, že autorem fotky je bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), který tehdy studoval o ročník níž než Malý.

  Foto: Archiv Jaroslava Malého

  Leden 1969 a studentská stávka na děkanátu hradecké Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Foto: Leoš Heger.

 • Dělo se před padesáti roky

  Foto: Seznam.cz

  .

 • Dana Němcová promluvila o nepoklonkujícím češství

  Chartistka a jedna z přímých účastnic palachiády na Václavském náměstí o Palachovi řekla: „Svým činem, který neměl v našich krajinách obdoby, nastavil Jan Palach nově laťku hrdému, nepoddajnému, nebojácnému, nikomu a ničemu nepoklonkujícímu češství a vyzval nás k odpovědnému občanství. (...) Jeho apel platí i dnes. Především neexistuje rozdělení na my a oni, ona poddanská mentalita, kterou v nás po desetiletí pěstoval komunistický režim, tedy žít si v ulitě svého soukromí a o nic se nestarat, na prvním místě o věci veřejné. Je to ale náš stát a my všichni za něj neseme odpovědnost.“

 • Aktéři Palachova týdne apelovali na občanskou odpovědnost

  Účastníci takzvaného Palachova týdne v lednu 1989 dnes odpoledne přečetli na pražském Václavském náměstí stanovisko při příležitosti 50. výročí sebeupálení Jana Palacha. V proslovu apelovali na občanskou odpovědnost, kterou chápou jako Palachův odkaz. Na pódiu na náměstí se sešli Dana Němcová, Jana Marco, David Němec, Petr Placák a Alexandr Vondra, kteří byli zatčeni během demonstrací z Palachova týdne od 15. do 20. ledna 1989.

  Připomeňte si: Co byl Palachův týden?

  Medailonek Jana Palacha a stručný souhrn následných událostí. (Video: Seznam Zprávy)

 • Palachův čin připomíná i vernisáž na Václavském náměstí

  V horní části Václavského náměstí, nedaleko od místa, kde se student zapálil, začala dnes výstava Jan Palach ́69. Při zahájení o Palachově odkazu promluvili spoluautor expozice, historik Petr Blažek, socioložka Jiřina Šiklová a katolický kněz Tomáš Halík. Vystoupili také zástupci polské a maďarské diplomatické mise, kteří připomněli Ryszarda Siwiece a Sándora Bauera, další živé pochodně a oběti komunistického režimu. Výstavu si bude možné prohlédnout do 30. ledna.

  Palachova vernisáž na Václavském náměstí (Video: Jaroslav Gavenda, Seznam.cz)

 • Dělo se před padesáti roky

  Foto: Seznam.cz

  .

 • Dělo se před padesáti roky

  Foto: Seznam.cz

  .

 • Dělo se před padesáti roky

  Foto: Seznam.cz

  .

Doporučujeme

Další zprávy