Hlavní obsah

Hořící svědomí. Praha chce vykoupit sanatorium, kde zemřeli Palach i Toufar

19. 1. 2019

Ticho politických špiček za Palacha. Jediný projev k 50. výročí pronesl šéf Senátu Kubera. (Video: Seznam, Seznam.cz)

Hrdinný čin studenta Jana Palacha, který se 16. ledna před 50 lety na Václavském náměstí upálil na protest proti vývoji v Československu po okupaci v roce 1968, připomínala ve třetím lednovém týdnu řada vzpomínkových akcí v Česku i zahraničí. Dění jsme sledovali v online přenosu.

Článek

„Umřel, protože chtěl vykřiknout co nejhlasitěji. Chtěl, abychom si uvědomili, co se to s námi děje, abychom viděli, co to vskutku děláme, a uslyšeli, co to vskutku říkáme v tom čase ústupků, o kterých se říkalo, že jsou nezbytné, kompromisů, které byly vydávány za rozumné, a taktizování, o kterém se leckomu chtělo věřit, že je chytré. Vytrácelo se tehdy vědomí, že i pod největším tlakem musí při tom všem cosi zůstat, cosi základního, s čím na trh už nelze a bez čeho lidský život ztrácí svou nezadatelnou důstojnost.“

Dovolte nám uvést online přenos citací z dokumentu Charty 77, který byl zveřejněn u příležitosti 20. výročí sebeupálení Jana Palacha. A který ani teď neztratil nic na autentičnosti.

 • Dělo se před padesáti roky

  Foto: Seznam.cz

  .

 • Ostravice má novou desku na Palachův pomník, upevní ji na jaře

  Obec Ostravice na Frýdecko-Místecku nechala zhotovit novou pamětní desku, kterou na jaře umístí na památník Jana Palacha na vrcholu beskydské hory Smrk. S deskou chtěli zástupci obce k pomníku původně vyjít dnes, kvůli množství sněhu a nebezpečným podmínkám na horách, kde horská služba varuje před padáním stromů i lavin, ale výstup zrušili. Palachovu památku tak symbolicky uctili jen krátkým pochodem směrem k místu Nad Holubčankou.

 • Dělo se před padesáti roky

  .

 • Neofašistickému koncertu na památku Palacha odřekli další místo

  Zábavní park, kde se měl dnes večer konat koncert neofašistických kapel na památku Jana Palacha, odřekl organizátorům prostory. Vedení parku Movieland o tom informovalo na facebooku a odřeknutí odůvodnilo bezpečností a veřejným pořádkem.

  Je to už podruhé, co organizátoři přišli o prostory. Před pěti dny jim zrušila pronájem sálu ve veronském divadle Teatro Stimate církevní kongregace, která divadlo spravuje. Místní úřady – městské i provinční – ale záštitu nad akcí tento týden potvrdily. Organizátoři ujišťují, že koncert bude a že místo konání zveřejní dnes dopoledne.

  „Společnost CanevaWorld Resort a Movieland Park musí zdůraznit, že nebyly ze strany organizátorů koncertu, který se měl konat 19. ledna, zcela informováni o kontroverznosti akce, zejména o skutečnosti, že ji odmítly hostit jiné struktury (jako divadlo Teatro Stimate). Vyšlo najevo, že se jedná o akci se silným politickým, ba extremistickým podtextem,“ odůvodnilo odřeknutí prostor vedení zábavního parku Movieland, který se nachází v Lazise u Gardského jezera.

  „Z důvodu bezpečnosti a veřejného pořádku, které vyzdvihlo několik institucí, nesouhlasíme s konáním takové akce,“ dodalo vedení parku.

  „Potvrzujeme, že koncert se bude konat zítra (v sobotu) večer ve 21:00 hodin. Místo konání zveřejníme (v sobotu) dopoledne, abychom se vyhnuli nepříjemnostem z posledních dnů,“ reagovalo na Facebooku pořádající sdružení Nomos.

 • 18. 1. 2019

 • Dělo se před padesáti roky

  Foto: Seznam.cz

  .

 • „Zejtra zase tady.“ Robert Záruba vzpomíná na Palachův týden

  Co si o Palachovu týdnu napsal do deníku Robert Záruba, oblíbený sportovní redaktor? (Video: Redakce Seznam)

  Známý sportovní moderátor Robert Záruba patřil k těm, kdo se v lednu 1989 zúčastnili palachiády. Týdne nepokojů, při kterém bezpečnostní složky drsně zakročily proti demonstrujícím.

  Poslechněte si, jak utíkal se spolužáky před obušky. I na to, jak líčí tehdejší atmosféru. Záruba nechá nahlédnout i do soukromých deníků, které si tehdy psal.

 • Dělo se před padesáti roky

  Foto: Seznam.cz

  .

 • Polozapomenutá oběť. Josef Hlavatý se upálil v Plzni, ta na něj letos poprvé zavzpomíná

  Psal se 20. leden 1969. Byla už tma, blížila se osmá hodina večer, když náhodní kolemjdoucí v Plzni spatřili na Dukelském náměstí – dnešním Masarykově – hořící postavu. Josef Hlavatý, pětadvacetiletý dělník, zemřel na následky těžkých popálenin o pět dní později.

  Plzeň si jej letos poprvé připomene během nedělního pietního setkání. Uskuteční se u podstavce po odstraněné Masarykově soše, kde se Hlavatý zapálil.

 • Ze zprávy o průběhu hospitalizace Jana Palacha

  (Jedná se o lékařský záznam, který sepsala psychiatrička MUDr. Zdenka Kmuníčková a leží v Archivu bezpečnostních složek.)

  18. 1.

  V ranních hodinách nastalo mírné zlepšení celkového stavu. Spontánně si vzpomněl velmi přesně na některé podrobnosti svého činu, byl schopen rozhovoru, zajímal se o ohlas jeho jednání. Po aplikaci uklidňujících léků spal.

  Během odpoledne stále klidný, spavý. Bylo možno pozorovat různě hluboký zákal vědomí. Chvílemi s ním byl možný sporý kontakt. Celkový stav se rychle horšil.

  Více na tomto odkaze »

  Foto: Repro: FF UK

  Dokumenty zachycující dny Jana Palacha po jeho zápalné oběti lze dohledat na stránkách, které připravila Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze.

 • Neofašistický koncert na památku Palacha bude poblíž Verony

  Koncert italských neofašistických kapel na památku Jana Palacha se bude navzdory protestům z české i italské strany v sobotu 19. ledna konat, a to v Lazise poblíž Verony. Oznámili to ve čtvrtek pořadatelé ze sdružení Nomos. Ti byli nuceni hledat pro akci nový sál poté, co tento týden odřeklo pronájem veronské divadlo Teatro Stimmate. Místní úřady, městské i provinční, nicméně záštitu nad kontroverzní akcí potvrdily.

 • Dělo se před padesáti roky

  Foto: Seznam.cz

  .

 • 17. 1. 2019

 • Francouzský pohled na Palacha a jeho oběť přibližuje nová kniha

  Francouzský pohled na osobnost Jana Palacha a jeho tragickou oběť před půlstoletím přináší kniha francouzského spisovatele Anthonyho Sitruka. Má název Krátký život Jana Palacha a v české verzi dnes byla autorem představena a pokřtěna v Praze. Palach se v lednu 1969 upálil na protest proti nastupující normalizaci po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

  Kniha má nabídnout čtenářům pohled na jednu ze zásadních postav moderních českých dějin s odstupem cizince. „Chtěl jsem napsat něco, co by českým čtenářům pomohlo uvědomit si, jak my vnímáme tuto postavu ve Francii a jak jsme ji vnímali v té době. Chtěl jsem proto přinést tento vnější pohled, chtěl jsem ukázat, jaké vzpomínky se na tu dobu ve Francii uchovaly,“ řekl ČTK Sitruk.

  Sitruk chtěl ve své knize především pochopit Palachovo počínání a uvést jej do souvislostí. „Nesnažil jsem se přinést žádné nové informace o Palachovi. Postava Palacha mě fascinovala. Je to postava mladého studenta, který absolutně neměl důvod se obětovat. Měl rodinu, přítelkyni, svá studia. Přes to se rozhodl obětovat vše a dal svůj život,“ uvedl.

  Palachův čin by se dal podle Sitruka vztáhnout také na současnou Francii, která se také potýká s nepokoji. „Jméno Palacha je teď velmi často zmiňováno na sociálních sítích ve Francii. Jakmile je někdo policisty zatčen, je okamžitě označen za francouzského Jana Palacha,“ uvedl spisovatel. Za znepokojivé označil to, že Palachovo jméno je také často používáno krajní pravicí ve Francii a v Itálii. Podle Sitruka se tento politický proud „zmocňuje Plachova jména a používá ho ve svém mediálním diskurzu“.

 • Dělo se před padesáti roky

  Foto: Seznam.cz

  .

 • Pochodeň č. 3 byla z Jihlavy. Vnuk Evžena Plocka navrhne dědečka na vyznamenání od prezidenta

  Aleš Plocek pečlivě střeží odkaz dědy Evžena, který se upálil v roce 1969. (Video: Tomáš Svoboda)

 • Pospíšil chce pro Palacha čestné občanství, bude muset změnit vyhlášku

 • Dělo se před padesáti lety

  Foto: Seznam.cz

  .

 • Dělo se před padesáti roky

  Foto: Seznam.cz

  .

 • Největší pomník Jana Palacha je v Praze, jeho oprava vyjde na tři miliony

  Obří ocelový sloup stojí před Novou budovou Národního muzea v Praze už padesát let. Až do loňska se ale nevědělo, že ho architekt Karel Prager zamýšlel jako poctu Janu Palachovi.

  Největší pomník Jana Palacha je v Praze, jeho oprava vyjde na tři miliony. (Video: Zuzana Černá, Seznam.cz)

 • Bez komentáře: Záběry z Cesty světla. Průvodu na památku Jana Palacha

  Zhruba tisícovka lidí se v pondělí ve večerních hodinách na Václavském náměstí zúčastnila vzpomínkové akce na čin Jana Palacha, který se před 50 lety zapálil, aby vyburcoval společnost proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Odtud se průvod vydal ke Staroměstskému náměstí, kde byla pieta ukončena.

  Nabízíme záběry z Cesty světla.

  Cesta světla: Zhruba tisícovka lidí se svíčkami vzpomínala na Jana Palacha v centru Prahy. (Video: Redakce Seznam, Seznam.cz)

 • Ze zprávy o průběhu hospitalizace Jana Palacha

  (Jedná se o lékařský záznam, který sepsala psychiatrička MUDr. Zdeňka Kmuníčková a leží v Archivu bezpečnostních složek.)

  17. 1. 1969

  S pacientem je možno navázat kontakt, je při plném vědomí, přesně orientovaný, jeho slovní projev je koherentní. Stěžuje si na bolesti a nevyspalost, cítí se velmi unavený, avšak klidný. O svém činu hovoří stručně, věcně, nesděluje podrobnosti. Polil se hořlavinou a zapálil na protest proti současné politické situaci. Počítal s možností, že zemře, ale má život rád a doufal, že to přežije. Velmi mu záleží na tom, aby okolí jeho čin pochopilo správně, nikoliv jako sebevraždu.

  Udělal to po střízlivé úvaze. Připouští, že jde o organizovanou akci, sděluje, že možná podobných činů bude více. Pořadí bylo určeno losem, on bohužel si vytáhl číslo 1. Další se má zapálit 21. 1.

  Podán Seduxen 2×2 tbl. po 60 minutách. Po krátkém uklidnění a subjektivní úlevě nastal výrazný motorický neklid, trvající asi 30 minut. Stav vědomí se nezměnil, o něco později se dostavil psychický a posléze i motorický útlum. Po odeznění účinku farmaka byl psychický stav stejný jako v ranních hodinách.

  Později opět podány 2 tbl.Seduxenu. Poté byl spavý, klidný.

  Během odpoledne ho navštívila matka a bratr. Pacient reagoval vzhledem k těžkému somatickému stavu adekvátně. V následujících hodinách se objevovaly občasné krátkodobé stavy obluzeného vědomí.

  Dle kusé objektivní anamnézy byl pacient vždy ukázněný, velmi hodný syn, vždy citlivý, jemného chování, samostatný, podnikavý, zdravě ctižádostivý. Studoval velmi uspokojivě. Má silně vyvinutý smysl pro čest, pravdomluvnost. Na srpnové události reagoval velmi intensivně. V posledních letech navštívil 2× Sovětský svaz a jednou Francii.

  Více na tomto odkaze »

  Foto: Repro: FF UK

  Dokumenty zachycující dny Jana Palacha po jeho zápalné oběti lze dohledat na stránkách, které připravila Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze.

 • Palach se k činu pravděpodobně inspiroval protesty buddhistů

  Jan Palach se velmi pravděpodobně inspiroval protesty vietnamských buddhistů proti politice generálů, míní historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

  „Sebeupálení buddhistů bylo inspirací pro značnou část světových případů, ač v jiném kontextu a s jinými cíli,“ řekl Blažek na dnešní mezinárodní konferenci Jan Palach a další živé pochodně v sovětském bloku.

  Blažek, který připravuje publikaci o 20 případech politicky motivovaných kauz, v nichž lidé zvolili takhle razantní formu protestu, připomněl zprávu z Rudého práva z října 1967. List tehdy informoval o tom, že se 110 buddhistů připravuje k demonstrativnímu sebeupálení. Palach byl podle historika pověstný sběrem novinových zpráv a jeho archiv obsahoval i výstřižky s informacemi o tomto tématu.

47x
bokasanjo
20. 1. 2019
418x
bokasanjo
16. 1. 2019

Doporučujeme

Další zprávy

Reklama