Hlavní obsah

Husa na provázku hraje v novince o předsudcích mezi Čechy a Romy

Foto: Seznam Zprávy

.

Reklama

27. 5. 2020 20:50

Brněnské Divadlo Husa na provázku v nové inscenaci staví humor proti předsudkům. Představení Gadžové jdou do nebe je inspirované výstupy stand-up komiků, na přípravě se podíleli jak provázkovští herci, tak osobnosti z řad Romů.

Článek

Režisérem je Jiří Havelka, který má na kontě kromě řady inscenací také film Vlastníci.

Aktuální sezona Husy na provázku je zaměřená na lidi, kteří se často ocitají na periferii veřejného zájmu. Umělecké vedení chtělo, aby se v sezoně promítlo také téma česko-romského soužití.

„Zásadní pro nás přitom bylo, aby inscenace o něm vznikala v těsné spolupráci s romskými tvůrci, a to ideálně autorsko-kolektivní formou, což znamená, abychom do zkoušení nešli s předem hotovou hrou či koncepcí, ale pouze se zájmem jeden o druhého,“ uvedl dramaturg Martin Sládeček.

V nové česko-romské inscenace nechtějí tvůrci jen reagovat na projevy nacionalismu a rasismu. Především se pokoušejí prozkoumat stereotypy či předsudky, které v sobě více či méně vědomě má většina lidí.

„Při práci s různými stereotypy, které si mohou tentokrát lidé do divadla přinášet, jsme se rozhodli vsadit na dva momenty: na osobní setkání s konkrétním člověkem a na humor. To nás záhy přivedlo k žánru stand-upu,“ doplnil dramaturg.

I režisér prošel podle vlastních slov dost nepříjemným zjištěním, kolik předsudečných nánosů si v sobě nese a jak velké úsilí stojí je odbourat. Divákům vzkazuje, „ať se přijdou smát všemu, za co se normálně stydí, a stydět za to, čemu se normálně smějí“.

Přípravy inscenace přerušila koronavirová pandemie. Odložená premiéra se uskuteční za příznivého počasí a pro omezený počet diváků v pátek na dvoře divadla. Další reprízy jsou v plánu 30. května, 11. a 12. června. V září se pak inscenace dočká premiéry v sále Divadla Husa na provázku, jemuž byla původně šita na míru.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované