Hlavní obsah

Indická mise na Měsíc zřejmě selhala, kosmické středisko ztratilo spojení s modulem

Foto: isro.gov.in

Start indické rakety se sondou Čandrájan-2, která měla přistát na Měsíci.

Reklama

7. 9. 2019 7:38

Indické kosmické středisko ztratilo kontakt s modulem sondy Čandrájan-2, který měl přistát na Měsíci. Modul Vikrám byl v době výpadku komunikace jen dva kilometry nad měsíčním povrchem. Podle přímého přenosu z kosmického centra ISRO indičtí experti situaci analyzují.

Článek

Půldruhé tuny vážící modul se sondou Čandrájan-2 měl podle plánu dosednout na Měsíci v oblasti jižního pólu, kde se ještě nikdo o přistání nepokusil. Asi po čtyřech hodinách pak mělo z modulu vyjet lunární vozítko, které se mělo věnovat chemické analýze odebraných vzorků. O příčině nehody ani stavu přistávacího modulu zatím nejsou žádné informace.

Indická mise má prozkoumat krátery, které by mohly obsahovat až 100 milionů tun vody. Podle vědců by zásoby vody a minerálů v kráterech mohly z Měsíce učinit vhodné místo na zastávku při budoucích dalekých cestách do vesmíru, například při lidské misi na Mars.

Indický premiér Nárendra Módí byl v době selhání komunikace v řídícím středisku, k celému incidentu řekl: „V životě jsme jednou dole, jednou nahoře, vaše země je na vás hrdá a vaše tvrdá práce nás všechny něco naučila. Nezbývá než doufat v to nejlepší.“ Později podal oficiální vyjádření i na svém Twitteru, kam napsal, že je Indie pyšná na své vědce a že bude dál pokračovat ve vesmírném programu.

Komplikace s přistáním modulu znepokojují kromě indických vědců i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který chtěl získaná data využít pro svou misi Artemis, jejímž cílem je do roku 2024 znovu vyslat astronauty na přirozenou družici Země.

Pro Indii mělo být přistání vyvrcholením druhé mise k Měsíci, kam v roce 2008 vyslala družici Čandrájan-1, která kroužila kolem Měsíce a jež byla o rok později prohlášena za ztracenou. Součástí první generace Čandrájanu byla i dopadová sonda, která se nárazem o měsíční povrch zničila.

Letos v dubnu skončil neúspěšně pokus Izraele, jehož sonda Berešit (Beresheet) přistání na Měsíci nezvládla. Jako zatím poslední letos v lednu zdárně na Měsíc dorazila čínská sonda Čchang-e 4 s robotickým vozítkem.

Reklama

Doporučované