Hlavní obsah

Itálie o krok blíž k legalizaci eutanazie. Pacienti mohou odmítnout léčbu, která by je udržovala při životě

O eutanazii. (Video: Soňa Barabášová)

 

Reklama

14. 12. 2017 23:00

Italským senátem prošel zákon, který pacientům umožňuje se rozhodnout, zda chtějí být léčbou udržováni při životě. Pro schválení zákona byly téměř tři čtvrtiny senátorů, odpůrci argumentují tím, že jde o předehru k eutanazii.

Článek

Zákon, který vážně nemocným pacientům umožní odmítnout léčbu, potraviny, vodu i lékařské ošetření, prošel senátem v poměru 180 ku 71 hlasům. Proti byly zejména pravicové strany. Nejostřeji proti zákonu brojila protiimigrační Liga severu (LN). „Je to jen předehra k eutanazii,“ uvedl senátor za LN Marco Centinaio. Proti hlasovala i strana bývalého premiéra Silvio Berlusconiho Vzhůru, Itálie.

Podle italského premiéra Paola Gentiloniho jde naopak o velký pokrok. „Zásluhou parlamentu postoupíme všichni vpřed, co se týče civilizovanosti země a lidské důstojnosti, takže jsem velmi spokojen,“ komentoval hlasování senátu. Zákon o právech pacientů ohledně léčby na konci života schválila sněmovna v dubnu, deset let poté, co byl poprvé navržen. Na italské standardy prošel parlamentem rychle, a to zejména díky dohodě mezi dvěma největšími politickými silami – Demokratickou stranou a Hnutím pěti hvězd.

Veřejná a parlamentní diskuse o právech pacientů na konci života se časově shodovala s kauzou 40letého Fabiana Antonianiho, známého spíše jako DJ Fabo. Ten po automobilové nehodě z roku 2014 skončil slepý a bez možnosti pohybovat jakoukoli končetinou. Na sklonku letošního února podstoupil ve Švýcarsku asistovanou sebevraždu.

Nově schválený zákon dospělým osobám umožňuje připravit dokument, v němž se vyjádří k tomu, jak si přejí být léčeny v případě, že už takové volby nebudou schopny. Kromě léčby mohou odmítnout též vodu, potraviny a zdravotní ošetření. Lékařům však nadále zůstává povinnost zmírňovat pacientovo utrpení, a to i za užití sedativ.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované