Hlavní obsah
Online

Evropské státy hlásí rekordy. Ve Francii přibylo 60 tisíc nakažených

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

6. 11. 2020 6:48
aktualizováno • 6. 11. 2020 22:24

Vývoj dění ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- V Itálii začínají platit zpřísněná opatření proti šíření koronaviru, potrvají nejméně do 3. prosince. V celé zemi se zavádí noční zákaz vycházení, který od října platil v některých regionech, zavřou se muzea a galerie a o víkendech i obchodní centra. V šesti z 20 regionů se pro veřejnost zavřou bary a restaurace a ve čtyřech regionech se omezí pohyb lidí i přes den a zavřou se obchody s nezákladním zbožím.

- V Portugalsku za poslední den přibylo 5500 případů nákazy koronavirem, což je zatím nejvyšší bilance, a parlament schválil zavedení nouzového stavu, který začne platit od pondělí. Ve Francii přibylo za uplynulý den přes 60 000 nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie.

- Rumunsko na 30 dní uzavře všechny školy a zavede noční zákaz vycházení. Opatření přijatá ve snaze zpomalit šíření epidemie covidu-19 začnou platit v pondělí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila rumunská vláda.

Světové dění jsme sledovali také včera:

 • Japonsko varuje před návratem nákazy, rekordní nárůst má Malajsie

  Asijské státy se potýkají s nárůstem počtu nakažených novým koronavirem i přibývajícími oběťmi s nemocí covid-19. Obavy sílí v Malajsii, kde dnes zaznamenali nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie (1 755), nebo v Japonsku, kde poprvé od 21. srpna přibylo za den více než 1 000 nově nakažených, informovaly tiskové agentury.

 • Německá vláda plánuje další pomoc odvětví letecké dopravy

  Německá vláda plánuje další pomoc odvětví letecké dopravy, tvrdě zasaženému koronavirovou krizí. Kromě leteckých společností se o podporu hlásí také letiště a řízení letového provozu. Vláda dnes jednala se zástupci odvětví prostřednictvím videokonference. V závěrečné deklaraci se podle agentury DPA vláda v Berlíně a jednotlivé spolkové země zavázaly, že v příštích dvou týdnech budou hledat finanční řešení.

 • V Polsku zemřelo dosud nejvíce lidí s covidem-19 za den

  Polsko dnes ohlásilo dosud nejvyšší počet lidí, kteří zemřeli s nemocí covid-19 za den – země za 24 hodin zaznamenala 445 úmrtí pacientů s nákazou. Testy za poslední den prokázaly infekci u dalších 27 086 obyvatel. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž zdravotnický systém v zemi čelí nedostatku lůžek, zdravotnického vybavení a také zdravotníků.

 • V části Itálie omezili vycházení, někteří odjeli na venkov

  V Itálii dnes začala platit zpřísněná opatření kvůli koronaviru, která mimo jiné rozdělila zemi do tří zón podle epidemické situace. Z regionů označených červeně, tedy s největším nárůstem nákaz, mnozí obyvatelé odjeli na chaty do oblastí označených žlutě, tedy s mírnými omezeními. Informoval o tom deník Corriere della Sera. Podle agentury ANSA ale nejsou ani v červených a oranžových zónách ulice vylidněné jako během první vlny na jaře.

  Například restaurace a bary, které se v červených a oranžových oblastech dnes musely zavřít pro veřejnost, fungují prostřednictvím výdejových okének. Rodiče také vedli své děti ráno do školy, protože i v nejhůře postižených regionech zůstaly otevřené školky a první stupně základních škol.

 • Na Slovensku stoupá počet obětí nemoci covid-19

  Na Slovensku po předchozím výraznějším přírůstku infikovaných koronavirem začal stoupat počet pacientů, kteří podlehli nemoci covid-19. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo potvrdilo dalších 31 případů úmrtí na plicní formu covidu-19, což je nejvyšší počet obětí nemoci ohlášený za jeden den. Od propuknutí pandemie na pětimilionovém Slovensku zemřelo na covid-19 celkem 317 lidí.

 • Maďarsko hlásí denní maximum nově potvrzených případů koronaviru

  Maďarsko dnes oznámilo dalších 4 709 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru za poslední den. To je denní maximum od vypuknutí pandemie, informuje agentura Reuters s odvoláním na maďarskou vládu. Za posledních 24 hodin úřady zaregistrovaly 103 úmrtí s nemocí covid-19, poprvé tak v Maďarsku s nákazou zemřelo více než 100 lidí za den.

 • V německých školách roste počet případů koronaviru

  Na německých školách rychle přibývá počet případů nákazy novým koronavirem. Ministerstva školství v jednotlivých spolkových zemích ale tvrdí, že v celkovém měřítku jde jen o zlomek případů a že školy nejsou ohnisky nákazy. Školy a školky v Německu i přes listopadovou karanténu nadále fungují, zachování prezenční výuky považuje vláda za klíčové pro udržení chodu hospodářství.

 • Ve Španělsku zpřísňují opatření, Madrid a Katalánsko uzavírkami

  Velká část španělských autonomních regionů chystá další opatření proti šíření koronaviru i prodloužení zákazu nočního vycházení. Ten platí v celé zemi z nařízení španělské vlády dva týdny, v neděli ale jeho platnost končí. Například madridský region se ode dneška přes víkend uzavře pro cestování, které není nezbytné. V Katalánsku taková uzavírka platí už týden. Baskicko také od soboty zavře pro veřejnost restaurace a bary, budou smět prodávat pouze jídlo s sebou.

 • Počet denních případů koronaviru v Rusku poprvé překročil 20 000

  Rusko dnes oznámilo dalších 20 582 potvrzených případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den, což je dosud nejvíce. Je to rovněž poprvé, co byl v zemi denní přírůstek vyšší než 20 000, upozorňuje list Kommersant. Ukrajina hlásí 9 721 nově prokázaných infekcí za uplynulý den, což je o něco méně než o den dříve. Registruje však dosud nejvyšší počet úmrtí za den – s nemocí covid-19 tam zemřelo 201 lidí.

 • Brusel znovu vyzval ČR, aby klientům CK proplatila vouchery

  Evropská komise znovu apelovala na Českou republiku, aby co nejdříve zajistila okamžité vrácení peněz klientům cestovních kanceláří, kteří za zrušené zájezdy kvůli epidemii koronaviru dostali místo hotovosti vouchery na jiné pobyty. Informoval o tom dnes Český rozhlas Radiožurnál s odkazem na dopis, který Brusel zaslal ministerstvu pro místní rozvoj (MMR). Česko podle MMR trvá na tom, že unijní pravidla na ochranu spotřebitelů neporušilo; nynější stanovisko Evropské komise studuje.

 • Německo hlásí rekordní přírůstek případů nákazy koronavirem

  Německo dnes ohlásilo 21 506 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 166 úmrtí za uplynulých 24 hodin, uvedla agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha. Jde o nejvyšší denní přírůstek infikovaných od začátku pandemie.

  O den dříve to bylo 19 990 nových případů, což také představovalo dosavadní rekord.

 • Srbský patriarcha má covid-19, mohl se nakazit na pohřbu biskupa

  Patriarcha srbské pravoslavné církve oznámil nákazu koronavirem. Stalo se tak několik dnů poté, co se zúčastnil velkého pohřbu církevního hodnostáře, který zemřel s nemocí covid-19. Informoval o tom server BBC.

  Devadesátiletý patriarcha Irinej je od středy v péči lékařů. „Příznaky nemá a těší se výbornému zdraví,“ uvedla Irinejova kancelář v prohlášení.

 • V USA roste napětí i počet pozitivních testů na koronavirus

  Ve Spojených státech během uplynulých 24 hodin přibylo více než 120 000 případů nákazy koronavirem, což je rekordní množství. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje globálně.

 • Itálie omezuje noční vycházení, v některých regionech i denní

  V Itálii začínají platit zpřísněná opatření proti šíření koronaviru, potrvají nejméně do 3. prosince. V celé zemi se zavádí noční zákaz vycházení, který od října platil v některých regionech, zavřou se muzea a galerie a o víkendech i obchodní centra. V šesti z 20 regionů se pro veřejnost zavřou bary a restaurace a ve čtyřech regionech se omezí pohyb lidí i přes den a zavřou se obchody s nezákladním zbožím.

 • V Británii přibylo 24 141 nakažených koronavirem

  Británie hlásí 24 141 nových případů koronavirové nákazy a 378 úmrtí s covidem-19. Čísla jsou o něco menší než předchozí den, kdy zemřelo 492 nakažených, nejvíce od poloviny května. Britský premiér Boris Johnson dnes vyjádřil naději, že život v zemi by se mohl alespoň částečně vrátit k normálu ještě před Vánocemi, pokud lidé budou dodržovat nařízená omezení.

Sdílejte článek

Další články