Hlavní obsah
Online

Izrael dnes provedl nejtvrdší útok na Gazu. Budou pokračovat, uvedl Netanjahu

Foto: Profimedia.cz

Město Gaza po izraelském vzdušném útoku.

Reklama

16. 5. 7:35
aktualizováno • 16. 5. 22:57

Boje mezi Izraelem a Palestinci se odehrávají již několikátý den. Konflikt a dění s ním spojené sledujeme v online reportáži.

Článek

Co byste měli vědět?

- Při útoku izraelského letectva proti cílům radikálního palestinského hnutí Hamás ve městě Gaza dnes zemřelo nejméně 42 lidí, z toho 16 žen a deset dětí. Asi 50 lidí utrpělo zranění, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy. Izraelská armáda k tomu uvedla, že při jejím dnešním útoku na síť tunelů Hamásu pod silnicí v Gaze spadly civilní domy, což si vyžádalo neúmyslné civilní oběti. Doplnila, že chce co nejvíce omezit civilní oběti, ale Hamás cíleně umisťuje svou vojenskou infrastrukturu pod domy civilistů, čímž je vystavuje nebezpečí.

- Nynějším nepokojům v Izraeli předcházely střety mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě během ramadánu, který skončil ve čtvrtek. Napětí eskalovalo mimo jiné kvůli tomu, že Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě, a také kvůli hrozícímu nucenému vystěhování desítek palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě, do nichž se chtějí nastěhovat izraelští osadníci.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech na Pásmo Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty.

- Lídr politického křídla Hamásu Ismáíl Haníja zase prohlásil, že skupina neustoupí útokům izraelských vojsk. Pohrozil přitom, že bojovníci Hamásu zatím nevyužili veškeré prostředky, které mají k dispozici. V diplomatických kruzích přitom panoval opatrný optimismus, že během víkendu dojde ke klidu zbraní.

 • Novinářské sdružení vyjádřilo zděšení nad útoky na kanceláře médií v Gaze

  Asociace zahraničních novinářů (FPA) v Izraeli a na palestinských územích dnes dala najevo zděšení nad sobotním útokem izraelského letectva na výškový dům v Pásmu Gazy, v němž byly kanceláře americké agentury The Associated Press (AP) a katarské televize Al-Džazíra. Izraelská armáda nálet odůvodnila tím, že budovu využívalo i vojenské zpravodajské křídlo radikálního hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy vládne.

  „Vědomé zničení kanceláří jedněch z největších a nejvlivnějších mediálních organizací vyvolává otázky, zda je Izrael připraven zasahovat do svobody novinářské práce,“ uvedla FPA s tím, že se obává o bezpečnost poboček jiných médií v Pásmu Gazy. Nyní jsou pro informování o dění v palestinském teritoriu ještě důležitější než běžně, protože hraniční přechod Izraele s Gazou je uzavřen, uvádí se také v prohlášení. Izrael podle asociace nepředložil žádné důkazy, kterými by doložil, že zničenou budovu skutečně využíval Hamás.

 • Muslimské země volají po podpoře Palestinců

  Zástupci muslimských zemí dnes odsoudili izraelskou operaci v Pásmu Gazy, podle saúdskoarabského ministra zahraničí se tam Izrael dopouští „flagrantního porušování práv“ Palestinců. Princ Fajsal bin Farhán během on-line schůzky zemí Organizace islámské spolupráce (OIC) podle agentury Reuters odsoudil to, co je podle něj narušením posvátnosti klíčových míst pro islám v Jeruzalémě a „nucené“ vystěhování Palestinců z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

 • Ministři zahraničí EU budou jednat o tom, jak přispět k ukončení konfliktu

  Ministři zahraničí států Evropské unie se v úterý sejdou na mimořádné videokonferenci, aby projednali eskalující boje mezi Izraelem a Palestinou. Uvedl to v twitterovém příspěvku vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell, který setkání svolává.

 • Iron Dome a rakety Hamásu aneb Záběr noční oblohy nad Izraelem

 • Netanjahu poděkoval zemím, které vyjádřily podporu Izraeli

 • Palestinci: Při nočních útocích Izraele na Pásmo Gazy zemřelo nejméně 26 lidí

  Nejméně 26 lidí zemřelo při nočních leteckých útocích izraelského letectva proti cílům radikálního hnutí Hamás v palestinském Pásmu Gazy. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Mluvčí izraelské armády podle agentury Reuters bilanci nepotvrdil.

  Podle ministerstva zdravotnictví je mezi oběťmi deset žen a osm dětí, hlášených je také 50 zraněných. Po leteckých útocích se zřítily tři budovy, na místě jsou záchranáři, kteří se z trosek snaží vyprostit přeživší i mrtvé.

 • Izraelské letectvo zaútočilo na velitele Hamásu, sklady i kanceláře

  Jak jsme již informovali, izraelská armáda v neděli zaútočila na dům, v němž žije vůdce radikálního hnutí Hamás v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár. Izraelské letectvo však mělo zaútočit také na dům Sinvárova bratra Muhammada, který rovněž patří ke špičkám Hamásu. Další izraelské nálety mířily proti kancelářím Hamásu, skladům zbraní, rampám pro odpalování raket nebo několika desítkám bodů v síti podzemních tunelů.

 • Hamás už na Izrael odpálil téměř 3000 raket

  Za necelý týden Hamás na izraelské území odpálil 2900 raket. Od sobotního večera jich bylo 120, z toho jedenáct se zřítilo ještě na území Pásma Gazy. Desítky střel zachytil izraelský protiraketový systém Železná kupole (Iron Dome).

 • Ve světě se konaly demonstrace na podporu Palestinců

  Na podporu Palestinců vyšly v sobotu do ulic evropských měst desítky tisíc protestujících. Na příklad ve Francii se jich i přes úřední zákaz na 60 místech zúčastnilo zhruba 22 000 lidí. Skandovali hesla jako „Palestina bude žít. Palestina zvítězí“, píše agentura AFP. Policie v Paříži proti protestujícím použila vodní děla či slzný plyn. Další protesty se konaly například v Londýně, Madridu, Římě nebo Bruselu.

  Demonstrace se konaly také v severoamerických městech, lidé vyšli do ulic například ve Washingtonu, D.C. či New Yorku. Protesty pak hlásí také Austrálie.

  Protesty zároveň probíhaly v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešlo - nebo z nich bylo vyhnáno - 700 000 Palestinců.

 • Tel Aviv: Izraelci a Palestinci společně protestovali proti násilí i vládě

 • Izrael ostřeloval domy velitelů Hamásu, útoky zabily nejméně čtyři osoby

  Izraelské letectvo ostřelovalo domy šéfa Hamásu pro zvláštní operace a dvou velitelů Hamásu na jihu a ve střední části Pásma Gazy. Izraelská armáda také vedoucím Hamásu pohrozila cíleným zabitím. Její noční útoky zabily nejméně čtyři Palestince, uvedly zdravotní úřady, a mnozí byli zraněni. Podle fotografií šířených obyvateli a novináři vytvořily bomby kráter, který zablokoval jednu z hlavních silnic vedoucích do nemocnice aš-Šífa, která je v Pásmu Gazy největší.

 • Připomeňte si: Mapa Izraele

  Foto:

  Mapa Izraele a palestinských území.

 • Generální tajemník OSN je znepokojen eskalací konfliktu v Gaze

  Generální tajemník OSN António Guterres je zděšen eskalací konfliktu v Gaze. Vyjadřuje také hluboké znepokojení nad zničením výškové budovy v Gaze, kde sídlila média a nacházely se v ní byty, při izraelském leteckém náletu. Znepřátelené strany vyzývá k obezřetnosti, uvedl dnes v New Yorku podle agentury DPA jeho mluvčí Stéphane Dujarric.

 • Hamás a Islámský džihád připouštějí ztráty na životech ve vlastních řadách

  Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád připouštějí, že od pondělka, kdy boje naplno propukly, ztratily dvacet bojovníků. Podle Izraele je však toto číslo mnohem vyšší.

 • Lídr Hamásu na shromáždění v Kataru pohrozil dalšími útoky proti Izraeli

  Lídr politického křídla Hamásu Ismáíl Haníja prohlásil, že skupina neustoupí útokům izraelských vojsk. Pohrozil přitom, že bojovníci Hamásu zatím nevyužili veškeré prostředky, které mají k dispozici, informovala agentura AP. Haníja hovořil před velkým davem v katarské metropoli Dauhá. Prohlásil, že „odpor je nejkratší cestou do Jeruzaléma“ s tím, že Palestinci nebudou akceptovat nic méně než palestinský stát, jehož hlavním městem bude Jeruzalém.

  „Sionistický nepřítel udeřil na Gazu, srovnal se zemí výškové budovy, podnikl masakry,“ řekl Haníja s tím, že s eskalací izraelských útoků „zesílí odpor na vyšší úroveň“.

 • Izraelská armáda zaútočila na dům šéfa Hamásu v Pásmu Gazy

  Izraelská armáda dnes informovala, že zaútočila na dům, v němž žije vůdce radikálního hnutí Hamás v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár. Informovala o tom agentura AP. Sinvár žije ve městě Chán Júnis v jižní části palestinského teritoria. Podle mluvčího izraelské armády se pravděpodobně skrývá.

 • DPA: Izraelský Tel Aviv zažil zatím nejsilnější raketový útok

  Palestinské hnutí Hamás v noci na neděli vystřelilo na Izrael další rakety. Útok na Tel Aviv a jeho okolí byl podle agentury DPA dosud nejsilnější. V této pobřežní metropoli a v jihoizraelském městě Beer Ševě se znovu a znovu ozývaly sirény. Muži, ženy, děti a starší lidé se utíkali schovat do bunkrů a podle lékařů, na něž se odvolává agentura Reuters, přitom bylo nejméně deset z nich zraněno.

 • Netanjahu: Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné

  Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

  „Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí,“ řekl Netanjahu v televizním projevu. „Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné,“ dodal s poznámkou, že Izrael se narozdíl od Hamásu snaží chránit civilisty.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy