Hlavní obsah
Online

Hamás popřel zprávy o příměří. Bombardování pokračuje

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

18. 5. 5:48
aktualizováno • 18. 5. 23:09

Boje mezi Izraelem a Palestinci se odehrávají již více než týden. Konflikt a dění s ním spojené sledujeme v online reportáži.

Článek

Co byste měli vědět?

- Večer se v některých mediích obejvila zpráva, že Egypt navrhl příměří mezi Izraelem a Hamásem, to mohlo podle izraelských médií vstoupit v platnost ve čtvrtek v 6 hodin ráno. Palestinské zdroje, které citoval list The Times of Israel, uvedly, že Hamás s tímto návrhem souhlasil. Jeden z představitelů Hamásu ale tuto zprávu později popřel.

- V noci na úterý opět pokračovalo intenzivní bombardování Pásma Gazy izraelskou armádou, centrem náletů se hned po půlnoci stalo město Gaza. Mezi zasaženými budovami byly kanceláře katarského Červeného půlměsíce v Gaze a také jediná klinika pro trasování nákazy covidem-19. Bomby zasáhly také infrastrukturu, v Gaze panuje prakticky úplná tma.

- Z Libanonu v noci na dnešek bylo vypáleno šest střel, které směřovaly na Izrael. Přes hranice ovšem nepřeletěly. Ten reagoval vypálením střel na místo odpalu.

- Vzájemné ostřelování Izraele a Pásma Gazy trvá už týden a vyžádalo si na dvě stě obětí.

Vývoj situace jsme sledovali také včera:

 • Připomeňte si: mapa Izraele

  Foto:

  Mapa Izraele a palestinských území.

 • Palestinci hlásí 212 mrtvých, z toho 61 dětí

  Od začátku vzájemného ozbrojeného střetu 10. května již zemřelo 212 Palestinců, z toho 61 dětí. Na izraelské straně je deset obětí. Na obou stranách jsou stovky raněných. Izraelská armáda uvedla, že Hamás na Izrael odpálil od začátku konfliktu 3 350 raket, jen za pondělí jich bylo 200. Do Izraele jich však dopadne jen minimum, většinu jich ještě ve vzduchu zničí obranný systém Iron Dome.

 • Organizace izraelských Arabů vyhlásila generální stávku

  Kvůli pokračujícímu izraelskému bombardování Gazy jsou na dnešek naplánované generální stávky v arabských městech v Izraeli a palestinských městech na okupovaném Západním břehu Jordánu.

 • Ministři zahraničí zemí EU budou jednat kvůli konfliktu mezi Izraelem a Gazou

  Ministři zahraničí zemí Evropské unie budou dnes jednat kvůli eskalaci bojů mezi Izraelem a Palestinci. Cílem virtuálního setkání je najít způsob, jak může EU přispět k ukončení násilí.

  Evropská unie od začátku konfliktu vyzývá k umírnění a odsoudila útoky, jež si vyžádaly civilní oběti na životech. Od dnešního setkání se podle agentury AP nicméně neočekává okamžitý průlom, jelikož EU v regionu nikdy neměla tak velký vliv jako Spojené státy.

 • Za klid zbraní se prvně přimluvil prezident Biden

  Za klid zbraní se dnes poprvé přimluvil také americký prezident Joe Biden. Spojené státy přitom dosud blokovaly vydání rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která by boje razantně odsoudila. Rada se k dalšímu jednání sejde opět dnes.

 • Izrael zasáhl jedinou kliniku v Gaze, která trasovala covid

  V noci na dnešek opět pokračovalo intenzivní bombardování Pásma Gazy izraelskou armádou, centrem náletů se hned po půlnoci stalo město Gaza. Mezi zasaženými budovami byly kanceláře katarského Červeného půlměsíce v Gaze a také jediná klinika pro trasování nákazy covidem-19, napsala dnes agentura AFP.

  Bomby zasáhly také infrastrukturu, v Gaze panuje prakticky úplná tma. Vedle bezpečnostních rizik vzniká podle AFP i krize humanitární, o své domovy přišlo při bombardování přes 2 500 Palestinců a na 40 000 jich muselo své bydliště opustit, Palestinci se hromadí v přeplněných krytech, píše DPA.

  Ostřelování dnes v noci čelil také židovský stát. Libanon vystřelil na Izrael šest raket, žádná ale nepřekročila hranici. Radikální hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, se podle televize Al-Džazíra na šest hodin v ostřelování odmlčelo, ale zároveň hrozilo, že bude pokračovat v odpalování raket na Tel Aviv, pokud izraelské letectvo nepřestane „mířit na civilisty“.

 • Izrael vypálil v odvetě na Libanon celkem 22 střel

  Šest raket vypálených z Libanonu v noci na dnešek směřovalo na Izrael, v pohraničních oblastech se rozezněly varovné sirény. Ani jedna ze střel nepřeletěla hranici. Izrael na útok reagoval vypálením střel do místa odpalu, uvedla izraelská armáda. Ani jedna ze stran nehlásí zraněné ani škody.

  Prozatímní síly OSN v Libanonu (UNIFIL) uvedly, že v koordinaci s libanonskými ozbrojenými silami zvyšují bezpečnostní kontroly na jihu země a pátrají po místě odpalu raket. Situace se podle UNIFIL již uklidnila. Libanonský bezpečnostní zdroj agentuře Reuters sdělil, že Izrael na Libanon vypálil celkem 22 střel.

  Za poslední týden, od začátku bojů mezi Izraelci a Palestinci, je to již druhý příhraniční spor mezi Izraelem a Libanonem. Ve čtvrtek tři rakety vypálené z Libanonu mířily na Izrael, přistály ovšem ve Středozemním moři.

Sdílejte článek