Hlavní obsah
Online

Izraelský nálet zlikvidoval výškovou budovu, kde měla kanceláře i agentura AP

Foto: Profimedia.cz

Výsledek jednoho z útoků izraelské armády v Pásmu Gazy.

Reklama

15. 5. 7:37
aktualizováno • 15. 5. 22:58

Boje mezi Izraelem a Palestinci se odehrávají již několikátý den. Konflikt a další dění s ním spojené sledujeme v online reportáži.

Článek

Co byste měli vědět?

- Nynějším nepokojům v Izraeli předcházely střety mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě během ramadánu, který skončil ve čtvrtek. Napětí eskalovalo mimo jiné kvůli tomu, že Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě, a také kvůli hrozícímu nucenému vystěhování desítek palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě, do nichž se chtějí nastěhovat izraelští osadníci.

- Izraelská letadla v noci na sobotu obnovila útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Hnutí Hamás reagovalo střelbou raket na Izrael. Podle palestinských zdravotníků při jednom z leteckých úderů na severu Pásma Gazy zemřeli nejméně čtyři lidé, píše agentura Reuters.

- V diplomatických kruzích podle zdroje izraelského listu The Times of Israel panuje opatrný optimismus, že během víkendu dojde ke klidu zbraní mezi Izraelem a islamistickým hnutím.

Vývoj situace jsme sledovali také včera:

 • Izraelští zdravotníci za dnešek ošetřili 46 lidí

  Izraelská národní zdravotnická záchranná služba uvedla, že od dnešní půlnoci poskytla ošetření 46 lidem zraněným, včetně sedmi zraněným střepinami z raket vystřelených z Pásma Gazy. Jeden ze zraněných zemřel. Celkem 33 lidí se mělo zranit při útěku do protiraketových krytů. Dalších 24 osob pak podle záchranářů prodělalo šok.

 • Izraelská armáda: Hamás využíval světová média jako „živé štíty“

  Izraelské obranné síly (IDF) tvrdí, že dnes zničená výšková budova v Gaze, kde mělo kanceláře několik předních mezinárodních médií, sloužila vojenským zpravodajcům Hamásu.

  IDF obviňuje Hamás, že se „schovával za“ kancelářemi světových médií ve věži Al Jalaa a „používal je jako lidské štíty“. Armáda rovněž uvedla, že média varovala a poskytla jim dostatek času na vyklizení. Podle novinářů působících na místě ale armáda čas na odnešení pracovního vybavení neposkytla.

 • Izraelský nálet zničil budovu se sídlem agentury AP v Pásmu Gazy

  Izraelský útok zničil výškovou budovu v Pásmu Gazy, ve které se mimo jiné nacházely kanceláře agentury AP i stanice Al-Džazíra. Přibližně hodinu před náletem byli lidé na příkaz izraelské armády z budovy evakuováni. Zatím neexistuje vysvětlení, proč se cílem stalo právě toto místo, píše AP.

 • Během útoku na centrální oblast Izraele zemřela nejméně jedna osoba

  Hnutí Hamás vypálilo směrem na centrální Izrael několik raket. V důsledku toho zemřel ve městě Ramat Gan muž. Rakety zasáhly také města Giv'at Šmu'el a Tajbe, informuje list Ha'arec.

 • Tel Avivem znějí sirény

  Radikálové z Gazy vystřelili několik raket směrem do centrální části Izraele, podle Hamásu jde o odvetu za smrt desetičlenné rodiny v severní části Pásma Gazy. Tel Avivem již opakovaně zazněly sirény varující před útokem, podle webu listu Ha'arec už jedna z raket zasáhla budovu na předměstí města.

 • Íránský ministr zrušil návštěvu Rakouska kvůli izraelským vlajkám

  Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf zrušil na dnešek plánovanou návštěvu Rakouska a schůzku se svým rakouským kolegou Alexanderem Schallenbergem. Udělal to kvůli tomu, že rakouský kancléř Sebastian Kurz a Schallenberg na znamení solidarity s Izraelem nechali na svých úřadech vyvěsit izraelskou vlajku, napsala agentura DPA.

  „Litujeme tohoto rozhodnutí (šéfa íránské diplomacie), ale nebudeme mlčet, když Hamás odpálil 2000 raket proti civilním cílům v Izraeli,“ citovala rakouská média mluvčí rakouského ministerstva zahraničí.

 • Egypt vyslal sanitky, aby vyzvedly raněné z Gazy

  Podle webu Al-Džazíra, který se odkazuje na agenturu Reuters, vyslal Egypt do Pásma Gazy deset sanitek, aby vyzvedly oběti izraelského bombardování a převezly je k ošetření do egyptských nemocnic. Později by se do Gazy mělo vydat ještě pět dalších vozů.

 • Foto: Palestinci pohřbívají mrtvé

  Ve městě Náblus, druhém největším městě na Západním břehu Jordánu, se konají pohřby palestinských demonstrantů zabitých izraelskými silami. Ty v oblasti zastřelily nejméně jedenáct Palestinců.

 • Protiizraelské protesty se konají i v Austrálii

 • Palestinci si připomenou nakbu, očekávány jsou další protiizraelské protesty

  V průběhu soboty jsou očekávány další protiizraelské protesty, a to v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

  Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

 • O deeskalaci napětí se v Izraeli pokouší i americký diplomat

  V pátek přicestoval do izraelského Tel Avivu americký diplomat Hady Amr, který se pokusí dosáhnout uvolnění napětí mezi bojujícími stranami v regionu. Na neděli je naplánované i zasedání Rady bezpečnosti OSN.

  Izrael podle informací odmítl egyptskou nabídku na uzavření ročního klidu zbraní s Hamásem.

 • Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí

  Při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás zemřelo ve městě Gaza nejméně sedm lidí. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy.

 • Připomeňte si: Mapa Izraele

  Foto:

  Mapa Izraele a palestinských území.

 • Video: Raketa z Pásma Gazy dopadla do izraelského města Ašdod

 • IDF: Na Izrael bylo během noci vystřeleno 200 raket

  Podle Izraelských obranných sil (IDF) bylo za 12 hodin (od 19:00 v pátek do 7:00 v sobotu) vypuštěno směrem na izraelské území 200 raket.

 • Na Západním břehu Jordánu bylo za poslední den zabito nejméně 11 lidí

  Podle palestinského ministerstva zdravotnictví bylo na Západním břehu Jordánu během posledních 24 hodin zabito 11 lidí a 251 jich bylo zraněno. Z 251 zraněných je 26 osob ve vážném stavu. O statistice informuje web izraelského deníku Ha'arec.

 • „Buď se skryjeme před raketami, nebo covidem,“ popisuje lékař z Gazy

  Pásmo Gazy ponořené do kouře. Takový je obraz palestinské enklávy v posledních dnech. Území, z něhož útočí militantní křídlo hnutí Hamás na Izrael, je pod izraelskou palbou. Zraněných jsou stovky, obětí více než 122.

 • Izraelská letadla obnovila útoky na Pásmo Gazy

  Izraelská letadla v noci na dnešek obnovila útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Hnutí Hamás reagovalo střelbou raket na Izrael. Podle palestinských zdravotníků při jednom z leteckých úderů na severu Pásma Gazy zemřeli nejméně čtyři lidé, píše agentura Reuters.

Sdílejte článek