Hlavní obsah
Online

Izraelský nálet zlikvidoval výškovou budovu, kde měla kanceláře i agentura AP

Foto: Profimedia.cz

Výsledek jednoho z útoků izraelské armády v Pásmu Gazy.

Reklama

15. 5. 7:37
aktualizováno • 15. 5. 22:58

Boje mezi Izraelem a Palestinci se odehrávají již několikátý den. Konflikt a další dění s ním spojené sledujeme v online reportáži.

Článek

Co byste měli vědět?

- Nynějším nepokojům v Izraeli předcházely střety mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě během ramadánu, který skončil ve čtvrtek. Napětí eskalovalo mimo jiné kvůli tomu, že Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě, a také kvůli hrozícímu nucenému vystěhování desítek palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě, do nichž se chtějí nastěhovat izraelští osadníci.

- Izraelská letadla v noci na sobotu obnovila útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Hnutí Hamás reagovalo střelbou raket na Izrael. Podle palestinských zdravotníků při jednom z leteckých úderů na severu Pásma Gazy zemřeli nejméně čtyři lidé, píše agentura Reuters.

- V diplomatických kruzích podle zdroje izraelského listu The Times of Israel panuje opatrný optimismus, že během víkendu dojde ke klidu zbraní mezi Izraelem a islamistickým hnutím.

Vývoj situace jsme sledovali také včera:

 • U libanonsko-izraelské hranice se opět protestovalo, jeden postřelený

  Stovky Libanonců a Palestinců dnes protestovaly u libanonsko-izraelské hranice proti izraelským náletům v Gaze. Někteří se pokusili překonat hraniční bariéru, což vyvolalo izraelskou palbu, při níž byl jeden člověk zraněn, píše agentura AP.

  Večerní protest se konal v libanonské pohraniční vesnici Adaísi. Na místě se shromáždil dav několika set lidí s palestinskými vlajkami a žlutými vlajkami libanonského protiizraelského hnutí Hizballáh. Někteří vyšplhali na hraniční zeď, kam vlajky umístili. Podle libanonské tiskové agentury izraelští vojáci reagovali výstřely. Jeden člověk přitom utrpěl zranění a byl převezen do nedaleké nemocnice.

 • Video: Evakuace zaměstnanců agentury AP z výškové budovy

  Výškovou budovu v Gaze, kde sídlilo hned několik zahraničních médií, dnes zlikvidovala během náletu izraelská armáda. Novináře i ostatní obyvatele budovy izraelské síly včas varovaly, podle pracovníků agentury AP i dalších obyvatel jim ale armáda nedala dostatek času na odnesení svého vybavení.

 • V sobotu Hamás vyslal na Izrael 278 raket

  Palestinští ozbrojenci v pásmu Gazy vystřelili v sobotu na území Izraele 278 raket, uvedly Izraelské obranné síly (IDF). Podle izraelské armády čtyřicet raket netrefilo svůj cíl a přistálo uvnitř Gazy. Podle IDF také „mnoho desítek“ raket, které zamířily na území Izraele, bylo zachyceno obranným systémem Iron Dome. Izrael dnes zaznamenal svou desátou oběť raketových útoků z Pásma Gazy.

 • Biden poprvé od nástupu do funkce hovořil s Abbásem

  Palestinský prezident Mahmúd Abbás měl dnes podle svého mluvčího důležitý rozhovor s americkým prezidentem Joem Bidenem. Jak připomíná agentura Reuters, šlo o prvním telefonát mezi oběma lídry od Bidenova lednového nástupu do funkce.

  Biden s Abbásem hovořil v době, kdy pokračují intenzivní boje mezi Izraelem a palestinskými radikálními skupinami v Pásmu Gazy. Podle agentury AFP Abbásův mluvčí podrobnosti k obsahu telefonátu neposkytl.

 • Netanjahu řekl Bidenovi, že Izrael v Gaze neútočí na civilisty

  Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes v telefonickém hovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem prohlásil, že Izrael dělá vše pro to, aby neublížil lidem, kteří nejsou zapojeni do bojů s Hamásem a dalšími skupinami v Gaze. S odkazem na Netanjahuovu kancelář o tom informovala agentura Reuters.

 • Komentář: Komu vyhovují izraelské pogromy? Vlastně skoro všem

  „Bibi“ podle všeho zůstane premiérem, palestinští předáci zůstanou u moci, aniž by byli konfrontováni voličem. Opět trpí jen taxikáři, kteří se ocitli na nesprávném místě, a synagogy, které provokují bezduché arabské výtržníky.

 • Úřady vyzvaly obyvatele Eškolu, aby zamířili do protiraketových krytů

  Regionální vláda v Eškolu dala pokyn všem obyvatelům spadajícím pod její jurisdikci, aby se přemístili do protiraketových krytů, dokud nedostanou jiný pokyn. Jedno z místních obydlí dnes zasáhla raketa z Gazy, nikdo se ale nezranil, rodina byla mimo budovu.

 • Pronajímatel zničené budovy odmítá přítomnost Hamásu v budově

  Pronajímatel panelového domu zničeného sobotním leteckým úderem Izraele popřel, že by v budově byla nějaká vojenská přítomnost, uvádí redaktor BBC Rushdi Abualouf z Gazy. Předchozí izraelské prohlášení uvedlo, že ve věži byly umístěny „vojenské prostředky“ náležející zpravodajským úřadům Hamasu.

  Pronajímatel však novinářům řekl, že v budově byly pouze kanceláře mediálních organizací a dalších společností a asi 60 obytných bytů.

 • Zajistěte bezpečnost novinářů, vzkazují USA Izraeli

  „Komunikovali jsme přímo s Izraelci. Zajištění bezpečnosti novinářů a nezávislých médií je prvořadou odpovědností,“ uvedla na svém twitterovém účtu mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

 • Demonstrovalo se také v Madridu, Londýně nebo Berlíně

  Ve španělském hlavním městě Madridu vyjadřovalo podporu Palestincům asi 2500 demonstrantů. „Jedni mlčí, druzí trpí“ a „Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny,“ stálo na transparentech. „To není válka, to je genocida,“ volal dav, ve kterém bylo podle Le Parisien hodně mladých žen.

  Tisíce sympatizantů s palestinskou věcí prošly Hyde Parkem v centru Londýna. Organizátoři z řad pacifistických, muslimských a propalestinských sdružení vyzývali britskou vládu, aby zasáhla a přiměla Izrael přerušit vojenskou operaci a aby ukončila veškerou podporu Izraele.

  „Nikdy nás všechny nezabijete,“ stálo na plakátu demonstrantů s palestinskými vlajkami v Berlíně. Policie podle agentury DPA odhadla počet demonstrantů na náměstí Hermannplatz na 120, ale ohlášeny byly i akce na dalších místech německé metropole.

 • Stanovisko AP k likvidaci budovy, kde měla agentura kancelář

  „Jsme šokováni a zděšeni, že izraelská armáda zacílila a zničila budovu, kde sídlila kancelář AP a další zpravodajské organizace v Gaze. Už dávno znají umístění naší kanceláře a věděli, že tam jsou novináři. Dostali jsme varování, že budova bude zasažena…Jde o neuvěřitelně znepokojivý vývoj. Těsně jsme se vyhnuli strašným ztrátám na životech. Tucet AP novinářů a nezávislých pracovníků byl uvnitř budovy a naštěstí se nám je podařilo včas evakuovat. Svět bude vědět méně o tom, co se děje v Gaze, kvůli tomu, co se dnes stalo,“ uvedla prezident agentury Gary Pruitt.

 • Policie v Paříži zasáhla proti zakázané propalestinské demonstraci

  Pařížská policie dnes použila vodní děla a slzný plyn proti asi dvěma stovkám demonstrantům.Ti se i přes zákaz úřadů shromáždili ve francouzské metropoli na podporu Palestinců v době eskalace izraelsko-palestinského konfliktu, uvedl na svém webu list Le Parisien. Jinde se demonstrace obešly bez incidentů.

  Policisté se podle deníku snažili zabránit zakázané demonstraci v pařížské čtvrti Barbès, kde prefekt z preventivních důvodů nařídil už od poledne zavřít obchody a zmobilizoval na 4200 policistů a četníků. „My všichni jsme Palestinci!“ skandovala skupinka demonstrantů. Agentura AFP poznamenala, že úřední zákaz potvrdil i soud a zadržení dostávali pokuty ve výši 135 eur (asi 3400 Kč).

 • Ganc: Nestojíme o eskalaci na Západním břehu, jsme ale připraveni na jakýkoli scénář

  Izraelský ministr obrany Benny Ganc prohlásil, že Izrael se nesnaží o intenzivnější střety na Západním břehu. „Vedle bojů v pásmu Gazy vidíme také eskalaci v dalších vojenských sektorech,“ cituje Gance deník The Times of Israel.

  „Chci předat zprávu Palestincům v Judeji a Samaří (Západní břeh). Stát Izrael nemá zájem na eskalaci napětí v Judeji a Samaří, ale je připraven na jakýkoli scénář,“ uvedl Ganc. „V Gaze obyvatelé trpí kvůli vládě Hamasu, zatímco Palestinci v Judeji a Samaří si mohou užívat klidné a stabilní ekonomiky,“ dodal ministr.

  Označení Západního břehu za Judeu a Samaří používají zejména židovští osadníci a jejich podporovatelé. Mnoho Palestinců se proti tomuto názvu ohrazuje, jelikož jej chápou jako odmítnutí jejich nároku na tuto zemi.

 • Izraelští zdravotníci za dnešek ošetřili 46 lidí

  Izraelská národní zdravotnická záchranná služba uvedla, že od dnešní půlnoci poskytla ošetření 46 lidem zraněným, včetně sedmi zraněným střepinami z raket vystřelených z Pásma Gazy. Jeden ze zraněných zemřel. Celkem 33 lidí se mělo zranit při útěku do protiraketových krytů. Dalších 24 osob pak podle záchranářů prodělalo šok.

 • Izraelská armáda: Hamás využíval světová média jako „živé štíty“

  Izraelské obranné síly (IDF) tvrdí, že dnes zničená výšková budova v Gaze, kde mělo kanceláře několik předních mezinárodních médií, sloužila vojenským zpravodajcům Hamásu.

  IDF obviňuje Hamás, že se „schovával za“ kancelářemi světových médií ve věži Al Jalaa a „používal je jako lidské štíty“. Armáda rovněž uvedla, že média varovala a poskytla jim dostatek času na vyklizení. Podle novinářů působících na místě ale armáda čas na odnešení pracovního vybavení neposkytla.

 • Izraelský nálet zničil budovu se sídlem agentury AP v Pásmu Gazy

  Izraelský útok zničil výškovou budovu v Pásmu Gazy, ve které se mimo jiné nacházely kanceláře agentury AP i stanice Al-Džazíra. Přibližně hodinu před náletem byli lidé na příkaz izraelské armády z budovy evakuováni. Zatím neexistuje vysvětlení, proč se cílem stalo právě toto místo, píše AP.

 • Během útoku na centrální oblast Izraele zemřela nejméně jedna osoba

  Hnutí Hamás vypálilo směrem na centrální Izrael několik raket. V důsledku toho zemřel ve městě Ramat Gan muž. Rakety zasáhly také města Giv'at Šmu'el a Tajbe, informuje list Ha'arec.

 • Tel Avivem znějí sirény

  Radikálové z Gazy vystřelili několik raket směrem do centrální části Izraele, podle Hamásu jde o odvetu za smrt desetičlenné rodiny v severní části Pásma Gazy. Tel Avivem již opakovaně zazněly sirény varující před útokem, podle webu listu Ha'arec už jedna z raket zasáhla budovu na předměstí města.

 • Íránský ministr zrušil návštěvu Rakouska kvůli izraelským vlajkám

  Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf zrušil na dnešek plánovanou návštěvu Rakouska a schůzku se svým rakouským kolegou Alexanderem Schallenbergem. Udělal to kvůli tomu, že rakouský kancléř Sebastian Kurz a Schallenberg na znamení solidarity s Izraelem nechali na svých úřadech vyvěsit izraelskou vlajku, napsala agentura DPA.

  „Litujeme tohoto rozhodnutí (šéfa íránské diplomacie), ale nebudeme mlčet, když Hamás odpálil 2000 raket proti civilním cílům v Izraeli,“ citovala rakouská média mluvčí rakouského ministerstva zahraničí.

Sdílejte článek