Hlavní obsah
Online

Izraelský nálet zlikvidoval výškovou budovu, kde měla kanceláře i agentura AP

Foto: Profimedia.cz

Výsledek jednoho z útoků izraelské armády v Pásmu Gazy.

Reklama

15. 5. 7:37
aktualizováno • 15. 5. 22:58

Boje mezi Izraelem a Palestinci se odehrávají již několikátý den. Konflikt a další dění s ním spojené sledujeme v online reportáži.

Článek

Co byste měli vědět?

- Nynějším nepokojům v Izraeli předcházely střety mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě během ramadánu, který skončil ve čtvrtek. Napětí eskalovalo mimo jiné kvůli tomu, že Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě, a také kvůli hrozícímu nucenému vystěhování desítek palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě, do nichž se chtějí nastěhovat izraelští osadníci.

- Izraelská letadla v noci na sobotu obnovila útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Hnutí Hamás reagovalo střelbou raket na Izrael. Podle palestinských zdravotníků při jednom z leteckých úderů na severu Pásma Gazy zemřeli nejméně čtyři lidé, píše agentura Reuters.

- V diplomatických kruzích podle zdroje izraelského listu The Times of Israel panuje opatrný optimismus, že během víkendu dojde ke klidu zbraní mezi Izraelem a islamistickým hnutím.

Vývoj situace jsme sledovali také včera:

 • Hamás varoval před dalším útokem na Tel Aviv

  Hnutí Hamás varovalo, že by mohlo odpálit více raket na Tel Aviv po půlnoci místního času (23 hodin SEČ), informovala izraelská média. Ozbrojené křídlo palestinské militantní skupiny slíbilo raketami zasáhnout Tel Aviv a střední Izrael, pokud bude Izrael pokračovat ve svých vojenských operacích.

 • Počet obětí v Gaze vzrostl na 145

  Ministerstvo zdravotnictví Gazy uvedlo, že od začátku posledního konfliktu s Izraelem, který vypuknul v pondělí, zemřelo již 145 Palestinců. Podle resortu je mezi oběťmi i 41 dětí, píše BBC. Dalších více než tisíc Palestinců pak bylo zraněno, uvedlo ministerstvo.

 • U libanonsko-izraelské hranice se opět protestovalo, jeden postřelený

  Stovky Libanonců a Palestinců dnes protestovaly u libanonsko-izraelské hranice proti izraelským náletům v Gaze. Někteří se pokusili překonat hraniční bariéru, což vyvolalo izraelskou palbu, při níž byl jeden člověk zraněn, píše agentura AP.

  Večerní protest se konal v libanonské pohraniční vesnici Adaísi. Na místě se shromáždil dav několika set lidí s palestinskými vlajkami a žlutými vlajkami libanonského protiizraelského hnutí Hizballáh. Někteří vyšplhali na hraniční zeď, kam vlajky umístili. Podle libanonské tiskové agentury izraelští vojáci reagovali výstřely. Jeden člověk přitom utrpěl zranění a byl převezen do nedaleké nemocnice.

 • Video: Evakuace zaměstnanců agentury AP z výškové budovy

  Výškovou budovu v Gaze, kde sídlilo hned několik zahraničních médií, dnes zlikvidovala během náletu izraelská armáda. Novináře i ostatní obyvatele budovy izraelské síly včas varovaly, podle pracovníků agentury AP i dalších obyvatel jim ale armáda nedala dostatek času na odnesení svého vybavení.

 • V sobotu Hamás vyslal na Izrael 278 raket

  Palestinští ozbrojenci v pásmu Gazy vystřelili v sobotu na území Izraele 278 raket, uvedly Izraelské obranné síly (IDF). Podle izraelské armády čtyřicet raket netrefilo svůj cíl a přistálo uvnitř Gazy. Podle IDF také „mnoho desítek“ raket, které zamířily na území Izraele, bylo zachyceno obranným systémem Iron Dome. Izrael dnes zaznamenal svou desátou oběť raketových útoků z Pásma Gazy.

 • Biden poprvé od nástupu do funkce hovořil s Abbásem

  Palestinský prezident Mahmúd Abbás měl dnes podle svého mluvčího důležitý rozhovor s americkým prezidentem Joem Bidenem. Jak připomíná agentura Reuters, šlo o prvním telefonát mezi oběma lídry od Bidenova lednového nástupu do funkce.

  Biden s Abbásem hovořil v době, kdy pokračují intenzivní boje mezi Izraelem a palestinskými radikálními skupinami v Pásmu Gazy. Podle agentury AFP Abbásův mluvčí podrobnosti k obsahu telefonátu neposkytl.

 • Netanjahu řekl Bidenovi, že Izrael v Gaze neútočí na civilisty

  Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes v telefonickém hovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem prohlásil, že Izrael dělá vše pro to, aby neublížil lidem, kteří nejsou zapojeni do bojů s Hamásem a dalšími skupinami v Gaze. S odkazem na Netanjahuovu kancelář o tom informovala agentura Reuters.

 • Komentář: Komu vyhovují izraelské pogromy? Vlastně skoro všem

  „Bibi“ podle všeho zůstane premiérem, palestinští předáci zůstanou u moci, aniž by byli konfrontováni voličem. Opět trpí jen taxikáři, kteří se ocitli na nesprávném místě, a synagogy, které provokují bezduché arabské výtržníky.

 • Úřady vyzvaly obyvatele Eškolu, aby zamířili do protiraketových krytů

  Regionální vláda v Eškolu dala pokyn všem obyvatelům spadajícím pod její jurisdikci, aby se přemístili do protiraketových krytů, dokud nedostanou jiný pokyn. Jedno z místních obydlí dnes zasáhla raketa z Gazy, nikdo se ale nezranil, rodina byla mimo budovu.

 • Pronajímatel zničené budovy odmítá přítomnost Hamásu v budově

  Pronajímatel panelového domu zničeného sobotním leteckým úderem Izraele popřel, že by v budově byla nějaká vojenská přítomnost, uvádí redaktor BBC Rushdi Abualouf z Gazy. Předchozí izraelské prohlášení uvedlo, že ve věži byly umístěny „vojenské prostředky“ náležející zpravodajským úřadům Hamasu.

  Pronajímatel však novinářům řekl, že v budově byly pouze kanceláře mediálních organizací a dalších společností a asi 60 obytných bytů.

 • Zajistěte bezpečnost novinářů, vzkazují USA Izraeli

  „Komunikovali jsme přímo s Izraelci. Zajištění bezpečnosti novinářů a nezávislých médií je prvořadou odpovědností,“ uvedla na svém twitterovém účtu mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

 • Demonstrovalo se také v Madridu, Londýně nebo Berlíně

  Ve španělském hlavním městě Madridu vyjadřovalo podporu Palestincům asi 2500 demonstrantů. „Jedni mlčí, druzí trpí“ a „Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny,“ stálo na transparentech. „To není válka, to je genocida,“ volal dav, ve kterém bylo podle Le Parisien hodně mladých žen.

  Tisíce sympatizantů s palestinskou věcí prošly Hyde Parkem v centru Londýna. Organizátoři z řad pacifistických, muslimských a propalestinských sdružení vyzývali britskou vládu, aby zasáhla a přiměla Izrael přerušit vojenskou operaci a aby ukončila veškerou podporu Izraele.

  „Nikdy nás všechny nezabijete,“ stálo na plakátu demonstrantů s palestinskými vlajkami v Berlíně. Policie podle agentury DPA odhadla počet demonstrantů na náměstí Hermannplatz na 120, ale ohlášeny byly i akce na dalších místech německé metropole.

 • Stanovisko AP k likvidaci budovy, kde měla agentura kancelář

  „Jsme šokováni a zděšeni, že izraelská armáda zacílila a zničila budovu, kde sídlila kancelář AP a další zpravodajské organizace v Gaze. Už dávno znají umístění naší kanceláře a věděli, že tam jsou novináři. Dostali jsme varování, že budova bude zasažena…Jde o neuvěřitelně znepokojivý vývoj. Těsně jsme se vyhnuli strašným ztrátám na životech. Tucet AP novinářů a nezávislých pracovníků byl uvnitř budovy a naštěstí se nám je podařilo včas evakuovat. Svět bude vědět méně o tom, co se děje v Gaze, kvůli tomu, co se dnes stalo,“ uvedla prezident agentury Gary Pruitt.

 • Policie v Paříži zasáhla proti zakázané propalestinské demonstraci

  Pařížská policie dnes použila vodní děla a slzný plyn proti asi dvěma stovkám demonstrantům.Ti se i přes zákaz úřadů shromáždili ve francouzské metropoli na podporu Palestinců v době eskalace izraelsko-palestinského konfliktu, uvedl na svém webu list Le Parisien. Jinde se demonstrace obešly bez incidentů.

  Policisté se podle deníku snažili zabránit zakázané demonstraci v pařížské čtvrti Barbès, kde prefekt z preventivních důvodů nařídil už od poledne zavřít obchody a zmobilizoval na 4200 policistů a četníků. „My všichni jsme Palestinci!“ skandovala skupinka demonstrantů. Agentura AFP poznamenala, že úřední zákaz potvrdil i soud a zadržení dostávali pokuty ve výši 135 eur (asi 3400 Kč).

 • Ganc: Nestojíme o eskalaci na Západním břehu, jsme ale připraveni na jakýkoli scénář

  Izraelský ministr obrany Benny Ganc prohlásil, že Izrael se nesnaží o intenzivnější střety na Západním břehu. „Vedle bojů v pásmu Gazy vidíme také eskalaci v dalších vojenských sektorech,“ cituje Gance deník The Times of Israel.

  „Chci předat zprávu Palestincům v Judeji a Samaří (Západní břeh). Stát Izrael nemá zájem na eskalaci napětí v Judeji a Samaří, ale je připraven na jakýkoli scénář,“ uvedl Ganc. „V Gaze obyvatelé trpí kvůli vládě Hamasu, zatímco Palestinci v Judeji a Samaří si mohou užívat klidné a stabilní ekonomiky,“ dodal ministr.

  Označení Západního břehu za Judeu a Samaří používají zejména židovští osadníci a jejich podporovatelé. Mnoho Palestinců se proti tomuto názvu ohrazuje, jelikož jej chápou jako odmítnutí jejich nároku na tuto zemi.

 • Izraelští zdravotníci za dnešek ošetřili 46 lidí

  Izraelská národní zdravotnická záchranná služba uvedla, že od dnešní půlnoci poskytla ošetření 46 lidem zraněným, včetně sedmi zraněným střepinami z raket vystřelených z Pásma Gazy. Jeden ze zraněných zemřel. Celkem 33 lidí se mělo zranit při útěku do protiraketových krytů. Dalších 24 osob pak podle záchranářů prodělalo šok.

 • Izraelská armáda: Hamás využíval světová média jako „živé štíty“

  Izraelské obranné síly (IDF) tvrdí, že dnes zničená výšková budova v Gaze, kde mělo kanceláře několik předních mezinárodních médií, sloužila vojenským zpravodajcům Hamásu.

  IDF obviňuje Hamás, že se „schovával za“ kancelářemi světových médií ve věži Al Jalaa a „používal je jako lidské štíty“. Armáda rovněž uvedla, že média varovala a poskytla jim dostatek času na vyklizení. Podle novinářů působících na místě ale armáda čas na odnešení pracovního vybavení neposkytla.

 • Izraelský nálet zničil budovu se sídlem agentury AP v Pásmu Gazy

  Izraelský útok zničil výškovou budovu v Pásmu Gazy, ve které se mimo jiné nacházely kanceláře agentury AP i stanice Al-Džazíra. Přibližně hodinu před náletem byli lidé na příkaz izraelské armády z budovy evakuováni. Zatím neexistuje vysvětlení, proč se cílem stalo právě toto místo, píše AP.

 • Během útoku na centrální oblast Izraele zemřela nejméně jedna osoba

  Hnutí Hamás vypálilo směrem na centrální Izrael několik raket. V důsledku toho zemřel ve městě Ramat Gan muž. Rakety zasáhly také města Giv'at Šmu'el a Tajbe, informuje list Ha'arec.

Sdílejte článek