Hlavní obsah
Online

Konflikt mezi Izraelem a Palestinci si vyžádal přes 200 mrtvých

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

17. 5. 6:25
aktualizováno • 17. 5. 21:52

Boje mezi Izraelem a Palestinci se odehrávají již několikátý den. Konflikt a dění s ním spojené sledujeme v online reportáži.

Článek

Co byste měli vědět?

- Izraelská armáda v noci na dnešek zesílila bombardování palestinského Pásma Gazy, na město Gaza vypálila přes sto raket. Noční údery jsou popisovány jako zatím nejsilnější od začátku bojů.

- Izraelská armáda oznámila, že při jednom náletu zemřel velitel Islámského džihádu Husám abú Harbíd. Velel severní divizi skupiny a podle armády se podílel na útocích na izraelské civilisty a vojáky 15 let. Hamás a Islámský džihád uvedly, že mezi mrtvými je 20 jejich příslušníků, izraelská armáda ale tvrdí, že během týdne zabila mnohem více teroristů z těchto organizací.

- Vzájemné ostřelování Izraele a Pásma Gazy trvá už týden a vyžádalo si na dvě stě obětí. Podle palestinských zdravotníků zemřelo v Pásmu Gazy 200 lidí, včetně desítek žen a nezletilých, a na 1305 dalších lidí tam bylo zraněno. V Izraeli při ostřelování, s nímž začal minulé pondělí večer Hamás po několikadenních střetech Palestinců s policií ve východním Jeruzalémě, zemřelo deset lidí.

 • Kanadský premiér odsoudil antisemitismus i islamofobii

  Kanadský premiér Justin Trudeau na Twitteru odsoudil projevy antisemitismu i islamofobie. Vyjádřil se tak k demonstracím, během kterých se v kanadském Montrealu střetli příznivci Izraele i Palestinců. „Každý má v Kanadě právo na pokojné shromažďování a vyjádření svobodného projevu,“ uvedl v tweetu. „Ale nemůžeme a nebudeme tolerovat antisemitismus, islamofobii nebo nenávist jakéhokoli druhu.“

 • Vzájemné ostřelování už má nejméně 200 obětí

  Vzájemné ostřelování Izraele a Pásma Gazy trvá už týden a vyžádalo si na dvě stě obětí. Podle palestinských zdravotníků zemřelo v Pásmu Gazy k nedělnímu večeru 197 lidí, včetně desítek žen a nezletilých, a na 1 200 další lidí tam bylo zraněno. V Izraeli při ostřelování, s nímž začal minulé pondělí večer Hamás po několikadenních střetech Palestinců s policií ve východním Jeruzalémě, zemřelo osm lidí.

 • Reportéři bez hranic chtějí vysvětlit izraelské nálety na budovy médií v Gaze

  Organizace Reportéři bez hranic (RSF) podala stížnost k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) kvůli izraelskému bombardování budov v Pásmu Gazy, v nichž měla kanceláře různá média. Informovala o tom agentura AP, jejíž kancelář sídlila v domě vybombardovaném v sobotu. RSF žádá, aby ICC vyšetřil, zda tyto nálety nebyly válečnými zločiny.

  Podle RSF byly za poslední týden v Pásmu Gazy zničeny kanceláře 23 zahraničních či místních médií. Tato mezinárodní nevládní organizace ve stížnosti k ICC uvedla, že izraelská armáda „záměrně cílí na mediální organizace a záměrně ničí jejich vybavení“. Tyto útoky podle RSF „snižují či ničí kapacitu médií informovat veřejnost“.

 • V ostřelování pokračuje i Hamás

  Také z Pásma Gazy v noci létaly rakety na izraelské území. Sirény se rozezněly opět mimo jiné v Aškelonu na sever od Pásma Gazy či ve městě Beer Ševa jihovýchodně od Gazy. V Beer Ševě nejméně dvě rakety zastavil izraelský protiraketový systém, další dvě spadly na neobydlené území.

 • Izrael ještě víc zesílil bombardování Gazy

  Izraelská armáda v noci na dnešek zesílila bombardování palestinského Pásma Gazy, na město Gaza vypálila přes sto raket, informuje o tom agentura AP. Podle ní jsou údery silnější než o den dříve, kdy přitom v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 42 Palestinců.

  Agentury AP a Reuters s odvoláním na zdroje z místa informují o silném ostřelování města Gazy. Izraelská armáda k tomu uvedla, že její letectvo provádí „rozsáhlé údery“ na Pásmo Gazy a že cílem jsou „místa teroristů“. Podle izraelské armády její letectvo zasáhlo středisko zpravodajské služby Hamásu. Minulý týden bombardoval Izrael řadu cílů Hamásu, včetně domů jeho předních představitelů či sítě podzemních tunelů, jimiž Hamás přesunuje zbraně.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy