Hlavní obsah

Jak se Slavia potýkala s vadnými testy a kdy zrušila rezervaci hotelu ve Zlíně

Foto: Profimedia.cz

Stanislav Vlček patří mezi hráčské legendy fotbalové Slavie, nyní působí coby vedoucí týmu. A tak vysvětlil, jak to bylo s odhlašováním červenobílých z hotelu ve Zlíně. To kvůli kratičké karanténě vzbudilo spoustu dohadů mezi fanoušky.

Reklama

19. 12. 2020 17:20

Slavia má za sebou rušný týden s pozitivními testy na covid-19, jež se nakonec ukázaly jako vadné. Odložil se duel ve Zlíně, ale rozletěla se fáma, že tam Slavia rušila hotel ještě dříve, než se otestovala. Ověřili jsme realitu.

Článek

Covidová pandemie s sebou přináší jindy nevídané příběhy a situace. Fanoušky v uplynulém týdnu vzrušilo dění kolem fotbalové Slavie, protože se v souvislosti s ním vyrojila spousta otazníků. Redakce Seznam Zpráv se pokusila najít na ně odpovědi. Sešívaní v „prověrce“ obstáli.

Nejprve shrnutí základních faktů.

Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík v pondělí večer oznámil, že červenobílý tým míří z rozhodnutí hygienické stanice do karantény. Úterní testy pak nákazu potvrdily, a to u stejných 9 osob jako o den dříve.

Kvůli slávistické karanténě tedy Ligová fotbalová asociace odložila na dosud neznámý náhradní termín duel, který červenobílí měli sehrát ve středu ve Zlíně.

Jenže v pátek došlo ke zvratu situace: Karanténa byla zrušena, protože si slávisté nechali udělat další testy u jiné firmy, respektive dokonce firem. Ty odhalily, že slávisté jsou zdraví. A tak mohou v neděli sehrát derby s Bohemians i středeční duel v Plzni.

MASH zamířil do krátké karantény

S důsledky pandemie se i fotbal potýká v průběhu celého roku 2020. Kvůli různým pauzám, karanténám, zpožděním a přesunům se celá sezona 2020/21 musí odehrát ve velmi „našlapané“ termínové listině, která svou „podzimní“ část uzavře až den před Štědrým dnem. A v půlce ledna už fotbalisty opět povolá na ligová hřiště.

Zejména slávisté mají za sebou program extrémně nabitý, vedle účasti v pohárové Evropě tvoří její hráči také jádro české reprezentace. Takže únava se ke konci roku logicky kumuluje. „Teď jsme spíš zralí na to natočit nějaký další seriál z nemocničního prostředí, další díl MASH,“ utrousil slávistický trenér Jindřich Trpišovský suchý vtípek po nedělním utkání s Libercem.

I v kontextu s touto reálnou situací, v níž slávistům kvůli kratičké karanténě odpadl následující duel, tedy již zmíněné střetnutí ve Zlíně, původně naplánované na středu, vzbudily nevšední okolnosti kolem slávistických testů velmi živý zájem fanoušků.

Fotbalovým zákulisím se začala šířit zvěst, že slávisté prý už v sobotu zrušili ve Zlíně rezervaci hotelu a také hřiště, které měli pronajaté pro rozcvičení. Kdyby se snad něco takového mělo potvrdit, jen by to přiživilo rojící se spekulace, že snad unavená Slavia s testy fixlovala, aby si z nabitého zápasového diáře přeložila jednu položku z prosince na jaro.

Redakce Seznam Zpráv se rozhodla tento otazník se zlínským ubytováním slávistů několika telefonáty prověřit. A oslovení svědci potvrdili slávistickou verzi celého příběhu.

Takže pojďte s nám po stopách neuskutečněné slávistické výpravy do Zlína.

Vlček: Poptával jsem dva hotely

Naše pátrání jsme zahájili na hřišti FK Kudlov, kde měla v den utkání proběhnout slávistická rozcvička. „Ano, slávisté to měli tady u nás domluvené. Ale v sobotu nebo v neděli kolegovi volal někdo z hotelu Lesní, že se to ruší,“ řekl Karel Kouřil, předseda FK Kudlov.

Jeho slova zapadala do případného konspiračního scénáře o tom, že Slavia o víkendu zrušila ve Zlíně hotel a pronájem hřiště na rozcvičku, načež ale až v pondělí vyhlásila, že uvnitř týmu registruje pozitivní testy na covid-19.

„Jenže tak to nebylo, předběžnou rezervaci u nás Slavia zrušila už mnohem dřív. A také jsme mnohem dřív zrušili tu rezervaci hřiště, to si tam pánové museli poplést,“ vyjádřila se recepční Lesního hotelu ve Zlíně.

Foto: Profimedia.cz

Stanislav Vlček (vpravo) při Silvestrovském derby. Snímek zachytil jeho přípitek s Tomášem Hübschmanem, bývalým hráčem Sparty.

Její slova přesně pasují na vyjádření Stanislava Vlčka. Někdejší kanonýr nyní ve Slavii pracuje jako vedoucí mužstva. A právě organizační a logistické záležitosti tohoto druhu má tedy na starosti.

„My jsme ve Zlíně předběžně poptávali dva hotely. V dnešní covidové době platí přísné předpisy, které i na ubytování kladou větší nároky,“ vysvětluje Stanislav Vlček.

Slávisté dbají kupříkladu na to, aby měl každý hráč na hotelu vlastní pokoj. Tím pádem je jich potřeba víc než v časech před pandemií. „A v Lesním hotelu neměli na ten termín dostatek pokojů. Naopak hotel Baltaci Atrium nám mohl nabídnout 27 pokojů. A tak jsem Lesní hotel zrušil, nevím přesně kdy, ale už je to opravdu delší čas. Měli jsme tedy objednaný Baltaci Atrium. A ten jsem zrušil až v úterý ráno, když bylo jasné, že jsme v karanténě,“ vysvětluje Stanislav Vlček.

Jeho slova potvrzuje Lukáš Žaludek, majitel hotelu. „Klient mi dal svolení k tomu, abych vám vaše dotazy zodpověděl. Takže vám mohu sdělit, že Slavia u nás měla na tento týden rezervaci, ale v úterý ráno ji zrušila.“

Devět v pondělí, stejných devět v úterý, ve čtvrtek žádný

Tolik k příběhu o dvou hotelech a tréninkovém hřišti. Teď se ještě pozorněji podívejme na příběh o testech. Tím nás provede Michal Býček, tiskový mluvčí fotbalové Slavie.

„V pondělí tým absolvoval tradiční předzápasové testy. Šlo o PCR testy provedené u firmy, se kterou jsme nespolupracovali zdaleka poprvé. Výsledky byly u několika osob pozitivní na covid-19 a pražská hygienická stanice se rozhodla poslat tým do karantény,“ rekapituluje Býček.

„V úterý se stejná skupina lidí jako o den dříve, tedy všichni, co byli testovaní už v pondělí, nechali pro kontrolu otestovat znovu. A výsledky byly totožné. Stejní lidé měli opět pozitivní test. Tak jako v pondělí,“ říká Býček.

Připouští, že slávistickému vedení přišlo s podivem, kde se nákaza vzala, protože v týdnu předchozím se tým testoval opakovaně a všechny výsledky byly negativní.

„Dva z těch, co měli v pondělí i v úterý pozitivní test, se pro jistotu nechali se svými rodinnými příslušníky přetestovat ještě jednou ve středu. A tentokrát byly jejich výsledky negativní,“ rekapituluje Býček celou ságu z pohledu Slavie.

„A to byl impulz k tomu, abychom celý tým nechali ve čtvrtek přetestovat znovu. U dvou jiných laboratoří, než byla ta původní.“ Všechny výsledky byly negativní. Testy z pondělí a úterý tedy byly označeny za chybné. A krajská hygienická stanice karanténu ihned zrušila.

Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace, se odmítá zabývat jakýmikoli spekulacemi kolem nezvyklého průběhu a zvratů ve slávistickém testování v průběhu uplynulého týdne. „Zprávu hygienické stanice o vyhlášené karanténě Slavia řádně doložila, proto došlo k odkladu utkání, podobně jako byla tato praxe uplatněna již v minulosti v případě jiných týmů. A když karanténa skončila, vzali jsme to na vědomí. Zápas proti Bohemians nebyl odložen. A odkládat se tedy ani nemusí,“ dodal věcně Svoboda.

V zákulisí se živě debatuje o tom, že vedení Ligové fotbalové asociace připravuje možnou úpravu řádů. Hledá se způsob, jak zabezpečit hladký regulérní průběh soutěže zejména v posledních dvou kolech soutěže, kdy se s finální platností může rozhodovat o titulu, pohárových umístěnkách či udržení v soutěži.

Padají například návrhy, že by se pro poslední dvě kola nezohledňovaly omluvenky kvůli karanténě, s tím, že by klub v takové situaci musel nastoupit třeba s juniorským týmem. To aby se zamezilo případným manipulacím nebo spekulacím o nich.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované