Hlavní obsah

Předkládáme důkazy: Takto církev deset let tutlala svědectví žen o zneužívání

Ukázka z nové epizody Zvláštního vyšetřování s názvem Mlčení biskupů.Video: Jiří Kubík, Seznam Zprávy

 

Reklama

27. 3. 2019 17:00

Pořad Zvláštní vyšetřování přinesl důkazy, že duchovní z českobudějovické diecéze věděli o závažných výpovědích žen týkající se chování kněze V. Z. Sesazen byl po deseti letech až letos v lednu – po zásahu z Vatikánu.

Článek

„Byl jsem na začátku trošku naivní a myslel jsem si, že tak dramatická informace hned někým otřese a hned se začne něco dít,“ vypověděl František K. Je příbuzným ženy, která v roce 2009 poprvé svědčila proti knězi. Její výpověď se týkala mnohaletého zneužívání, které začalo v jejích patnácti letech.

Redakce získala dokumenty, které potvrzují, že už před deseti lety žádal František K., aby se případem někdo zabýval. E-mail je z října 2009 a byl adresován tehdejšímu biskupovi Jiřímu Paďourovi.

Dopis pro biskupa Jiřího Paďoura z října 2009.

Za uplynulých deset let se výpověď této ženy, ale i dalších obětí svědčících proti knězi V. Z., dostala k několika biskupům.

„O tom, co se s tímto duchovním děje, věděl v českobudějovické diecézi už biskup Liška. Druhým sídelním biskupem byl biskup Paďour. Dalším sídelním biskupem, už třetím v řadě na stejném biskupství, je pan Kročil,“ vyjmenovává František K.

Korespondence, kterou během dlouhých let s církví vedl, dokládá, že s případem byl v roce 2014 seznámen i tehdejší tajemník České biskupské konference a dnešní plzeňský biskup Tomáš Holub.

Dopis Tomáši Holubovi odeslal František K. v březnu 2014.

Tomáš Holub, současný plzeňský biskup, uvádí, že informace tehdy předal předsedovi biskupské konference, českému primasovi Dominiku Dukovi. Františku K. tehdy mimo jiné doporučil, aby věc řešil s příslušným biskupem, tedy Jiřím Paďourem.

V říjnu 2015, tedy šest let po prvním svědectví, se Jiří Paďour v dopisu Františkovi K. omluvil, že ve věci nic neudělal.

Dopis Jiřího Paďoura z října 2015.

Případ začal řešit Paďourův nástupce ve funkci českobudějovického biskupa Vlastimil Kročil. Jeho kancléř Václav Pícha v listopadu 2016 napsal Haně informaci, že nový biskup dostal veškeré podklady k řešení jejího případu.

Dopis od Václava Píchy, tajemníka biskupa Vlastimila Kročila, z listopadu 2016.

Poté, co se v české katolické církvi ženy svědčící proti knězi V. Z. nedočkaly vůbec ničeho, obrátila se jedna z nich se svým svědectvím do Vatikánu, ke Kongregaci pro nauku víry, která se případy sexuálního zneužívání zabývá.

Další korespondence ukazuje, že v listopadu 2018 do případu vstupuje – z pověření Říma – soudní vikář z brněnské diecéze.

Soudní vikář Karel Orlita píše v listopadu 2018, devět let po prvním svědectví, jedné z obětí.

Hana, jejíž trýznivé svědectví zaznělo ve Zvláštním vyšetřování, k dlouholeté neochotě jakkoli vyřešit její případ, říká: „Myslím si, že vůbec nepochopili, co jim říká papež František. Že ho vlastně vůbec neposlouchají. Oni to tak nevnímají. Oni pořád chtějí tyto věci ještě tutlat.“

Reaguje tak na snahy papeže přestat nad sexuálními delikty v církvi zavírat oči a otevřeně přiznat, že se tyto věci dějí, a bojovat s nimi.

Koncem listopadu 2018 Hanu ujistil soudní vikář Karel Orlita, že její případ se určitě dobere ke konci – zvlášť teď, když nad tím dohlíží Vatikán.

Ujištění od soudního vikáře Karla Orlity, že je případ pod vatikánským dohledem.

Proč si čeští biskupové s případem, kde figurovalo několik vážných svědectví, neuměli či nechtěli poradit? K tomu Hana říká: „Myslím, že se toho bojí. Že vědí, že ta svědectví na biskupstvích mají spoustu let a že jediné řešení, které dělali, bylo to, že přendali kněze z jedného farnosti do jiné,“ pokračuje Hana. „A že jeden biskup to ví na druhého. Jeden kněz na druhého. Je to začarovaný kruh.“

Celý pořad Zvláštní vyšetřování si můžete pustit níže.

Zvláštní vyšetřování: Mlčení biskupů. Přinášíme důkazy o dlouholetém ukrývání svědectví o sexuálním zneužívání v církvi.Video: Seznam Zprávy

Jména svědků byla pro účely reportáže změněna, jejich pravou identitu redakce zná.

Reklama

Doporučované