Hlavní obsah
Online

Česko má 1925 nakažených, devět lidí zemřelo

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Ilustrační foto

26. 3. 6:23
aktualizováno • 26. 3. 22:38

V Česku je 1925 potvrzených případů nákazy koronavirem. Během čtvrtka tak přibylo 162 nakažených. Je to výrazně méně než ve středu, kdy byl rekordní přírůstek 291 nových případů.

Článek

Devět lidí už na koronavirus zemřelo. Osmá a devátá obět jsou z domova seniorů v pražské Michli, řekl řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Byly podle něj ve vysokém věku a měly další vážná chronická onemocnění. Podle ministra zdravotnictví má 34 pacientů těžký průběh. Od pátku budou moci znovu otevřít zámečnictví, servisy na stroje a domácí spotřebiče a myčky aut.

Vláda ve čtvrtek schválila nová opatření na podporu živnostníků. Osoby samostatně výdělečně činné mohou čerpat příspěvky na platy svých zaměstnanců, sami budou mít nárok na dávku 15 tisíc korun měsíčně. Nově také dostanou ošetřovné na děti do 13 let, a to v maximální výši 13 144 korun měsíčně.

Video: Tisková konference po jednání vlády

Tisková konference po jednání vlády (Video: ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová ale zároveň jasně řekla, že podnikatelé, kterým stát znemožnil pracovat, nebudou mít žádný nárok na náhradu ušlého zisku. „Nedá se to vykládat tak, že bychom nahrazovali někomu ušlý zisk z doby, kdy byl na vrcholu své ekonomické aktivity,“ řekla ministryně.

Změny se dotknou i maloobchodu a služeb. Nově budou moci otevřít zámečnictví nebo myčky aut a prodejny potravin musí mít pro své zákazníky k dispozici igelitové rukavice nebo sáčky na ruce.

Od čtvrtka vláda omezila počet lidí, kteří se mohou potkávat na veřejnosti, na dva. Výjimku mají například členové jedné domácnosti nebo kontakty v práci.

Platí také nové opatření pro pendlery pracující v Rakousku a v Německu. Za prací mohou vyjet na tři týdny, pak se vrátí do dvoutýdenní karantény v Česku. Pokud by přijeli dřív, přišli by o status pendlera. Výjimku mají lékaři a další pracovníci ve zdravotnictví, nově také pracovníci v sociálních službách a v integrovaném záchranném systému.

Dění sledujeme v online reportáži:

 • Přibyl rekordní počet případů

  Ve středu přibylo 291 lidí, kteří se nakazili koronavirem. Jde o nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Zároveň byl ale nejvyšší počet provedených testů - 4098.

 • V Česku je 1775 nakažených

  Podle dat, které zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek ráno, je v Česku už 1775 nakažených novým typem koronaviru. Otestováno bylo od začátku epidemie 26 698 lidí. Deset se jich vyléčilo, šest zemřelo.

 • Teplárna darovala desítky tisíc roušek

  Mostecká nemocnice získala od teplárny United Energy 12 000 jednorázových ústenek. Dalších 27 000 roušek si rozdělila města Most a Litvínov, informovala o tom společnost v tiskové zprávě. Roušky poputují jak personálu, tak pacientům.

 • Přiletí další dvě letadla s materiálem

 • Zvýší se dodávky léků s paracetamolem

 • V Praze vznikne stan na darování roušek

  Na Mariánském náměstí v centru Prahy se ve čtvrtek otevře sběrný stan, kam mohou lidé nosit ručně vyráběné roušky pomáhající proti šíření koronaviru. Po sterilizaci v Nemocnici Na Františku je budou dobrovolníci roznášet seniorům, do zdravotnických zařízení, léčeben a dalším potřebným. Akci pořádá magistrát ve spolupráci s Českým červeným křížem.

 • Policie: masivní kontroly nechystáme