Hlavní obsah
Online

Česko má 1925 nakažených, devět lidí zemřelo

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Ilustrační foto

26. 3. 6:23
aktualizováno • 26. 3. 22:38

V Česku je 1925 potvrzených případů nákazy koronavirem. Během čtvrtka tak přibylo 162 nakažených. Je to výrazně méně než ve středu, kdy byl rekordní přírůstek 291 nových případů.

Článek

Devět lidí už na koronavirus zemřelo. Osmá a devátá obět jsou z domova seniorů v pražské Michli, řekl řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Byly podle něj ve vysokém věku a měly další vážná chronická onemocnění. Podle ministra zdravotnictví má 34 pacientů těžký průběh. Od pátku budou moci znovu otevřít zámečnictví, servisy na stroje a domácí spotřebiče a myčky aut.

Vláda ve čtvrtek schválila nová opatření na podporu živnostníků. Osoby samostatně výdělečně činné mohou čerpat příspěvky na platy svých zaměstnanců, sami budou mít nárok na dávku 15 tisíc korun měsíčně. Nově také dostanou ošetřovné na děti do 13 let, a to v maximální výši 13 144 korun měsíčně.

Video: Tisková konference po jednání vlády

Tisková konference po jednání vlády (Video: ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová ale zároveň jasně řekla, že podnikatelé, kterým stát znemožnil pracovat, nebudou mít žádný nárok na náhradu ušlého zisku. „Nedá se to vykládat tak, že bychom nahrazovali někomu ušlý zisk z doby, kdy byl na vrcholu své ekonomické aktivity,“ řekla ministryně.

Změny se dotknou i maloobchodu a služeb. Nově budou moci otevřít zámečnictví nebo myčky aut a prodejny potravin musí mít pro své zákazníky k dispozici igelitové rukavice nebo sáčky na ruce.

Od čtvrtka vláda omezila počet lidí, kteří se mohou potkávat na veřejnosti, na dva. Výjimku mají například členové jedné domácnosti nebo kontakty v práci.

Platí také nové opatření pro pendlery pracující v Rakousku a v Německu. Za prací mohou vyjet na tři týdny, pak se vrátí do dvoutýdenní karantény v Česku. Pokud by přijeli dřív, přišli by o status pendlera. Výjimku mají lékaři a další pracovníci ve zdravotnictví, nově také pracovníci v sociálních službách a v integrovaném záchranném systému.

Dění sledujeme v online reportáži:

 • Nakazilo se 31 pražských hasičů

 • Nemocnice musí hlásit případy koronaviru

  Nemocnice musí o každém nakaženém udělat záznam do informačního systému. Musí také do jedné hodiny oznámit, že přijali pacienta s koronavirem v těžkém stavu, který potřebuje plicní ventilaci nebo mimotělní oběh. Dále musí zřídit „dispečink“ osobních ochranných pomůcek a jejich centrální evidenci.

 • Nemocnice musí zřídit „třídicí stanoviště“

  Ministerstvo zdravotnictví nařídilo všem nemocnicím, které poskytují akutní lůžkovou péči, aby zřídily prostor pro třídění pacientů. Bude se to týkat všech nových pacientů, i těch, které přiveze záchranná služba. Musí také zpracovat metodiku, jak budou u příchozích pacientů kontrolovat, zda nemají koronavirus.

  Například v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) před deseti dny postavili před vstupem do budovy stan, kde všem vstupujícím včetně zaměstnanců měří teplotu. Fakultní nemocnice v Motole, Nemocnice Na Homolce a Ústřední vojenská nemocnice testují každého přijatého pacienta na COVID-19, bez výsledku ho lékaři neoperují, pokud to není neodkladné.

 • Zaorálek chystá balíček Záchrana kultury

  Ministerstvo kultury neplánuje kvůli dopadu opatření proti koronaviru na kulturu rušit či odsouvat plánované investiční akce. Bylo by to proti smyslu všeho, co říká ministr Lubomír Zaorálek a co dělá vláda, uvedla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Na Ministerstvu kultury se připravuje balíček opatření s názvem Záchrana kultury. „Ministr by ho rád předložil na vládu zřejmě příští týden. S tím souvisí i částka, o kterou budeme vládu žádat,“ uvedla mluvčí.

 • Ve Fakultní nemocnici Ostrava se zpívalo

 • Olomouc vykupuje doma ušité roušky

  Olomoucká radnice vykoupí od švadlenek podomácku vyrobené roušky, které poté rozdělí potřebným lidem například z řad seniorů. Před budovou radnice už bylo zřízeno místo pro výkup doma vyrobených roušek, za každou město švadlenkám zaplatí 35 korun. „Přijímat se budou balíčky nad 50 kusů,“ uvedl primátor Mirek Žbánek (ANO).

 • Čínské respirátory jsou prý v pořádku

  Řada lékařů díky čínské dodávce ochranných pomůcek získala alespoň respirátory druhé třídy, podle některých reakcí na sociálních sítích je ale kvalita nedostatečná. „FFP2 jsou na to, abychom uklidili azbest a opískovali fasády. Vyšetřovat s FFP2 je jako nosit vodu v cedníku a lékaři 60+ riskují život,“ napsal vedoucí lékař anesteziologického oddělení nemocnice IKEM Pavel Vychodil na Twitter.

  Podle Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, který se mimo jiné zabývá ověřováním a analyzováním ochranných prostředků, jsou dvojkové respirátory v pořádku. „Změřili jsme vdechovací a vydechovací odpor a filtrační účinnost materiálu. Respirátor byl označen KN95, což by mělo odpovídat třídě FFP2,“ napsal Seznam Zprávám Karel Škréta z výzkumného ústavu. Podle něj tedy byly výsledky vyhovující a filtrační účinnost čínského materiálu je dobrá.

 • Česko nabídne Itálii a Španělsku ochranné obleky

  Česko nabídne Itálii a Španělsku 10 tisíc ochranných obleků pro lékaře. Oznámil to ministr vnitra Jan Hamáček.

 • Vyznamenání pro lékařku

  Senátor Zdeněk Hraba (Starostové a nezávislí) navrhne na státní vyznamenání, konkrétně na medaili Za zásluhy v oblasti vědy, lékařku Soňu Pekovou. Ta ve své laboratoři přišla na jednodušší testování na nový typ koronaviru.

 • Česko zvažuje vyslání zdravotníků do Itálie

  České ministerstvo zahraničních věcí jedná s resortem obrany o vyslání vojenského zdravotního týmu do severní Itálie. Pokud plán schválí vláda, měli by vojenští zdravotníci působit v nejhůře postiženém regionu Lombardie. Za myšlenkou je hlavně solidarita a pomoc nejhůře postižené evropské zemi, co do šíření nového typu koronaviru.

  Vedení české diplomacie návrh, který byl na stole už delší dobu, podle Seznam Zpráv podpořilo v pátek 20. března. Vliv na to mohla mít i aféra, která zhoršila image Prahy na Apeninském poloostrově, když Česko ve skladu v Lovosicích omylem zabavilo ochranné pomůcky, které směřovaly do Itálie.

 • 34 pacientů má těžký průběh

  V Česku je momentálně 34 pacientů s koronavirem, kteří mají těžký průběh nemoci. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 • Přibyl rekordní počet případů

  Ve středu přibylo 291 lidí, kteří se nakazili koronavirem. Jde o nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Zároveň byl ale nejvyšší počet provedených testů - 4098.

 • V Česku je 1775 nakažených

  Podle dat, které zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek ráno, je v Česku už 1775 nakažených novým typem koronaviru. Otestováno bylo od začátku epidemie 26 698 lidí. Deset se jich vyléčilo, šest zemřelo.

 • Teplárna darovala desítky tisíc roušek

  Mostecká nemocnice získala od teplárny United Energy 12 000 jednorázových ústenek. Dalších 27 000 roušek si rozdělila města Most a Litvínov, informovala o tom společnost v tiskové zprávě. Roušky poputují jak personálu, tak pacientům.

 • Přiletí další dvě letadla s materiálem

 • Zvýší se dodávky léků s paracetamolem