Hlavní obsah
Online

Česko má 1925 nakažených, devět lidí zemřelo

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Ilustrační foto

26. 3. 6:23
aktualizováno • 26. 3. 22:38

V Česku je 1925 potvrzených případů nákazy koronavirem. Během čtvrtka tak přibylo 162 nakažených. Je to výrazně méně než ve středu, kdy byl rekordní přírůstek 291 nových případů.

Článek

Devět lidí už na koronavirus zemřelo. Osmá a devátá obět jsou z domova seniorů v pražské Michli, řekl řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Byly podle něj ve vysokém věku a měly další vážná chronická onemocnění. Podle ministra zdravotnictví má 34 pacientů těžký průběh. Od pátku budou moci znovu otevřít zámečnictví, servisy na stroje a domácí spotřebiče a myčky aut.

Vláda ve čtvrtek schválila nová opatření na podporu živnostníků. Osoby samostatně výdělečně činné mohou čerpat příspěvky na platy svých zaměstnanců, sami budou mít nárok na dávku 15 tisíc korun měsíčně. Nově také dostanou ošetřovné na děti do 13 let, a to v maximální výši 13 144 korun měsíčně.

Video: Tisková konference po jednání vlády

Tisková konference po jednání vlády (Video: ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová ale zároveň jasně řekla, že podnikatelé, kterým stát znemožnil pracovat, nebudou mít žádný nárok na náhradu ušlého zisku. „Nedá se to vykládat tak, že bychom nahrazovali někomu ušlý zisk z doby, kdy byl na vrcholu své ekonomické aktivity,“ řekla ministryně.

Změny se dotknou i maloobchodu a služeb. Nově budou moci otevřít zámečnictví nebo myčky aut a prodejny potravin musí mít pro své zákazníky k dispozici igelitové rukavice nebo sáčky na ruce.

Od čtvrtka vláda omezila počet lidí, kteří se mohou potkávat na veřejnosti, na dva. Výjimku mají například členové jedné domácnosti nebo kontakty v práci.

Platí také nové opatření pro pendlery pracující v Rakousku a v Německu. Za prací mohou vyjet na tři týdny, pak se vrátí do dvoutýdenní karantény v Česku. Pokud by přijeli dřív, přišli by o status pendlera. Výjimku mají lékaři a další pracovníci ve zdravotnictví, nově také pracovníci v sociálních službách a v integrovaném záchranném systému.

Dění sledujeme v online reportáži:

 • Koronavirus v pražském domě pro seniory

  V domově v Praze-Chodově se nakazili koronavirem dva klienti. U dalších dvou panuje podezření na nákazu, test jednoho z nich byl negativní. Senioři byli převezeni do nemocnice. V domově začalo testování všech klientů i personálu a byla zpřísněna již zavedená bezpečnostní opatření. Jde o zařízení, ze kterého pocházel pětadevadesátiletý muž, který se stal první ze šesti obětí koronaviru v Česku.

 • Zařízení následné péče mohou přijímat pacienty

  Lůžková zařízení, která poskytují následnou péči, mohou dál přijímat pacienty. Pondělní nařízení vlády, které to zakazovalo, Ministerstvo zdravotnictví změnilo. Zákaz přijímání nových klientů dál platí pro lázně, jim to vláda zakázala od 19. března. Mohou jen dokončit už zahájené lázeňské pobyty.

 • Vojtěch: 291 je hodně, ale nedělejme závěry

  Ve středu přibylo nejvíce nemocných za celou dobu epidemie - 291. „Ten výkyv je poměrně výrazný, na druhou stranu asi není nutné z toho dělat zásadní závěry. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 • OSVČ budou mít nárok také na ošetřovné

  Vláda schválila, že OSVČ budou mít nárok na ošetřovné pro děti do 13 let. „Bude ve výši 424 korun za den v maximální částce 13 144 korun měsíčně. Bude se o něj žádat prostřednictvím živnostenských úřadů,“ uvedl ministr průmyslu Karel Havlíček. Ošetřovné bude možné čerpat po celou dobu uzavření škol.

 • Schillerová jedná s bankami o odkladu splátek

  Vláda schválila záměr o spotřebitelském úvěru. „Chceme zjednodušit odložení splátek, protože se živnostníci mohou dostat do problémů,“ dodala ministryně financí Alena Schillerová. Ministryně také jedná s bankami o tom, aby umožnily odložení splátek nebo odpouštěly úroky. „Všichni se vyjádřili v tom směru, že nechtějí, aby se lidé dostávali do problémů, protože nebudou mít na splátky hypoték nebo úvěrů,“ dodala Schillerová.

 • 15 tisíc měsíčně pro OSVČ

  Osoby samostatně výdělečné činné, které nyní nemohou podnikat, dostanou od státu měsíčně 15 tisíc korun. „Jsou to lidé, kteří se mnohdy ocitli ze dne na den bez příjmů. Chceme, aby byli schopni tento stav adekvátně zvládnout,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Peníze by měly vyplácet finanční úřady, systém se nyní připravuje. Již dříve byly živnostníkům odpuštěny minimální odvody na sociální a zdravotní pojištění na půl roku. OSVČ také budou moci čerpat příspěvky na platy svých zaměstnanců.

  Sledujte náš speciál:

 • Mezi nakaženými je i primář

  Hejtman Jiří Čunek pro ČT: Mezi 89 nakaženými ve Zlínském kraji je nově i primář jednoho oddělení uherskohradišťské nemocnice.

 • V pátek ráno se otevřou zámečnictví či servisy strojů

  Zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb se od pátečních 6 hodin ráno nebude vztahovat na zámečnictví či servis strojů a zařízení pro domácnost. Omezeny nebudou ani myčky automobilů.

 • Vojáci dostanou volno, aby se postarali o děti

  Vojáci dostanou možnost si vzít delší služební volno, aby se mohli kvůli uzavřeným školám postarat o malé děti. Navrhuje to vyhláška Ministerstva obrany, kterou dnes úřad vložil do veřejné vládní knihovny. Možnost zůstat doma s dítětem budou mít tak dlouho, dokud budou uzavřeny školy a dětská výchovná zařízení kvůli šíření epidemie nového koronaviru. Dostávat v té době budou celý plat. Stejnou možnost parlament schválil i pro příslušníky bezpečnostních sborů.

 • Jaderné elektrárny omezily počet směn

  Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany snížily počty směn ze šesti na čtyři. Dvě směny drží vedení elektráren vždy 14 dní doma jako zálohu. Jsou připraveny zpřísnit izolaci již tak přísně chráněných areálů. Temelín i Dukovany jsou ve druhém stupni ze šesti příslušného krizového plánu.

 • Královéhradecký kraj rozdává dopravcům respirátory a roušky

  Tisíc litrů dezinfekce, tisíc ústenek a 2,5 tisíce kusů respirátorů rozdal Královéhradecký kraj firmám, které zajišťují autobusovou dopravu v regionu. Ochranné pomůcky region získal od Ministerstva dopravy. „Je nám jasné, že množství ochranných pomůcek není dostačující, a proto se kraj bude nadále snažit pomoci dopravcům při shánění těchto prostředků,“ říká hejtmanův náměstek zodpovědný za dopravu Martin Červíček (ODS).

  Kraj už v minulých dnech přijal i opatření, která mají omezit kontakt zaměstnanců dopravních společností s cestujícími. Průvodčí ve vlacích například neprodávají jízdenky a řidiči autobusů přestali odbavovat pasažéry, kteří musí nyní nastupovat zadními dveřmi, jízdné v autobusech je proto dočasně zdarma. Kraj zároveň omezil autobusové spoje zhruba o 10 procent a další omezení plánuje.

 • Vojenští lékaři na pomoc Itálii nepojedou

 • Nakazilo se 31 pražských hasičů

 • Nemocnice musí hlásit případy koronaviru

  Nemocnice musí o každém nakaženém udělat záznam do informačního systému. Musí také do jedné hodiny oznámit, že přijali pacienta s koronavirem v těžkém stavu, který potřebuje plicní ventilaci nebo mimotělní oběh. Dále musí zřídit „dispečink“ osobních ochranných pomůcek a jejich centrální evidenci.

 • Nemocnice musí zřídit „třídicí stanoviště“

  Ministerstvo zdravotnictví nařídilo všem nemocnicím, které poskytují akutní lůžkovou péči, aby zřídily prostor pro třídění pacientů. Bude se to týkat všech nových pacientů, i těch, které přiveze záchranná služba. Musí také zpracovat metodiku, jak budou u příchozích pacientů kontrolovat, zda nemají koronavirus.

  Například v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) před deseti dny postavili před vstupem do budovy stan, kde všem vstupujícím včetně zaměstnanců měří teplotu. Fakultní nemocnice v Motole, Nemocnice Na Homolce a Ústřední vojenská nemocnice testují každého přijatého pacienta na COVID-19, bez výsledku ho lékaři neoperují, pokud to není neodkladné.

 • Zaorálek chystá balíček Záchrana kultury

  Ministerstvo kultury neplánuje kvůli dopadu opatření proti koronaviru na kulturu rušit či odsouvat plánované investiční akce. Bylo by to proti smyslu všeho, co říká ministr Lubomír Zaorálek a co dělá vláda, uvedla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Na Ministerstvu kultury se připravuje balíček opatření s názvem Záchrana kultury. „Ministr by ho rád předložil na vládu zřejmě příští týden. S tím souvisí i částka, o kterou budeme vládu žádat,“ uvedla mluvčí.