Hlavní obsah
Online

Česko má 1925 nakažených, devět lidí zemřelo

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Ilustrační foto

26. 3. 6:23
aktualizováno • 26. 3. 22:38

V Česku je 1925 potvrzených případů nákazy koronavirem. Během čtvrtka tak přibylo 162 nakažených. Je to výrazně méně než ve středu, kdy byl rekordní přírůstek 291 nových případů.

Článek

Devět lidí už na koronavirus zemřelo. Osmá a devátá obět jsou z domova seniorů v pražské Michli, řekl řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Byly podle něj ve vysokém věku a měly další vážná chronická onemocnění. Podle ministra zdravotnictví má 34 pacientů těžký průběh. Od pátku budou moci znovu otevřít zámečnictví, servisy na stroje a domácí spotřebiče a myčky aut.

Vláda ve čtvrtek schválila nová opatření na podporu živnostníků. Osoby samostatně výdělečně činné mohou čerpat příspěvky na platy svých zaměstnanců, sami budou mít nárok na dávku 15 tisíc korun měsíčně. Nově také dostanou ošetřovné na děti do 13 let, a to v maximální výši 13 144 korun měsíčně.

Video: Tisková konference po jednání vlády

Tisková konference po jednání vlády (Video: ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová ale zároveň jasně řekla, že podnikatelé, kterým stát znemožnil pracovat, nebudou mít žádný nárok na náhradu ušlého zisku. „Nedá se to vykládat tak, že bychom nahrazovali někomu ušlý zisk z doby, kdy byl na vrcholu své ekonomické aktivity,“ řekla ministryně.

Změny se dotknou i maloobchodu a služeb. Nově budou moci otevřít zámečnictví nebo myčky aut a prodejny potravin musí mít pro své zákazníky k dispozici igelitové rukavice nebo sáčky na ruce.

Od čtvrtka vláda omezila počet lidí, kteří se mohou potkávat na veřejnosti, na dva. Výjimku mají například členové jedné domácnosti nebo kontakty v práci.

Platí také nové opatření pro pendlery pracující v Rakousku a v Německu. Za prací mohou vyjet na tři týdny, pak se vrátí do dvoutýdenní karantény v Česku. Pokud by přijeli dřív, přišli by o status pendlera. Výjimku mají lékaři a další pracovníci ve zdravotnictví, nově také pracovníci v sociálních službách a v integrovaném záchranném systému.

Dění sledujeme v online reportáži:

 • Uherskohradišťská nemocnice zavírá neurologii

  Koronavirem se nakazil primář Uherskohradišťské nemocnice. Jde o primáře neurologie. Oddělení se nyní uzavře. Jedná se o malé oddělení, do karantény půjde asi deset zdravotníků.

 • Zavřel vám stát hospodu? Škodu vám nenahradí

  „Pokud jsme někomu zavřeli hospodu, náhrada škody za ušlý zisk nenáleží. S tím se nedá počítat. To by byly biliony, ohrozili bychom chod tohoto státu,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová. Podnikatelé mohou počítat s jinou podporou od státu.

 • Schillerová: Ušlý zisk nahrazovat nebudeme

  Podle ministryně financí Aleny Schillerové nemohou podnikatelé očekávat, že jim bude stát nahrazovat ušlý zisk. „Nedá se to vykládat tak, že bychom nahrazovali někomu ušlý zisk z doby, kdy byl na vrcholu své ekonomické aktivity,“ řekla ministryně.

  Náhrady škod v nouzovém stavu podle ní přicházejí v úvahu pouze ve chvíli, kdy stát někomu zabavuje majetek nebo mu nařizuje práci. „To se teď neděje,“ dodala ministryně. Podle ní nezáleží v této věci na tom, zda je nouzový stav vyhlášen podle krizového nebo zdravotního zákona.

 • Podpora pro OSVČ přijde na miliardy měsíčně

  Podmínky pro vyplacení 15 tisíc korun měsíčně pro OSVČ stát ještě ladí a chce je podrobně zveřejnit v příštích hodinách. „Bude se to týkat OSVČ, které mají příjmy pouze z podnikání,“ řekla Alena Schillerová. Půjde i o OSVČ, které podnikají na základě jiného zákona. Schillerová má zatím jen hrubý odhad toho, na kolik tato pomoc přijde státní rozpočet: zhruba 7 miliard korun měsíčně.

  V Česku je necelého půl milionu lidí, kteří podnikají jako OSVČ, ne všichni požádají o tuto pomoc, uvedla ministryně financí. Stát si chce také pohlídat, aby stejní žadatelé nedostávali 15 tisíc jako pomoc a současně sociální dávky v hmotné nouzi. „Dublovat se to nebude,“ uvedla Schillerová.

 • Sáčky a rukavice v obchodech

  Všechny obchody musí poskytovat zákazníkům jednorázové rukavice a mikrotenové sáčky.

 • Úprava insolvencí a exekucí

  Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) připravuje ve spolupráci s Ministerstvem financí kvůli dopadům epidemie koronaviru na podnikatele novelu insolvenčního zákona. Zahrne například úpravu lhůt či podmínek pro požádání o oddlužení. Ministryně finance Alena Schillerová s odbornými asociacemi jedná i o úpravách exekucí, například o odložení některých lhůt, aby lidé nebyli v době epidemie pod hrozbou uvalení exekuce.

 • 3,3 miliardy pro Ministerstvo zemědělství

  Vláda schválila 3,3 miliardy korun pro zajištění potravinové soběstačnosti a řešení problémů potravinářů, zemědělců a lesníků.

 • Prymula: Je potřeba rozdělit lidi v jídelnách

  Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se ukazuje, že třeba ve stravovacích provozech v jednotlivých závodech se koncentruje příliš velké množství lidí. „Byl bych pro to, aby to segmentovali, aby tam nechodili všichni najednou. Stejný režim by měl být nastavený i v seniorských domovech,“ uvedl Prymula.

 • Pravidla pro pendlery mají nové výjimky

  Pravidla pro pendlery platná od čtvrtka se nebudou vztahovat na zdravotníky, sociální pracovníky a pracovníky integrovaného záchranného systému.

 • Koronavirus v pražském domě pro seniory

  V domově v Praze-Chodově se nakazili koronavirem dva klienti. U dalších dvou panuje podezření na nákazu, test jednoho z nich byl negativní. Senioři byli převezeni do nemocnice. V domově začalo testování všech klientů i personálu a byla zpřísněna již zavedená bezpečnostní opatření. Jde o zařízení, ze kterého pocházel pětadevadesátiletý muž, který se stal první ze šesti obětí koronaviru v Česku.

 • Zařízení následné péče mohou přijímat pacienty

  Lůžková zařízení, která poskytují následnou péči, mohou dál přijímat pacienty. Pondělní nařízení vlády, které to zakazovalo, Ministerstvo zdravotnictví změnilo. Zákaz přijímání nových klientů dál platí pro lázně, jim to vláda zakázala od 19. března. Mohou jen dokončit už zahájené lázeňské pobyty.

 • Vojtěch: 291 je hodně, ale nedělejme závěry

  Ve středu přibylo nejvíce nemocných za celou dobu epidemie - 291. „Ten výkyv je poměrně výrazný, na druhou stranu asi není nutné z toho dělat zásadní závěry. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 • OSVČ budou mít nárok také na ošetřovné

  Vláda schválila, že OSVČ budou mít nárok na ošetřovné pro děti do 13 let. „Bude ve výši 424 korun za den v maximální částce 13 144 korun měsíčně. Bude se o něj žádat prostřednictvím živnostenských úřadů,“ uvedl ministr průmyslu Karel Havlíček. Ošetřovné bude možné čerpat po celou dobu uzavření škol.

 • Schillerová jedná s bankami o odkladu splátek

  Vláda schválila záměr o spotřebitelském úvěru. „Chceme zjednodušit odložení splátek, protože se živnostníci mohou dostat do problémů,“ dodala ministryně financí Alena Schillerová. Ministryně také jedná s bankami o tom, aby umožnily odložení splátek nebo odpouštěly úroky. „Všichni se vyjádřili v tom směru, že nechtějí, aby se lidé dostávali do problémů, protože nebudou mít na splátky hypoték nebo úvěrů,“ dodala Schillerová.

 • 15 tisíc měsíčně pro OSVČ

  Osoby samostatně výdělečné činné, které nyní nemohou podnikat, dostanou od státu měsíčně 15 tisíc korun. „Jsou to lidé, kteří se mnohdy ocitli ze dne na den bez příjmů. Chceme, aby byli schopni tento stav adekvátně zvládnout,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Peníze by měly vyplácet finanční úřady, systém se nyní připravuje. Již dříve byly živnostníkům odpuštěny minimální odvody na sociální a zdravotní pojištění na půl roku. OSVČ také budou moci čerpat příspěvky na platy svých zaměstnanců.

  Sledujte náš speciál:

 • Mezi nakaženými je i primář

  Hejtman Jiří Čunek pro ČT: Mezi 89 nakaženými ve Zlínském kraji je nově i primář jednoho oddělení uherskohradišťské nemocnice.

 • V pátek ráno se otevřou zámečnictví či servisy strojů

  Zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb se od pátečních 6 hodin ráno nebude vztahovat na zámečnictví či servis strojů a zařízení pro domácnost. Omezeny nebudou ani myčky automobilů.

 • Vojáci dostanou volno, aby se postarali o děti

  Vojáci dostanou možnost si vzít delší služební volno, aby se mohli kvůli uzavřeným školám postarat o malé děti. Navrhuje to vyhláška Ministerstva obrany, kterou dnes úřad vložil do veřejné vládní knihovny. Možnost zůstat doma s dítětem budou mít tak dlouho, dokud budou uzavřeny školy a dětská výchovná zařízení kvůli šíření epidemie nového koronaviru. Dostávat v té době budou celý plat. Stejnou možnost parlament schválil i pro příslušníky bezpečnostních sborů.

Další články