Hlavní obsah
Online

Česko má 1925 nakažených, devět lidí zemřelo

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Ilustrační foto

26. 3. 6:23
aktualizováno • 26. 3. 22:38

V Česku je 1925 potvrzených případů nákazy koronavirem. Během čtvrtka tak přibylo 162 nakažených. Je to výrazně méně než ve středu, kdy byl rekordní přírůstek 291 nových případů.

Článek

Devět lidí už na koronavirus zemřelo. Osmá a devátá obět jsou z domova seniorů v pražské Michli, řekl řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Byly podle něj ve vysokém věku a měly další vážná chronická onemocnění. Podle ministra zdravotnictví má 34 pacientů těžký průběh. Od pátku budou moci znovu otevřít zámečnictví, servisy na stroje a domácí spotřebiče a myčky aut.

Vláda ve čtvrtek schválila nová opatření na podporu živnostníků. Osoby samostatně výdělečně činné mohou čerpat příspěvky na platy svých zaměstnanců, sami budou mít nárok na dávku 15 tisíc korun měsíčně. Nově také dostanou ošetřovné na děti do 13 let, a to v maximální výši 13 144 korun měsíčně.

Video: Tisková konference po jednání vlády

Tisková konference po jednání vlády (Video: ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová ale zároveň jasně řekla, že podnikatelé, kterým stát znemožnil pracovat, nebudou mít žádný nárok na náhradu ušlého zisku. „Nedá se to vykládat tak, že bychom nahrazovali někomu ušlý zisk z doby, kdy byl na vrcholu své ekonomické aktivity,“ řekla ministryně.

Změny se dotknou i maloobchodu a služeb. Nově budou moci otevřít zámečnictví nebo myčky aut a prodejny potravin musí mít pro své zákazníky k dispozici igelitové rukavice nebo sáčky na ruce.

Od čtvrtka vláda omezila počet lidí, kteří se mohou potkávat na veřejnosti, na dva. Výjimku mají například členové jedné domácnosti nebo kontakty v práci.

Platí také nové opatření pro pendlery pracující v Rakousku a v Německu. Za prací mohou vyjet na tři týdny, pak se vrátí do dvoutýdenní karantény v Česku. Pokud by přijeli dřív, přišli by o status pendlera. Výjimku mají lékaři a další pracovníci ve zdravotnictví, nově také pracovníci v sociálních službách a v integrovaném záchranném systému.

Dění sledujeme v online reportáži:

 • V hospodě lidé pili a kouřili, hrozí jim pokuty

  Otevřenou hospodu objevili policisté v brněnské části Veveří. Podnik i jeho hosté porušili zákaz volného pohybu a zákaz přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb. „Obsluze i hostům za očividnou lhostejnost k vládnímu nařízení hrozí vysoké sankce, až dvacet tisíc pro neposlušné zákazníky a tři miliony pro provozovatele pivnice,“ uvedl policejní mluvčí Petr Vala.

 • Primátor nesouhlasí s omezením provozní doby pošt

  V Českých Budějovicích hodlá Česká pošta omezit provoz ve dvou provozovnách, a to kvůli jejich dezinfekci. Primátor města Jiří Svoboda je kategoricky proti. „Vzhledem k tomu, že pošty jsou dle našich informací přetížené, lidé stojí dlouhé fronty, nedodržují odstupy a někdy ani neužívají roušky, bychom jednoznačně uvítali naopak rozšíření služeb, delší otevírací dobu a obsazení většího počtu přepážek pro rychlejší odbavení občanů. Máme denně stížnosti. Z těchto důvodů vám nemohu dát souhlas s omezením provozu,“ zdůvodnil svůj nesouhlas. „Dezinfekci prostor pošt je zcela jistě možné provádět i mimo dobu, kdy má být otevřeno.“

 • Virus zavřel prodejnu, úřad hledá zákazníky

  Prodejna U Sládků v Uherském Brodě musela zavřít. Zákazníky tam obsluhovala prodavačka nakažená koronavirem. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek nyní vyzývá všechny zákazníky, kteří zde mezi 1. a 14. březnem nakupovali a měli či mají zdravotní obtíže respiračního charakteru, aby se neprodleně přihlásili hygienikům. A to na telefon 601 096 524 nebo e-mail covid19@khszlin.cz. „Požádal jsem starostu Uherského Brodu Ferdinanda Kubáníka, aby tuto výzvu rozšířil k co možná největšímu počtu obyvatel, a využil tak všechny dostupné informační prostředky,“ doplnil Čunek.

 • Další případy nákazy v domově pro seniory

  Nákaza zasáhla domov pro seniory v pražské Michli, uvedla Česká televize. V zařízení je zhruba 70 klientů, někteří z nich jsou nyní v Nemocnici Na Bulovce. V karanténě je i domov pro seniory U Trati v Litoměřicích. Jeden z jeho obyvatel měl pozitivní test na koronavirus. Ležel na interně litoměřické nemocnice. V okamžiku podezření na nákazu ho zdravotníci převezli na infekční oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

 • Prezident podepsal „koronavirové“ zákony

  Prezident Miloš Zeman podepsal zákony narychlo přijaté kvůli nouzovému stavu. Přijímací zkoušky budou dva týdny po znovuotevření škol, maturity ještě týden poté. Stát bude platit ošetřovné 60 procent rodičům dětí do 13 let po celou dobu uzavření škol a školek. Podepsal i zákony, které pozastavují EET a odpouštějí živnostníkům minimální zálohy na zdravotním a sociálním pojištění.

 • Ministerstvo práce spustí nový web a kampaň

  „Stav nouze neznamená konec platnosti zákoníku práce, naopak. Proto zahajujeme kampaň ohledně práv zaměstnanců, kde budeme dávat návody, jak se proti případnému porušování práv bránit,“ uvedla ministryně práce Jana Maláčová. Ministerstvo spustí speciální web, který se bude věnovat pracovněprávní problematice. Poškození zaměstnanci se podle ní mají obrátit na odbory nebo inspektorát práce.

  Tisková konference na MPSV. (Video: ČTK, ČTK)

 • Hygiena prověří, jak se nakazili senioři v krčské nemocnici

  Situaci v Thomayerově nemocnici v Praze-Krči, kde se nakazilo nejméně 13 seniorů na oddělení následné péče a jeden z nich ve středu zemřel, bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) prověřovat pražská hygiena. Zdravotní sestry, od kterých se nemocní pravděpodobně nakazili, podle něj měly všechny potřebné ochranné pomůcky.

  „Ti lidé jsou izolováni, nehrozí další šíření nákazy. Čekáme, jakým způsobem se bude měnit jejich klinický stav,“ řekl náměstek ministra Roman Prymula. Dodal, že na situaci v nemocnici bude ministerstvo reagovat a vyjdou doporučení pro tato lůžková zařízení.

 • Armáda připraví mobilní odběrové týmy

  Armáda připraví 14 mobilních odběrových týmů, které budou po celé České republice odebírat vzorky od osob s podezřením na onemocnění novým koronavirem. Týmy budou připraveny od příštího týdne. V případě potřeby je armáda připravena jejich počet navýšit až na 33.

 • Uherskohradišťská nemocnice zavírá neurologii

  Koronavirem se nakazil primář Uherskohradišťské nemocnice. Jde o primáře neurologie. Oddělení se nyní uzavře. Jedná se o malé oddělení, do karantény půjde asi deset zdravotníků.

 • Zavřel vám stát hospodu? Škodu vám nenahradí

  „Pokud jsme někomu zavřeli hospodu, náhrada škody za ušlý zisk nenáleží. S tím se nedá počítat. To by byly biliony, ohrozili bychom chod tohoto státu,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová. Podnikatelé mohou počítat s jinou podporou od státu.

 • Schillerová: Ušlý zisk nahrazovat nebudeme

  Podle ministryně financí Aleny Schillerové nemohou podnikatelé očekávat, že jim bude stát nahrazovat ušlý zisk. „Nedá se to vykládat tak, že bychom nahrazovali někomu ušlý zisk z doby, kdy byl na vrcholu své ekonomické aktivity,“ řekla ministryně.

  Náhrady škod v nouzovém stavu podle ní přicházejí v úvahu pouze ve chvíli, kdy stát někomu zabavuje majetek nebo mu nařizuje práci. „To se teď neděje,“ dodala ministryně. Podle ní nezáleží v této věci na tom, zda je nouzový stav vyhlášen podle krizového nebo zdravotního zákona.

 • Podpora pro OSVČ přijde na miliardy měsíčně

  Podmínky pro vyplacení 15 tisíc korun měsíčně pro OSVČ stát ještě ladí a chce je podrobně zveřejnit v příštích hodinách. „Bude se to týkat OSVČ, které mají příjmy pouze z podnikání,“ řekla Alena Schillerová. Půjde i o OSVČ, které podnikají na základě jiného zákona. Schillerová má zatím jen hrubý odhad toho, na kolik tato pomoc přijde státní rozpočet: zhruba 7 miliard korun měsíčně.

  V Česku je necelého půl milionu lidí, kteří podnikají jako OSVČ, ne všichni požádají o tuto pomoc, uvedla ministryně financí. Stát si chce také pohlídat, aby stejní žadatelé nedostávali 15 tisíc jako pomoc a současně sociální dávky v hmotné nouzi. „Dublovat se to nebude,“ uvedla Schillerová.

 • Sáčky a rukavice v obchodech

  Všechny obchody musí poskytovat zákazníkům jednorázové rukavice a mikrotenové sáčky.

 • Úprava insolvencí a exekucí

  Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) připravuje ve spolupráci s Ministerstvem financí kvůli dopadům epidemie koronaviru na podnikatele novelu insolvenčního zákona. Zahrne například úpravu lhůt či podmínek pro požádání o oddlužení. Ministryně finance Alena Schillerová s odbornými asociacemi jedná i o úpravách exekucí, například o odložení některých lhůt, aby lidé nebyli v době epidemie pod hrozbou uvalení exekuce.

 • 3,3 miliardy pro Ministerstvo zemědělství

  Vláda schválila 3,3 miliardy korun pro zajištění potravinové soběstačnosti a řešení problémů potravinářů, zemědělců a lesníků.

 • Prymula: Je potřeba rozdělit lidi v jídelnách

  Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se ukazuje, že třeba ve stravovacích provozech v jednotlivých závodech se koncentruje příliš velké množství lidí. „Byl bych pro to, aby to segmentovali, aby tam nechodili všichni najednou. Stejný režim by měl být nastavený i v seniorských domovech,“ uvedl Prymula.

 • Pravidla pro pendlery mají nové výjimky

  Pravidla pro pendlery platná od čtvrtka se nebudou vztahovat na zdravotníky, sociální pracovníky a pracovníky integrovaného záchranného systému.

 • Koronavirus v pražském domě pro seniory

  V domově v Praze-Chodově se nakazili koronavirem dva klienti. U dalších dvou panuje podezření na nákazu, test jednoho z nich byl negativní. Senioři byli převezeni do nemocnice. V domově začalo testování všech klientů i personálu a byla zpřísněna již zavedená bezpečnostní opatření. Jde o zařízení, ze kterého pocházel pětadevadesátiletý muž, který se stal první ze šesti obětí koronaviru v Česku.

 • Zařízení následné péče mohou přijímat pacienty

  Lůžková zařízení, která poskytují následnou péči, mohou dál přijímat pacienty. Pondělní nařízení vlády, které to zakazovalo, Ministerstvo zdravotnictví změnilo. Zákaz přijímání nových klientů dál platí pro lázně, jim to vláda zakázala od 19. března. Mohou jen dokončit už zahájené lázeňské pobyty.