Hlavní obsah
Online

Česko má 1925 nakažených, devět lidí zemřelo

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Ilustrační foto

26. 3. 6:23
aktualizováno • 26. 3. 22:38

V Česku je 1925 potvrzených případů nákazy koronavirem. Během čtvrtka tak přibylo 162 nakažených. Je to výrazně méně než ve středu, kdy byl rekordní přírůstek 291 nových případů.

Článek

Devět lidí už na koronavirus zemřelo. Osmá a devátá obět jsou z domova seniorů v pražské Michli, řekl řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Byly podle něj ve vysokém věku a měly další vážná chronická onemocnění. Podle ministra zdravotnictví má 34 pacientů těžký průběh. Od pátku budou moci znovu otevřít zámečnictví, servisy na stroje a domácí spotřebiče a myčky aut.

Vláda ve čtvrtek schválila nová opatření na podporu živnostníků. Osoby samostatně výdělečně činné mohou čerpat příspěvky na platy svých zaměstnanců, sami budou mít nárok na dávku 15 tisíc korun měsíčně. Nově také dostanou ošetřovné na děti do 13 let, a to v maximální výši 13 144 korun měsíčně.

Video: Tisková konference po jednání vlády

Tisková konference po jednání vlády (Video: ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová ale zároveň jasně řekla, že podnikatelé, kterým stát znemožnil pracovat, nebudou mít žádný nárok na náhradu ušlého zisku. „Nedá se to vykládat tak, že bychom nahrazovali někomu ušlý zisk z doby, kdy byl na vrcholu své ekonomické aktivity,“ řekla ministryně.

Změny se dotknou i maloobchodu a služeb. Nově budou moci otevřít zámečnictví nebo myčky aut a prodejny potravin musí mít pro své zákazníky k dispozici igelitové rukavice nebo sáčky na ruce.

Od čtvrtka vláda omezila počet lidí, kteří se mohou potkávat na veřejnosti, na dva. Výjimku mají například členové jedné domácnosti nebo kontakty v práci.

Platí také nové opatření pro pendlery pracující v Rakousku a v Německu. Za prací mohou vyjet na tři týdny, pak se vrátí do dvoutýdenní karantény v Česku. Pokud by přijeli dřív, přišli by o status pendlera. Výjimku mají lékaři a další pracovníci ve zdravotnictví, nově také pracovníci v sociálních službách a v integrovaném záchranném systému.

Dění sledujeme v online reportáži:

 • Koruna posiluje

  Česká měna dnes opět posílila, a smazala tak velkou část ztrát nasbíraných od začátku minulého týdne. Koruna k euru posílila k 17:00 oproti předchozímu závěru o 36 haléřů na 27,20 Kč/EUR a k dolaru o 75 haléřů na 24,68 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

 • Pražská burza po dvou dnech růstu oslabila

  Po předchozích dvou dnech růstu dnes pražská burza zaznamenala pokles. Index PX oslabil o 0,75 procenta na 801,57 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie energetické společnosti ČEZ a bankovní skupiny Erste.

 • Plicní lékaři už mohou posílat pacienty na testy na COVID-19

  Ambulantní plicní lékaři už mohou posílat své pacienty přímo na testy na COVID-19. Dosud k tomu potřebovali souhlas od praktických lékařů či krajské hygienické stanice. V České televizi to dnes řekla předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Martina Vašáková, která je přednostkou pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice.

  Problémy s dýcháním jsou přitom jedním z příznaků nemoci. Pneumologové proto apelovali na ministerstvo, aby mohli sami posílat své pacienty přímo na testování. Dosud museli ambulantní plicní lékaři poslat pacienta, u něhož měli podezření na nákazu, k praktickému lékaři pro žádanku, nebo pacientovi doporučit, aby volal na hygienickou stanici.

 • V Bohumíně bude fungovat „rouškovník“

  V Bohumíně na Karvinsku bude od pátku fungovat takzvaný rouškovník. Na stojánek umístěný před vchodem do centra sociálních služeb v centru města budou lidé moci zavěsit látkové roušky pro opakované použití nebo si z něj naopak nějaké vzít pro svou potřebu. Fungovat bude každý všední den od 10:00 do 13:00. Novinářům to dnes sdělila mluvčí radnice Lucie Balcarová.

 • Jak se mají neslyšící vypořádat s epidemií

 • Chataři se mohou ptát policie

 • Pardubický kraj otevírá školky a školy, pohlídají děti

  V Pardubickém kraji je 32 mateřských a základních škol, které se postarají o děti od tří do deseti let. Ve skupině bude vždy maximálně 15 dětí. Původně kraj dával nabídku rodičům aktuálně nejpotřebnějších profesí. Nyní ji rozšířil na všechny. Informaci zveřejnil hejtman Martin Netolický (ČSSD).

 • Na dávky máte nárok, uklidňuje Úřad práce pendlery

  Přestože pracují v zahraničí, mají pendleři nárok na vyplácení dávek v Česku. Mimořádná opatření značně omezila pohyb přeshraničních pracovníků. Hrozí, že si nebudou moci ani zajet pro podporu v nezaměstnanosti. Více v článku Petra Švihela.

 • V karanténě je domov pro seniory v Litoměřicích

  Domov pro seniory U Trati v Litoměřicích je v karanténě. Jeden z jeho 75 obyvatel a jeden zaměstnanec měli pozitivní test na koronavirus. Změstnanec do práce dlouhodobě nechodil. Klient ležel na interně litoměřické nemocnice. V okamžiku podezření na nákazu ho zdravotníci převezli na infekční oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, kde skončila také žena hospitalizovaná nejprve v Litoměřicích. Informovaly o tom dnes město Litoměřice a nemocnice.

  Foto: Město Litoměřice

  Informace k péči o seniory

 • Zavřených pošt kvůli koronaviru je už 142

  Počet uzavřených pošt kvůli šíření koronaviru se proti středě zvýšil o osm na 142 poboček z 3200, což je dosud nejvíce od vypuknutí epidemie. Nejvíce pošt mimo provoz přibylo v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z informací České pošty.

 • Sedmá oběť COVID-19

  Česko má sedmou oběť koronaviru. Podle České televize zemřel ve FN Hradec Králové 80letý muž, který měl vážnou onkologicko-hematologickou diagnózu.

 • Třinecké železárny hlásí tři nakažené

  Nemoc COVID-19 se nevyhnula ani jedné z posledních velkých průmyslových továren, které kvůli koronavirové epidemii nepřerušily svůj provoz. Třinecké železárny ve čtvrtek oznámily, že mezi jejich zaměstnanci jsou tři nakažení lidé. Firma dohromady zaměstnává skoro 7 tisíc osob, kvůli epidemii zpřísnila některá hygienická opatření. Zaměstnanci by v práci také neměli přicházet příliš do styku.

  „O tom, že přijatá opatření fungují, svědčí fakt, že u dvou těchto případů bylo již krajskou hygienickou stanicí potvrzeno, že k nákaze došlo mimo území Třineckých železáren,“ sdělil generální ředitel Jan Czudek. „Jeden z kolegů byl už delší dobu doma, nakažený do práce nechodil, a tedy nikdo další nemusí do karantény. V ostatních případech máme v karanténě po třech lidech,“ dodal. Firma kvůli ekonomickým následkům provoz uzavřít zatím neplánuje.

 • V hospodě lidé pili a kouřili, hrozí jim pokuty

  Otevřenou hospodu objevili policisté v brněnské části Veveří. Podnik i jeho hosté porušili zákaz volného pohybu a zákaz přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb. „Obsluze i hostům za očividnou lhostejnost k vládnímu nařízení hrozí vysoké sankce, až dvacet tisíc pro neposlušné zákazníky a tři miliony pro provozovatele pivnice,“ uvedl policejní mluvčí Petr Vala.

 • Primátor nesouhlasí s omezením provozní doby pošt

  V Českých Budějovicích hodlá Česká pošta omezit provoz ve dvou provozovnách, a to kvůli jejich dezinfekci. Primátor města Jiří Svoboda je kategoricky proti. „Vzhledem k tomu, že pošty jsou dle našich informací přetížené, lidé stojí dlouhé fronty, nedodržují odstupy a někdy ani neužívají roušky, bychom jednoznačně uvítali naopak rozšíření služeb, delší otevírací dobu a obsazení většího počtu přepážek pro rychlejší odbavení občanů. Máme denně stížnosti. Z těchto důvodů vám nemohu dát souhlas s omezením provozu,“ zdůvodnil svůj nesouhlas. „Dezinfekci prostor pošt je zcela jistě možné provádět i mimo dobu, kdy má být otevřeno.“

 • Virus zavřel prodejnu, úřad hledá zákazníky

  Prodejna U Sládků v Uherském Brodě musela zavřít. Zákazníky tam obsluhovala prodavačka nakažená koronavirem. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek nyní vyzývá všechny zákazníky, kteří zde mezi 1. a 14. březnem nakupovali a měli či mají zdravotní obtíže respiračního charakteru, aby se neprodleně přihlásili hygienikům. A to na telefon 601 096 524 nebo e-mail covid19@khszlin.cz. „Požádal jsem starostu Uherského Brodu Ferdinanda Kubáníka, aby tuto výzvu rozšířil k co možná největšímu počtu obyvatel, a využil tak všechny dostupné informační prostředky,“ doplnil Čunek.

 • Další případy nákazy v domově pro seniory

  Nákaza zasáhla domov pro seniory v pražské Michli, uvedla Česká televize. V zařízení je zhruba 70 klientů, někteří z nich jsou nyní v Nemocnici Na Bulovce. V karanténě je i domov pro seniory U Trati v Litoměřicích. Jeden z jeho obyvatel měl pozitivní test na koronavirus. Ležel na interně litoměřické nemocnice. V okamžiku podezření na nákazu ho zdravotníci převezli na infekční oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

 • Prezident podepsal „koronavirové“ zákony

  Prezident Miloš Zeman podepsal zákony narychlo přijaté kvůli nouzovému stavu. Přijímací zkoušky budou dva týdny po znovuotevření škol, maturity ještě týden poté. Stát bude platit ošetřovné 60 procent rodičům dětí do 13 let po celou dobu uzavření škol a školek. Podepsal i zákony, které pozastavují EET a odpouštějí živnostníkům minimální zálohy na zdravotním a sociálním pojištění.

 • Ministerstvo práce spustí nový web a kampaň

  „Stav nouze neznamená konec platnosti zákoníku práce, naopak. Proto zahajujeme kampaň ohledně práv zaměstnanců, kde budeme dávat návody, jak se proti případnému porušování práv bránit,“ uvedla ministryně práce Jana Maláčová. Ministerstvo spustí speciální web, který se bude věnovat pracovněprávní problematice. Poškození zaměstnanci se podle ní mají obrátit na odbory nebo inspektorát práce.

  Tisková konference na MPSV. (Video: ČTK, ČTK)