Hlavní obsah

Británie zná nového premiéra, do čela země jde Boris Johnson

23. 7. 2019

Británie se dnes dozvěděla, že v čele vlády bude Boris Johnson. (Video: Seznam.cz)

Členové Konzervativní strany vybrali do čela vlády Borise Johnsona. Ve stranickém hlasování získal oproti Jeremymu Huntovi dvojnásobný počet hlasů.

Článek

Po nezdaru končící premiérky Theresy Mayové se realizace britského odchodu z Evropské unie má zhostit jeden z nejznámějších zastánců brexitu Boris Johnson. Bývalý londýnský starosta a exministr zahraničí dnes vzešel jako vítěz z volby nového lídra vládní Konzervativní strany a ve středu by se měl ujmout funkce předsedy britské vlády. V dnešním projevu slíbil, že brexit už se nebude odkládat a že Británie evropský blok opustí za 100 dní – 31. října.

Johnson byl od začátku volby stranického lídra jasným favoritem a do finále, ve kterém o dvojici kandidátů mohlo hlasovat 160 tisíc členů strany, postoupil společně se současným šéfem diplomacie Jeremym Huntem. Podporu mu nakonec vyjádřilo 66,4 procenta hlasujících. Ve svém krátkém projevu Johnson prohlásil, že volební kampaň skončila a začíná práce.

Johnson chce po nástupu do úřadu vyjednat změny ve stávající brexitové dohodě a zároveň vystupňovat přípravy na brexit bez dohody, aby ukázal zbytku Unie odhodlání Británie z bloku odejít. Stejně jako Mayová však bude muset čelit patové situaci v Dolní sněmovně, neochotě EU jednat o úpravě již dohodnutých podmínek brexitu a také nejednotě uvnitř Konzervativní strany.

Mayová oficiálně oznámí královně Alžbětě II. svou rezignaci na premiérskou funkci ve středu. Panovnice vzápětí přijme nového lídra konzervativců a vyzve ho k sestavení nové vlády.

 • Johnsonův vítězný proslov

  „Brexit, sjednotit zemi a porazit Jeremyho Corbyna,” řekl Johnson ve svém projevu a sklidil velký potlesk svých spolustraníků. Poděkoval Therese Mayové i Huntovi.

  Foto: Facebook.com/Conservatives

  Nový premiér Velké Británie.

 • Výsledky stranického hlasování

  Boris Johnson – 92 153 hlasů

  Jeremy Hunt – 46 656 hlasů

 • Boris Johnson je novým premiérem Velké Británie

  Johnson získal více než 92 tisíc hlasů, přibližně dvakrát tolik než jeho oponent Jeremy Hunt.

 • Vedení strany právě oznamuje nového premiéra Velké Británie

 • Koaliční partneři čekají na výsledky

  Lídryně Demokratické unionistické strany (DUP) čeká na oznámení nového premiéra z řad konzervativců.

 • Zastánci brexitu se s EU chtějí dohodnout, říká ministr

  Většina zastánců brexitu se chce s EU dohodnout, BBC to řekl ministr spravedlnosti Robert Buckland. Podle něj se takový postoj týká i toho nejtvrdšího jádra zastánců brexitu. Konzervativci se podle něj musejí rychle sjednotit, aby zvládli dostát brexitovému závazku.

 • Jeremy Hunt dorazil do konferenčního centra

  Podle BBC právě do konferenčního centra Alžběty II. právě dorazil Jeremy Hunt, jeden ze dvou kandidátů na příštího britského premiéra. Jeremy Hunt je aktuálně ministrem zahraničních věcí.

 • Spíš se znovu narodím jako oliva, řekl v roce 2015 Johnson k šancím na premiérský post

  „Pravděpodobnější je, že se znovu narodím jako oliva zamčená v nepoužívané lednici a letící frisbee mi usekne hlavu,“ tak hodnotil v roce 2015 na Channel 4 Boris Johnson šanci, že by někdy usedl do premiérského křesla.

 • První rezignace v britském parlamentu

  Svou rezignaci před pár minutami oznámila Anne Miltonová, poslankyně za konzervativce. Ve svém dopise adresovaném stále ještě premiérce Therese Mayové odůvodňuje svou rezignaci vážnými obavami z brexitu bez dohody.

 • Nový premiér bude oznámen v konferenčním centru

 • Pomodleme se za ty, kteří vedou naši zemi, vyzval yorský arcibiskup

  Arcibiskup z Yorku John Sentamu na svém twitterovém účtu vyzval věřící, aby se k němu připojili a společně se pomodlili za všechny, kteří s dnešním dnem převezmou zodpovědnost za premiérku Theresu Mayovou.

 • Premiéři se střídají, kocour Larry zůstává

  Britská zpravodajská stanice připomíná i oblíbené zvíře sídlící v Downing Street. Kocour Larry má i vlastní twitterový účet a BBC připomíná, že ačkoliv se dnes dozvíme jméno nového britského premiéra, někteří obyvatelé domu č. 10 zůstávají.

Doporučujeme

Další zprávy