Hlavní obsah

Jsem vojákem Islámského státu, řekl obžalovaný Abdeslam před soudem

Foto: Profimedia.cz

Olivia Ronenová, obhájkyně Salaha Abdeslama.

Reklama

8. 9. 2021 14:43

Jediný přeživší člen teroristického komanda vraždícího v Paříži Salah Abdeslam se ve vězení nejspíš nezměnil. Jeho první slova u soudu patřila zločinecké organizaci Islámský stát.

Článek

V Paříži dnes za nejpřísnějších bezpečnostních opatření a velkého zájmu médií začal historický proces s údajnými pachateli série koordinovaných útoků na šesti různých místech Paříže ze 13. listopadu 2015.

Podezřelí dnes po poledni dorazili do justičního paláce v centru francouzské metropole a krátce po 13. hodině soudní proces začal. Obžalovaný Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů, se na úvod soudu označil za vojáka Islámského státu.

Při pařížských útocích zemřelo 130 lidí a stovky dalších atentátníci zranili. Proces, který francouzský ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti označil za justiční maraton, má trvat do konce května 2022. Obžalováno je 20 lidí, z nichž šest je na útěku. Většině obžalovaných hrozí doživotní vězení. Sedm sebevražedných atentátníků zemřelo při útocích.

Podle agentury Reuters do budovy nejprve dorazili tři podezřelí, kteří na proces nemuseli čekat za mřížemi. Obžalovaní dnes byli přiváděni jeden po druhém do prostoru za bezpečnostním tvrzeným sklem po straně soudní síně, speciálně uzpůsobené procesu obřích rozměrů. Soudní síň hlídali ozbrojení policisté.

Není boha kromě Alláha

Místo na lavici obžalovaných v soudní síni pak zaujal i 31letý Francouz marockého původu Salah Abdeslam, na něhož se upíná největší pozornost. Ani Abdeslam se však patrně nepodílel přímo na vraždění. U soudu dnes prohlásil, že je „vojákem Islámského státu“. Právě tato teroristická organizace se už dříve přihlásila k odpovědnosti za atentát a vyzývala své stoupence k útokům ve Francii kvůli jejímu zapojení do boje proti IS v Iráku a Sýrii. „Není boha kromě Alláha,“ prohlásil Abdeslam.

Řízení má téměř 1800 účastníků, čtení jejich jmen zabere první dva dny přelíčení. Podklady k procesu mají 542 svazků. Podle předběžného programu bude mít soud nejméně 140 jednacích dní. Čtení rozsudku je zatím v plánu na 25. května 2022.

V osudný den zabíjeli sebevražední atentátníci před národním stadionem Stade de France a střelci na jiných místech Paříže, zejména v hudebním klubu Bataclan, odkud pochází drtivá většina obětí. Většina obviněných v procesu, který se odehrává ve speciálně vybudované velkokapacitní síni se 550 místy k sezení v justičním paláci, jsou osoby, které atentátníkům napomáhaly například opatřením zbraní, ale útoků se přímo nezúčastnili. Pouze Abdeslam, který podle vyšetřování mimo jiné přivezl atentátníky na místo činu, je považován za jejich přímého aktéra.

Už dnes ráno vyjel z věznice Fleury-Mérogis jižně od Paříže přísně zabezpečený konvoj, který do justičního paláce patrně přivezl Abdeslama a další obžalované. Všechny osoby, které mířily do justičního paláce, podrobily bezpečnostní síly důkladné bezpečnostní kontrole. Kvůli zabezpečení procesu byla mobilizována téměř tisícovka příslušníků pořádkových sil, z nichž 630 bylo rozmístěno kolem a uvnitř justičního paláce, uvedla agentura AFP s odvoláním na ministerstvo vnitra. „Celý svět se na nás dívá,“ řekl médiím ministr spravedlnosti Dupond-Moretti.

„Teroristická hrozba ve Francii je vysoká, zejména v dobách, jako je proces s útočníky,“ upozornil v rozhovoru s rozhlasovou stanicí France Inter ministr vnitra Gérald Darmanin. „vyzval jsem všechny prefekty k obezřetnosti,“ dodal ministr.

Abdeslam, syn marockých přistěhovalců, by o samotných činech měl před soudem poprvé promluvit 13. ledna příštího roku, není však jisté, zda bude ochoten vypovídat. Jako první z obžalovaných by měl promluvit Belgičan Mohamed Abrini, který je kromě atentátů v Paříži spojován i s bombovými útoky v Bruselu z března 2016, které si vyžádaly 32 mrtvých. Obhajoba se dostane ke slovu 6. května.

Očekávaným datem v procesu je také 28. září, kdy začnou podávat svědectví lidé, kteří útoky přežili, a pozůstalí po obětech. Během pěti týdnů bude svědčit na 300 lidí. Bude mezi nimi i bývalý francouzský prezident François Hollande, který byl na fotbalovém zápase na stadionu v Saint-Denis, u kterého se odehrál první útok. Následovaly útoky na pařížské bary a restaurace a atentát v koncertní síni Bataclan, který si vyžádal zdaleka nejvíce obětí.

Philippe Duperron, jehož 30letý syn byl v osudnou noc smrtelně zraněn v klubu Bataclan, chce dát během procesu dát „slovo všem těm, kteří tu už nejsou“. „Vzpomínky zůstávají v paměti a nikdy nevyvanou,“ dodal podle agentury AFP bývalý pařížský prokurátor François Molins.

Reklama

Doporučované