Hlavní obsah

Jste v karanténě či nakažení? Nesmíte třídit odpadky! Házejte je do směsi, roušky zabalte do sáčku

Upozornění

Poslední aktualizace ve spolupráci s MZČR v rámci akce #StopCovidcz a linky 1221 (dříve 1212) byla provedena 19. 6. 2020. Informace v tomto článku už nemusí být aktuální.

Foto: Pinkyone, Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Domácnosti, kde je potvrzená nákaza COVID-19, nesmí třídit odpad. Pro všechny kvůli zdraví popelářů platí: každý pytel s odpadky po vyndání z koše postříkejte nebo otřete dezinfekcí - a až pak ho odneste do černé popelnice.

Článek

Pro ty rodiny, které mají potvrzenou nákazu onemocnění COVID-19 nebo je u nich někdo v karanténě, platí jednoznačně: Odpady netřiďte! Veškerý odpad ukládejte do plastového pytle na odpady. Ten by měl mít minimální tloušťku 0,2 mm, což ty nejtenčí a nejlevnější nesplňují, použijte proto rovnou pytle dva.

Vyhazujte odpad minimálně jednou denně

Odpadky je pak nutné vyhazovat minimálně jednou denně, i když nebude pytel plný. Vždy platí, že ho před tím, než ho odnesete z bytu, musíte otřít nebo postříkat dezinfekcí a pak teprve odnést do popelnice se směsným odpadem (černé barvy).

Třídění odpadu z domácností, kde je někdo nemocný, je zakázané kvůli tomu, aby se zabránilo šíření infekce. S vytříděným odpadem se totiž většinou dále pracuje, například plast končí na třídicích linkách, kde se zčásti přebírá i ručně.

Myjte si ruce a ochranné pomůcky zabalte do sáčků

Důležité je, abyste nenechávali odpad mimo sběrnou nádobu. Chráníte tak zdraví popelářů, protože je bezpečnější, aby manipulovali jen s popelnicí. Pro snížení rizika nákazy vás samotných je důležité, abyste si před a po manipulaci s odpadky pokaždé pečlivě umyli ruce mýdlem a teplou vodou nebo použili dezinfekční gel.

Pokud u vás doma nikdo nakažený není, můžete odpad třídit dál. Jednorázové ochranné pomůcky, jako jsou roušky, respirátory či rukavice, ale vždy házejte výhradně do směsného odpadu. Předtím je však musíte dát do sáčku, ten pevně zavázat, a pak dát do dalšího sáčku, který opět zavážete. Předejdete tak náhodnému rozvázání uzlu, což je opět důležité pro osoby, které s odpadem zacházejí.

Nezapomínejte, že papírové kapesníky patří vždy, i mimo epidemii, do směsného odpadu! Počítejte také s tím, že sběrné dvory a ani velkoobjemové kontejnery nejsou nyní k dispozici.

Odborná garance: Ministerstvo životního prostředí ČR