Hlavní obsah

K hlasování o výročních zprávách ČT se Sněmovna po bouřlivé diskusi nedostala

Reportáž Televize Seznam k jednání o výročních zprávách ČT.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

17. 10. 2019 21:16

Sněmovna se dnes nedostala k hlasování o výročních zprávách o hospodaření a činnosti České televize za rok 2016. Důvodem byl konec dnešního jednacího dne.

Článek

Zatím není jasné, kdy se poslanci ke zprávám vrátí. Ještě by měli projednat zprávy za rok 2017. Poslanci debatou nad zprávami strávili pět hodin. Rozprava začala už dopoledne, odpoledne se věnovali pravidelným ústním interpelacím a po nich se ke zprávám vrátili.

Sněmovní volební výbor, který má v působnosti média, zprávy za roky 2016 i 2017 doporučil schválit.

Výtky části vládních i opozičních zákonodárců směřovaly zejména k jejímu hospodaření, někteří zákonodárci mluvili také o údajném střetu zájmů ředitele Petra Dvořáka. Kritici i zastánci se shodovali v tom, že veřejnoprávní televize by měla spadat pod kontrolní pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Televize na diskusi reagovala na sociální síti, uvedla například, že se možnosti prověrek NKÚ nebrání.

Odkládané projednávání zpráv České televize je sledované zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává generálního ředitele.

Ve Sněmovně jsou ještě zprávy televize za rok 2018. Ještě je ale neprojednal volební výbor.

Výroční zprávy chce podpořit například ODS nebo Piráti. Naopak kriticky vystupují komunisté nebo poslanci SPD. Sociální demokraté už v úterý oznámili, že zprávy ČT z většiny podpoří. Předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek v úterý uvedl, že apeloval na poslance hnutí, aby zprávy také podpořili. Sociální demokraté si v pondělí vyžádali od svého koaličního partnera ujištění, že hnutí ANO bude pro projednání zpráv. O vyjádření požádali vzhledem ke spekulacím médií o zákulisních dohodách mezi hnutím ANO a KSČM, která umožnila vznik menšinové vlády.

Reklama

Doporučované