Hlavní obsah

K ISS se poprvé od říjnové nehody připojila loď s posádkou, stanice se nyní otvírá

Otevření poklopu Mezinárodní vesmírné stanice (video obsahuje komentář posádky).Video: NASA

 

Reklama

aktualizováno •

Ruská vesmírná loď Sojuz, která dnes – poprvé od neúspěšného říjnového letu – odstartovala z kazašského kosmodromu Bajkonur, přistála u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Tříčlenná posádka, jejímiž členy jsou Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques, má na oběžné dráze strávit 194 dnů. Přistání u ISS vysílala americká vesmírná agentura NASA v přímém televizním přenosu na své internetové stránce. „Sojuz MS-11 přistál u ruského modulu ISS ve 20:33 moskevského času (18:33 SEČ),“ potvrdila ruská agentura Roskosmos.

Článek

Loď Sojuz MS-11 úspěšně vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa Sojuz-FG, tedy stejný typ, který 11. října nedokázal dopravit na stanovenou dráhu Sojuz MS-10 s dvoučlennou posádkou. Po oddělení prvního stupně rakety tehdy selhal motor druhého stupně a ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague se s použitím záchranného systému vrátili na Zemi.

Velitel lodi Sojuz MS-11 Kononěnko se dnes vydal na oběžnou dráhu už počtvrté, pro McClainovou a Saint-Jacquese šlo o první start. Jejich let se měl původně uskutečnit až koncem prosince, o změně data bylo rozhodnuto kvůli říjnové havárii.

Start Sojuzu MS-11. Video obsahuje komentář v angličtině.Video: NASA

Nosná raketa Sojuz-FG prošla podle ruských médií před dnešním startem důkladnou prověrkou, ostrý test tento typ absolvoval v polovině listopadu, kdy raketa Sojuz-FG na oběžnou dráhu úspěšně vynesla nákladní loď Progress.

Na ISS byla do dnešního dne tříčlenná posádka, kterou tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. Na Zemi se tato trojice má vrátit 20. prosince. Ovčinin a Hague, jejichž říjnový let se nezdařil, by měli náhradní start absolvovat příští rok.

Nová posádka ISS má před sebou téměř padesátku vědeckých pokusů, čeká ji ale i obsluha ruské nákladní lodi Progress a amerických lodí firem SpaceX a Boeing. Ve druhé prosincové dekádě by měli kosmonauti Kononěnko a Prokopjev vystoupit do otevřeného vesmíru, aby zvenčí prozkoumali záhadný otvor vyvrtaný ze zatím neznámého důvodu v plášti kosmické lodi Sojuz MS-09, která je k ISS připojena.

Dnešní cestu Sojuzu k ISS kosmonauti absolvovali ve zkráceném režimu: Stačili jim čtyři oblety Země, aby se přiblížili k ISS. Do roku 2013 trvala cesta kosmických lodí k ISS dva dny.

Reklama

Doporučované