Hlavní obsah

K Zemi se dnes přiblíží vánoční kometa, azurově zelená záře bude viditelná pouhým okem

Neviděli jste páteční roj Geminidů? Nevadí, dnes oblohu rozzáří vánoční kometa.Video: Lukáš Marek, Reuters

 

Reklama

Kolem Země dnes proletí vánoční kometa 64P Wirtanen. Má azurově-zelenou barvu a nejblíže k Zemi se octne dnes po 14:00.

Článek

Kometa měla být pozorovatelná dnes ráno a v pondělí nad ránem. Zájemci o pozorování by kvůli světelnému znečištění měli vycestovat daleko od velkých měst. Podle předpovědi meteorologů ale bude dnes v Česku polojasno až oblačno.

„Jak se dnes setmí, najdeme ji se pohybovat v nesmírně fotogenické oblasti souhvězdí Býka, nedaleko hvězdokupy Plejády,” uvedli astronomové v tiskové zprávě. Pozorovatelná byla i v předchozích dnech, kdy ji vůbec nerušil Měsíc. Ten byl 7. prosince v novu. V noci na pondělí bude dorůstající Měsíc pozorování komety výrazně rušit do čtvrt na dvě, takže bude vidět velmi dobře spíš v pondělí nad ránem.

Kometa bude od Země třicetkrát vzdálenější než Měsíc. Půjde tedy o desátý nejbližší průlet jakékoli komety kolem Země v historii lidstva, tvrdí astronomové.

Nebezpečí srážky se Zemí podle astronomů nehrozí. Jádro komety měří přibližně 1,2 kilometru a Zemi bude míjet nesmírně daleko za kolizní zónou. „Naopak lze očekávat pěkné astronomické divadlo, neboť kometa by se při svém největším přiblížení k Zemi měla svou jasností dostat na dosah viditelnosti pouhýma očima či podle nejoptimističtějších předpokladů být dokonce jednou z nejjasnějších komet za posledních pět let,“ uvedli astronomové.

Kometa Wirtanen je podle údajů České astronomické společnosti periodická, doba oběhu je nyní asi 5,4 roku. Mezi astronomy není neznámá, v roce 2003 k ní měla zamířit sonda Rosetta, ale odklady kvůli technickým potížím si vyžádaly volbu jiného cíle. Kometu objevil před 70 lety americký astronom Carl Wirtanen. Letošní návrat komety je nejpříznivější za celou historii povědomí o ní.

Kometa bude už druhým astronomickým úkazem na obloze během krátké doby, v pátek milovníky sledování noční oblohy potěšil roj Geminidů. Na video meteorického roje nad provincií Ťi-lin na severovýchodě Číny se můžete podívat ve videu nad článkem.

Reklama

Doporučované