Hlavní obsah

Nejhorší útok v historii Kanady. Muž zastřelil 16 lidí

Záběry z místa poblíž střelby.Video: AP

 

Reklama

20. 4. 2020 6:39

Střelec na severu kanadské provincie Nové Skotsko zabil během 12 hodin nejméně 16 lidí, včetně policistky. Podezřelý je mrtvý, zemřel patrně při přestřelce s policií. Zatím není jasné, co ho k činu motivovalo.

Článek

Podle agentury AP jde o nejhorší podobný útok v kanadské historii.

Policie již dříve upozornila, že počet mrtvých, který podle předchozí bilance čítal 13 lidí, může i nadále stoupat.

Za vraždami stál patrně 51letý Gabriel Wortman, který byl převlečený za policistu, uvedly kanadské úřady. „Jsme si jistí, že za všemi vraždami stojí jeden člověk, který se sám pohyboval na severu provincie a který zabil několik lidí,“ řekl náčelník kanadské policie Chris Leather.

Střelba začala v sobotu odpoledne v malém pobřežním městě Portapique, zhruba 80 kilometrů severně od Halifaxu, hlavního města Nového Skotska. Úřady obyvatele provincie před střelcem varovaly a doporučily zůstat v bezpečí domovů. Policie muže zatkla v neděli po přestřelce na čerpací stanici zhruba 30 kilometrů od Halifaxu a později uvedla, že zemřel.

Muž při střelbě zabil i jednu policistku, matku dvou dětí, která u bezpečnostních sil sloužila přes 23 let. Dalšího příslušníka kanadské policie zranil.

Není jasné, s jakým motivem střelec vraždil, podle úřadů se však s největší pravděpodobností na čin připravil předem. „Vzhledem k tomu, že tento jedinec měl k dispozici uniformu a policejní vůz, je téměř jasné, že se nejednalo o náhodný čin,“ vysvětlil Leather. Většina obětí podle vyšetřovatelů neměla na střelce žádnou vazbu. Policie prošetří i to, zda útok nesouvisel se současnou krizí okolo šíření koronaviru.

Masové vraždy jsou v Kanadě relativně ojedinělé, podotýká AP. Doposud nejhorší podobný čin se odehrál v Montrealu v prosinci roku 1989, kdy střelec zabil 14 lidí a následně i sebe. Deset obětí si vyžádal útok v dubnu 2018 v Torontu, kdy muž s dodávkou najel do chodců.

„Ve chvílích, jako je tato, se naše země semkne a jeden druhého navzájem podpoříme. Budeme truchlit společně s rodinami obětí a pomůžeme jim tuto těžkou chvíli překonat,“ vyjádřil se k nynější tragédii kanadský premiér Justin Trudeau.

Reklama

Související témata:
Nové Skotsko

Doporučované