Hlavní obsah

Kandidáta na soudce nejvyššího soudu USA Kavanaugha ze sexuálního obtěžování obvinila už druhá žena

Z obtěžování Kavanaugha obvinila spolužačka z univerzity. (Video: Martin Zíta, AP, Reuters)

24. 9. 2018 8:46

Kandidáta amerického prezidenta Donalda Trumpa na soudce nejvyššího soudu USA Bretta Kavanaugha obvinila z nevhodného sexuálního chování už druhá žena. Zprávu přinesl v neděli magazín The New Yorker jen několik hodin poté, co právní výbor Senátu USA na čtvrtek stanovil termín slyšení, na němž promluví Christine Blaseyová Fordová. Ta Kavanaugha obvinila, že ji sexuálně napadl ještě jako středoškolák.

Článek

S podobnými obviněními nyní přišla třiapadesátiletá Deborah Ramirezová. The New Yorker informoval, že v rozhovoru popsala incident, kdy se Kavanaugh v akademickém roce 1983/1984 obnažoval na kolejním večírku na Yaleově univerzitě. Bílý dům její tvrzení popírá.

Ramirezová si vybavuje, že Kavanaugh se obnažoval na kolejním večírku, na němž se pil alkohol. Údajně jí strčil penis před obličej a ona se ho proti své vůli dotkla, když chtěla tehdejšího studenta prvního ročníku odstrčit. Případem se už zabývají demokraté v Senátu.

The New Yorker dále píše, že Ramirezová se zprvu zdráhala veřejně promluvit, částečně proto, že v její paměti jsou mezery způsobené pitím v době incidentu. Připustila také, že si není úplně jistá, jakou roli tehdy Kavanaugh při události sehrál.

Magazín tvrdí, že Ramirezová své vzpomínky šest dní pečlivě vyhodnocovala a radila se se svým právníkem, než si jimi byla dostatečně jistá.

Bílý dům v nedělním prohlášení tlumočil Kavanaughovo tvrzení, že zmíněná událost „se nestala“ a že nařčení ze strany Ramirezové je „očerňující, tuctové a prostoduché“. Mluvčí Bílého domu k tomu dodala, že nařčení Ramirezové mají „srazit dobrého člověka“.

Na slyšení v Senátu se mezitím chystá Christine Blaseyová Fordová. Jednání má být veřejné. Už dřív účast na schůzi právního výboru slíbil Kavanaugh, který obvinění ze sexuálního útoku odmítá a zastání našel i u prezidenta Trumpa. Několik republikánů o kauze hovoří jako o pokusu demokratů zpomalit, případně zcela zastavit proces jmenování Kavanaugha.

Právní výbor by měl po slyšení zaujmout stanovisko ke Kavanaughově jmenování do nejvyššího amerického justičního sboru, kam ho navrhl prezident Trump. Doporučujícím stanoviskem výboru se ale senátní plénum, které o jmenování rozhoduje, není povinno řídit.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené