Hlavní obsah

Karanténa v Německu potrvá nejméně do 7. března, země otvírá kadeřnictví

Foto: Profimedia.cz

Únorová demonstrace německých zaměstnanců v kadeřnických službách.

Reklama

10. 2. 2021 21:08

Německo nejméně do 7. března prodlouží karanténu kvůli pandemii nemoci covid-19. O otevření škol mohou již nyní rozhodnout spolkové země.

Článek

Karanténa u západního souseda zatím nekončí. Ve středu se na tom se spolkovými zeměmi dohodla německá kancléřka Angela Merkelová. Merkelová na tiskové konferenci po jednání rovněž řekla, že od března budou moci otevřít kadeřnictví. Další uvolňování poměrů bude záviset na výrazném snížení míry přenosu infekce. Kancléřka se s premiéry rovněž shodla na tom, že je vhodné upřednostnit očkování učitelů a vychovatelů.

Německo se uchýlilo do karantény loni v listopadu a od té doby ji vláda prodlužuje a její podmínky zpřísňuje. Doposud měla karanténa platit do 14. února a Merkelová ji nyní chtěla o měsíc prodloužit, s čímž ale premiéři spolkových zemí nesouhlasili. Výsledkem je tak kompromisní datum 7. března. Znovu se Merkelová a zemští premiéři sejdou 3. března, aby společně epidemickou situaci vyhodnotili.

Zásadní rozhodnutí o uvolňování uzávěry dnes nepadlo. Souhlas otevřít k 1. březnu dostala kadeřnictví. Budou ale muset splňovat hygienické podmínky, jako je minimálně nošení chirurgických roušek či objednávání klientů tak, aby lidé v provozovnách nečekali.

Obchody neprodávající zboží denní potřeby budou moci otevřít také v březnu, ale za podmínky, že statistiky začnou ukazovat méně než 35 nových případů nákazy na 100 000 obyvatel za sedmidenní období. Německo nyní podle Institutu Roberta Kocha (RKI) vykazuje sedmidenní incidenci 68 případů. Pod hodnotu 35 je zhruba desetina zemských okresů.

Merkelová na tiskové konferenci poděkovala veřejnosti, které se dodržováním opatření podařilo výrazně snížit šíření infekce. Ještě před Vánocemi byla sedmidenní incidence na takřka 200 případech. Kancléřka zároveň varovala, že dosavadní úspěch může zhatit šíření nakažlivějších mutací koronaviru, proto je podle ní nutné nadále dbát na omezování kontaktů.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované